Bez etatu też zaciągniesz pożyczkę

Stabilność dochodu ważniejsza od rodzaju umowy o pracę

Publikacja: 13.05.2017 09:17

Klient powinien bankowi udowodnić, że jego dochody pozwolą regularnie spłacać kredyt.

Klient powinien bankowi udowodnić, że jego dochody pozwolą regularnie spłacać kredyt.

Foto: shutterstock

Stałe wpływy na konto, niezależnie od rodzaju umowy, wystarczają, by otrzymać pożyczkę gotówkową. Przy kredytach hipotecznych weryfikacja i ocena zdolności klienta do spłaty zobowiązania jest bardziej skrupulatna.

Zmiany na rynku pracy sprawiły, że wiele osób nie ma dziś umowy o pracę, a swoje zadania zawodowe wykonuje na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo w formie usługi świadczonej przez jednoosobową firmę. Banki dostrzegają te zmiany.

Rodzaj umowy bez znaczenia

Jak podkreśla Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego, o kredyt mogą się ubiegać zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, jak i te z umowami terminowymi, cywilno-prawnymi (umowa o dzieło, umowa zlecenie) czy prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Katalog akceptowanych źródeł dochodów jest zresztą dłuższy. Bank nie uzależnia ceny kredytu od rodzaju źródła dochodu. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a ocena zdolności kredytowej wykonywana jest na podstawie procedur wewnętrznych banku.

Bartosz Pagacz, dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Kredytowym Klienta Indywidualnego w PKO BP potwierdza, że bank może udzielić kredytu klientom, którzy nie mają stałej umowy. W przypadku pożyczek gotówkowych o niskich kwotach, np. 10 tys. zł, bank może dokonać oceny zdolności kredytowej w oparciu o wpływy na rachunek. Dochód z tytułu umowy zlecenia, umowy o dzieło lub z tytułu działalności gospodarczej uwzględniany jest przy liczeniu zdolności kredytowej. Warunkiem stawianym przez bank jest stabilność źródła dochodu.

Także Sylwia Nadolna, menedżer ds. sprzedaży produktów kredytowych w Banku Zachodnim WBK, podkreśla, że bank honoruje dochody uzyskiwane z różnych źródeł, m.in. z umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, umowy zlecenia, o dzieło czy z jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezależnie od wnioskowanej kwoty kredytu klient podaje źródło i wysokość swoich dochodów. Decyzja kredytowa podejmowana jest na podstawie dokumentów przedstawionych przez klienta. Bank nie różnicuje oferty kredytu gotówkowego w zależności od źródła dochodu.

Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku dodaje, że dla stałych klientów bank ma przygotowaną specjalną ofertę karty kredytowej, kredytu gotówkowego, odnawialnego i samochodowego bez dodatkowych formalności.

– Aby otrzymać pieniądze, nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów. Wystarczy uruchomić aplikację mobilną lub zalogować się do serwisu transakcyjnego. Klient od razu widzi wyliczoną specjalnie dla niego propozycję kredytową. Jest ona przygotowana na podstawie dotychczasowej relacji i przeprowadzonej wcześniej oceny zdolności kredytowej. Aby złożyć wniosek o kredyt, wystarczy jedno kliknięcie – tłumaczy przedstawicielka mBanku.

Indywidualna ocena sytuacji klienta

W Banku Millennium klienci, którzy mają umowę czasową, pracują na podstawie umowy zlecenia czy prowadzą działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o pożyczkę gotówkową na takich samych zasadach jak klienci posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony. Przyjmując wniosek o pożyczkę gotówkową bank każdorazowo analizuje stabilność dochodu klienta. Jeśli dochód jest oceniony jako stabilny, to nie ma przeszkód, by udzielić pożyczki.

Credit Agricole akceptuje dochody uzyskiwane z umowy o pracę zawartej na czas określony, ale okres kredytowania nie może być dłuższy niż okres zatrudnienia danej osoby.

– Przy udzielaniu kredytu gotówkowego wymagamy, aby klient posiadał akceptowane przez bank źródło dochodu, które zapewni spłatę rat w całym okresie kredytowania. Regularne wpływy na konto nie są wystarczające do udzielenia pożyczki w sytuacji, gdy klient nie uzyskuje dochodu z pracy – podkreśla Agnieszka Gorzkowicz z biura prasowego banku.

Umowa stała według definicji stosowanej w Credit Agricole to umowa, która gwarantuje uzyskiwanie dochodu w dłuższym okresie.

– Do każdego wniosku kredytowego podchodzimy indywidualnie, a ostateczne decyzje w naszym banku podejmowane są zawsze na podstawie szczegółowej analizy zdolności i wiarygodności kredytowej konkretnego wnioskodawcy – podkreśla przedstawicielka Credit Agricole.

Trudniej z kredytami hipotecznymi

Bartosz Pagacz z PKO BP mówi, że w przypadku pożyczek na wysokie kwoty i kredytów hipotecznych dokumentowanie dochodu odbywa się na podstawie dokumentów finansowych określonych przez bank oraz weryfikacji stabilności źródła dochodu.

– Oceniając zdolność kredytowa bierzemy pod uwagę stabilność źródła dochodu w całym okresie kredytowania. W związku z tym sposób dokumentowania dochodu i ocena zdolności kredytowej może się różnić w zależności od pożyczanej kwoty i rodzaju kredytu – tłumaczy przedstawiciel PKO BP.

Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku dodaje, że każdy wniosek o kredyt hipoteczny rozpatrywany jest indywidualnie i dla każdego odrębnie badane jest ryzyko, niezależnie od rodzaju umowy.

W banku Millennium w przypadku kredytów hipotecznych akceptowana jest długa lista dochodów. Są to m.in.: umowa o pracę na czas nieokreślony albo określony, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt, mianowanie, powołanie, dochód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej itp. ©?

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Stałe wpływy na konto, niezależnie od rodzaju umowy, wystarczają, by otrzymać pożyczkę gotówkową. Przy kredytach hipotecznych weryfikacja i ocena zdolności klienta do spłaty zobowiązania jest bardziej skrupulatna.

Zmiany na rynku pracy sprawiły, że wiele osób nie ma dziś umowy o pracę, a swoje zadania zawodowe wykonuje na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo w formie usługi świadczonej przez jednoosobową firmę. Banki dostrzegają te zmiany.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe