Proste sposoby na redukcję kosztów

Pozwalają zadłużać się bez płacenia odsetek. Warta uwagi jest też opcja spłaty długu w ratach

Publikacja: 14.10.2017 07:00

Proste sposoby na redukcję kosztów

Foto: 123rf.com

Jesień to okres, w którym Polacy wydają najwięcej pieniędzy na artykuły odzieżowe i obuwie – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium. Sposobem na oszczędne zakupy może być zapłacenie za nie kartą kredytową.

Ile to kosztuje

Za korzystanie z kredytu na karcie klient nie zapłaci nic, jeśli tylko przestrzega podstawowej zasady: całe zadłużenie spłaca w terminie wskazanym przez bank na wyciągu (oczywiście, żeby tak postępować, trzeba mieć wolne środki w wyznaczonym czasie).

Okres bezodsetkowy w przypadku kart wybranych do zestawienia (są to najczęściej sprzedawane w bankach karty kredytowe) trwa zwykle od 51 do 56 dni. Dopiero po przekroczeniu tego terminu i dokonaniu wymaganej minimalnej spłaty (3 – 5 proc., min. 30 – 50 zł) od niespłaconego zadłużenia bank nalicza odsetki.

Co ważne, jeśli w spłacie zabraknie choćby złotówki, lub klient spóźni się z płatnością o jeden dzień, bank anuluje okres bezodsetkowy i naliczy oprocentowanie od pierwszego dnia rozliczenia każdej z transakcji.

Stawki oprocentowania są różne: od 8,3 proc. w Toyota Banku, 9,9 proc. w Banku Ochrony Środowiska do 10 proc. w pozostałych bankach. 10 proc. to maksymalna stawka, jakiej mogą obecnie żądać banki. Granica ta określona jest prawnie, nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej NBP. Oprocentowanie kredytu udostępnionego na karcie jest dużo niższe niż tradycyjnej pożyczki gotówkowej. Poza tym do kosztów pożyczki trzeba doliczyć prowizję za jej udzielenie oraz często składkę za ubezpieczenie.

Tani kredyt

Płacąc kartą kredytową za wakacje, sprzęt RTV czy AGD, zakupy w sklepie spożywczym poniesione wydatki można rozłożyć na raty. Taką możliwość dają m.in.: mBank, Bank Zachodni WBK, Bank Millennium, PKO BP, Raiffeisen Polbank, Citi Handlowy czy Credit Agricole.

Opcja spłaty ratalnej w ramach karty kredytowej pozwala na rozłożenie długu na kilka lub kilkanaście miesięcznych rat. W ten sposób unikamy sytuacji, w której ciągle musimy płacić odsetki od kredytu na karcie, ponieważ w wyznaczonym terminie regulujemy tylko spłatę częściową wymaganą przez bank.

W Banku Millennium dwa razy w roku wydatki opłacone kartą Millennium Impresja (do kwoty 3 tys. zł) można rozłożyć na miesięczne raty bez oprocentowania. Rat takich może być 6, 9 lub 12.

Raiffeisen Polbank raz w roku daje możliwość rozłożenia jednej transakcji na 10 rat bez odsetek i dodatkowych opłat.

Bank Zachodni WBK w ramach usługi Ratio rozkłada jedną lub kilka transakcji – o łącznej wartości nie mniejszej niż 200 zł i nie większej niż 95 proc. limitu na karcie kredytowej – na miesięczne raty, od trzech do 72. Oprocentowanie wynosi 7,99 proc. w skali roku.

mBank w ramach promocji „Przycinamy oprocentowanie”, trwającej do 9 stycznia 2018 r., oferuje oprocentowanie obniżone do 7 proc. w skali roku (bez prowizji za uruchomienie usługi); dotyczy to kwot powyżej 300 zł rozłożonych na raty miesięczne – od trzech do 60.

Karta kredytowa może również poratować w codziennych sytuacjach, np. kiedy na koncie osobistym nie mamy wystarczających środków na opłacenie rachunków za przedszkole, prąd czy telefon. Można wtedy wykonać przelew z rachunku karty kredytowej na konto osobiste lub bezpośrednio na rachunek dostawcy usług, a następnie rozłożyć te transakcje na raty.

Usługę spłaty zadłużenia na raty uruchamia się w prosty sposób: albo poprzez kontakt z infolinią, albo samodzielnie przez system bankowości elektronicznej lub mobilnej.

Raty można w całości lub częściowo spłacić wcześniej, podobnie jak w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego.

Aktywni nie płacą za kartę

Opłaty rocznej za używanie plastiku nie pobiera wyłącznie Citi Handlowy (karta Citi Simplicity). W pozostałych instytucjach koszt ten jest zwykle warunkowy. Banki zwalniają z opłaty po zrealizowaniu przez klienta określonej liczby lub wartości transakcji w danym okresie rozliczeniowym. ©?

Bezpieczne transakcje

Karta kredytowa gwarantuje sporo korzyści zwiększających bezpieczeństwo zakupów.

– Dzięki usłudze chargeback posiadacz karty może odzyskać pieniądze w sytuacji, gdy zasadnie zakwestionuje transakcję.

– Ubezpieczenia dodawane do karty zapewniają ochronę w przypadku kradzieży lub zniszczenia sprzętu kupionego przy użyciu tego plastiku.

– Klient ma również możliwość włączenia usługi powiadamiania w formie SMS o dokonaniu każdej transakcji kartą.

Jesień to okres, w którym Polacy wydają najwięcej pieniędzy na artykuły odzieżowe i obuwie – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium. Sposobem na oszczędne zakupy może być zapłacenie za nie kartą kredytową.

Ile to kosztuje

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Planowanie Wydatków
Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe