Karta debetowa. Nie każdy sam może zmienić limit

Większość banków pozwala klientom na samodzielne ustawianie limitu płatności na kartach debetowych. Czasem potrzebna jest niestety wizyta w oddziale.

Publikacja: 01.09.2021 11:42

Karta debetowa. Nie każdy sam może zmienić limit

Foto: Adobe Stock

– W przypadku kart wycofanych ze sprzedaży w chwili obecnej nie można zarządzać limitami w Pekao24. Planujemy wkrótce udostępnić taką możliwość – zapowiada Klaudia Klimkowska, z zespołu komunikacji korporacyjnej Pekao SA.

Warto sprawdzić: Limit wypłaty z bankomatu w popularnych bankach

Pani Ewelina jest klientką tego banku od wielu lat. Ma rachunek Eurokonto Plus. Ostatnio chciała zmienić limit karty płatniczej? – To przydatne rozwiązanie, jeżeli chce się ograniczyć wydatki lub szykuje się na większe zakupy – tłumaczy.

Czytelniczka próbowała to zrobić w internecie, ale okazało się to niemożliwe. – Zobaczyłam, że w bankowości mobilnej czy internetowej limit można zrobić tylko dla kart wydanych do konta „Przekorzystnego”, ale do „starych” kart wydanych do „Eurokont” już to nie działa – żali się pani Ewelina.

W banku usłyszała, że zmiany limitu samodzielnie można dokonać przy kartach Mastercard Debit FX oraz Visa Debit Gold, a w przypadku starszych kart, taka możliwość jest tylko w oddziale.

– Bank zapewnił mnie, że podejmuje działania, aby była możliwość zmiany limitu, także w przypadku starszych kart. Pekao SA zapewniał też, że postara się wprowadzić to rozwiązanie możliwie jak najszybciej – dodaje czytelniczka.

Jak nas poinformował Pekao SA klient posiadający kartę „Rewolucyjną” do konta może zarządzać limitami w aplikacji mobilnej PeoPay oraz bankowości internetowej Pekao24 w zakresie wypłaty gotówki z bankomatów oraz płatności kartą w internecie (sztukowo oraz kwotowo). – W najbliższym czasie udostępnimy możliwość ustawiania limitu do transakcji bezgotówkowych – podał bank.

Jednak klienci, którzy zakładali rachunek przed laty muszą jeszcze poczekać. – W przypadku kart wycofanych ze sprzedaży w chwili obecnej nie można zarządzać limitami w Pekao24. Planujemy wkrótce udostępnić taką możliwość – zapowiada Klaudia Klimkowska, z zespołu komunikacji korporacyjnej Pekao SA.

A jak w innych bankach?

Klienci samodzielnie mogą zmieniać limity? Jak mówi Piotr Wardziak, z biura prasowego PKO BO w przypadku wszystkich kart debetowych posiadacze rachunków mogą zmienić limity dzienne (są trzy odrębne limity dzienne: dla transakcji bezgotówkowych, gotówkowych i internetowych) w aplikacji IKO, w serwisie iPKO, na infolinii oraz oczywiście w oddziale.

Warto sprawdzić: Karta kredytowa. Banki, które utrudniają obniżenie limitu

Także ING Bank Śląski umożliwia klientom zmianę dziennych limitów transakcji dla wszystkich kart debetowych. – Klienci mogą samodzielnie zmieniać dzienne limity transakcji za pomocą bankowości internetowej Moje ING lub aplikacji Moje ING mobile – mówi Magda Ostrowska, z biura prasowego banku.

Również Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole zapewnia, że u nich nie ma z tym żadnego problemu. – Klient może zmieniać limity samodzielnie w e-banku, może również poprosić o to przez telefoniczną infolinię albo w dowolnej placówce. Nie ma żadnych ograniczeń częstotliwości takich zmian i dotyczy to wszystkich naszych kart debetowych – dodaje Przemysław Przybylski.

Podobnie w mBanku jak mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego wszystkie karty dają użytkownikom możliwość samodzielnego ustawienia limitu.

Tak samo w banku Millennium. – Nasi klienci mogą wygodnie zmieniać limity płatności w serwisie internetowym Millenet oraz aplikacji mobilnej. Taka możliwość dotyczy wszystkich kart debetowych wydawanych przez nas – mówi Szymon Kuchciak, kierujący Wydziałem kart płatniczych w Banku Millennium.

Jak mówi Dariusz Gorgoliński, odpowiedzialny za karty płatnicze w Santander Bank Polska także w tym banku do wszystkich kart debetowych klienci mogą zmieniać limity, zarówno w bankowości elektronicznej, jak i mobilnej.

– W tej funkcjonalności mają określoną kwotę maksymalną, do jakiej sami mogą ustawić limit.

Maksymalne kwoty są wysokie i najczęściej klienci nie mają potrzeby składania wizyt w oddziałach.

Sporadycznie zdarza się to klientom firmowym, z którymi oddział, czy ich doradca,  podpisuje aneks na wyższy limit – wyjaśnia Dariusz Gorgoliński.

Przypomina, że wysokości maksymalnych limitów określa regulamin kartowy i wynosi on: dzienny limit wypłat gotówkowych to standardowo 2 tys. zł, a maksymalnie 15 tys. zł, ilościowo – dziesięć transakcji. (dla Visa Select i Visa Private banking 30 tys. zł).

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Dla transakcji bezgotówkowych (z wyłączeniem transakcji na odległość), to 50 tys. zł ilościowo 15  (dla Visa Select i Visa Private banking 50 tys. zł).

A dla transakcji na bezgotówkowych na odległość –  standardowo 5 tys. maksymalnie 30 tys. , ilościowo -15  (dla Visa Select 30 tys. zł i Visa Private banking 50 tys. zł).

– W przypadku kart wycofanych ze sprzedaży w chwili obecnej nie można zarządzać limitami w Pekao24. Planujemy wkrótce udostępnić taką możliwość – zapowiada Klaudia Klimkowska, z zespołu komunikacji korporacyjnej Pekao SA.

Warto sprawdzić: Limit wypłaty z bankomatu w popularnych bankach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze