Nowocześniej, ale niestety też drożej

Nowości w bankowości mobilnej i internetowej, zmiany opłat za konta i bankomaty.

Publikacja: 06.01.2017 17:00

Nowocześniej, ale niestety też drożej

Foto: 123rf.com

Janina Blikowska

Co ciekawego czeka klientów banków w tym roku? mBank, jak informuje Marta Rutkowska, chce uprościć warunki pozwalające uniknąć opłaty za kartę. Klient nie będzie obciążany stałą miesięczną opłatą, jeśli co najmniej raz w miesiącu użyje karty pięć razy, wydając nią w sklepie dowolną kwotę. Tym samym bank rezygnuje z warunku minimalnej wartości transakcji.

Poza tym mBank zapowiada, że wprowadzi nowe zasady podejmowania gotówki z bankomatów w Polsce. Będzie to dotyczyło również usługi „Wypłaty ze wszystkich bankomatów”. Od lutego korzystanie z urządzeń będzie darmowe tylko wtedy, gdy klient będzie pobierał kartą debetową co najmniej 100 zł. Niższa wypłata będzie kosztowała 1,3 zł (nie dotyczy to klientów posługujących się kartami wydanymi do wybranych kont, głównie dla zamożnych oraz dla młodych, takich jak np. Aquarius Intensive, eKonto m).

– Jeśli klient chce podjąć kwotę poniżej 100 zł bez prowizji, może skorzystać z usługi BLIK w aplikacji mobilnej mBanku – tłumaczy Marta Rutkowska. Bezpłatna jest również usługa cashback, czyli wypłata gotówki przy okazji zakupów w sieci sklepów: Żabka, Carrefour, Saturn, Media Markt oraz na wybranych stacjach paliw Orlen.

mBank zmienia też zasady naliczania prowizji w bankomatach, które dotąd były płatne. Jeśli klient płacił 3 proc., minimum 5 zł, maksimum 9 zł, to od 1 lutego pobrana od niego prowizja wyniesie 7 zł (bez względu na to, jaką kwotę podejmie). Zmiany dotyczą też bankomatów za granicą. Jeżeli za taką operację klient płacił 3 proc., minimum 9 zł, od lutego musi się przygotować na stałą opłatę w wysokości 10 zł.

Darmowa jedna operacja

Zmiany w opłatach od marca wprowadza też ING Bank Śląski. Będzie to dotyczyło wpłat (i wypłat) gotówki na rachunki w walutach obcych oraz na konta oszczędnościowe w złotych i walutach obcych (chodzi o operacje w oddziale banku). Bezpłatna będzie jedna wpłata i jedna wypłata w okresie rozliczeniowym, a każda kolejna będzie kosztować 9 zł.

Poza tym darmowy będzie tylko jeden przelew miesięcznie wykonywany w oddziale banku z konta Komfort i z kont oszczędnościowych. Za kolejny trzeba będzie płacić 9 zł.

Bank rezygnuje z opłaty za wydanie pierwszej Mojej Karty ING (dla osób niepełnoletnich) albo pierwszą zmianę wizerunku na tej karcie. Poza tym do 3 proc. obniża prowizję za korzystanie z bankomatów za granicą.

Jak mówi Miłosz Gromski, w pierwszym kwartale 2017 r. ING Bank Śląski planuje uruchomić płatności telefonem w technologii HCE.

Agnieszka Porębska-Kość, dyrektor zarządzająca obszarem bankowości przedsiębiorstw i finansowania w Nest Banku informuje, że w 2017 r. instytucja ta planuje uruchomienie zupełnie nowej bankowości internetowej i mobilnej, z dodatkowymi funkcjami usprawniającymi zarządzanie rodzinnymi finansami. W pierwszym półroczu bank chce udostępnić klientom płatności za pośrednictwem Android Pay.

Wiele nowych funkcji

Klienci Citi Handlowego w pierwszym kwartale 2017 r. uzyskają dostęp do nowego systemu bankowości internetowej Citibank Online.

– W tej chwili nowy system jest testowany. Będzie działał w technologii RWD (będzie dostosowywał się do wyświetlaczy komputerów, smartfonów i tabletów) – mówi Tomasz Bąk, szef Biura Smart Banking w Citi Handlowy.

Zmiany, jakie zostały wprowadzone, to nowy ekran startowy, personalizacja strony głównej, samodzielne zarządzanie środkami i transakcjami na karcie kredytowej, możliwość zablokowania karty płatniczej, indywidualne ustalenie harmonogramu spłaty karty. Serwis został uzupełniony także o informacje dotyczące posiadanych produktów. Po zalogowaniu użytkownik sprawdzi szczegóły ustawień swojej karty kredytowej i wszystkich kart dodatkowych oraz zestawienie produktów inwestycyjnych.

Pojawiły się także nowe funkcje ułatwiające kontakt z bankiem, takie jak możliwość elektronicznego wysyłania informacji o zmianie np. dowodu osobistego czy możliwość ściągnięcia gotowego oświadczenia np. o swoich produktach w banku na potrzeby urzędu. Wzmocnione zostaną systemy zabezpieczeń. Nowością jest także możliwość rozpoczęcia np. procesu zakupu produktu w oddziale, a dokończenie go w domu samodzielnie przez klienta (tzw. omnichanel).

Zmieniać się będzie także aplikacja mobilna. Jej funkcje będą dostosowywane do najważniejszych atutów smartfonów i tabletów, takich jak geolokalizacja, wykorzystanie aparatu czy możliwość szybkiego podglądu salda rachunku.

Nowa tabela opłat

Niestety, klienci Citi Handlowego muszą liczyć się z podwyżkami. – W pierwszym kwartale 2017 r. wprowadzimy zmiany w Tabeli Opłat i Prowizji oraz w Regulaminie Rachunków Bankowych dla klientów indywidualnych – mówi Łukasz Krystman, dyrektor Biura Produktów Zdalnych i Nowych Technologii Citi Handlowy.

Nie podaje szczegółów, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że podwyżek opłat mogą się spodziewać posiadacze rachunków CitiKonto, Citi Priority i Citigold, którzy nie spełniają warunków zwolnienia z prowizji. Posiadacze CitiKonta zapłacą więcej m.in. za używanie karty debetowej (wzrost z 6 do 8 zł), za przelewy zlecane przez telefon lub w oddziale (z 10 do 20 zł). Poza tym droższe będą wypłaty z bankomatów obcych w kraju (wzrost z 5 do 7 zł).

Posiadacze konta Citi Priority więcej zapłacą za prowadzenie rachunku (30 zł miesięcznie). Wyższa będzie też opłata za kartę debetową (wzrost z 5 do 8 zł) i za przelew wewnętrzny w oddziale lub przez infolinię (z 4 do 12 zł).

Właścicieli konta Citigold prowadzenie rachunku ma kosztować 220 zł (dotąd 150 zł), a przelewy natychmiastowe 5 zł lub 10 zł (w oddziale i przez infolinię).

Nowe taryfy mają obowiązywać od marca.

Co nowego w bankach

1. ING Bank Śląski planuje uruchomić płatności telefonem w technologii HCE. Nest Bank chce wprowadzić nową bankowość internetową i mobilną z dodatkowymi funkcjami do zarządzania rodzinnymi finansami. Klienci Citi Handlowego zyskają dostęp do nowego systemu bankowości internetowej Citibank Online.

2. Zmiany w opłatach przygotowały: mBank (m.in. uprości warunki pozwalające uniknąć opłaty za kartę, wprowadzi opłatę za podejmowanie z bankomatu małych kwot); ING Bank Śląski (m.in. za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach); Citi Handlowy (m.in. za prowadzenie wybranych kont i za używanie wydanych do nich kart debetowych).

Janina Blikowska

Co ciekawego czeka klientów banków w tym roku? mBank, jak informuje Marta Rutkowska, chce uprościć warunki pozwalające uniknąć opłaty za kartę. Klient nie będzie obciążany stałą miesięczną opłatą, jeśli co najmniej raz w miesiącu użyje karty pięć razy, wydając nią w sklepie dowolną kwotę. Tym samym bank rezygnuje z warunku minimalnej wartości transakcji.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany