Stałe wpływy na konto, niezależnie od rodzaju umowy, wystarczają, by otrzymać pożyczkę gotówkową. Przy kredytach hipotecznych weryfikacja i ocena zdolności klienta do spłaty zobowiązania jest bardziej skrupulatna.
Zmiany na rynku pracy sprawiły, że wiele osób nie ma dziś umowy o pracę, a swoje zadania zawodowe wykonuje na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo w formie usługi świadczonej przez jednoosobową firmę. Banki dostrzegają te zmiany.
Rodzaj umowy bez znaczenia
Jak podkreśla Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego, o kredyt mogą się ubiegać zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, jak i te z umowami terminowymi, cywilno-prawnymi (umowa o dzieło, umowa zlecenie) czy prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Katalog akceptowanych źródeł dochodów jest zresztą dłuższy. Bank nie uzależnia ceny kredytu od rodzaju źródła dochodu. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a ocena zdolności kredytowej wykonywana jest na podstawie procedur wewnętrznych banku.
Bartosz Pagacz, dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Kredytowym Klienta Indywidualnego w PKO BP potwierdza, że bank może udzielić kredytu klientom, którzy nie mają stałej umowy. W przypadku pożyczek gotówkowych o niskich kwotach, np. 10 tys. zł, bank może dokonać oceny zdolności kredytowej w oparciu o wpływy na rachunek. Dochód z tytułu umowy zlecenia, umowy o dzieło lub z tytułu działalności gospodarczej uwzględniany jest przy liczeniu zdolności kredytowej. Warunkiem stawianym przez bank jest stabilność źródła dochodu.
Także Sylwia Nadolna, menedżer ds. sprzedaży produktów kredytowych w Banku Zachodnim WBK, podkreśla, że bank honoruje dochody uzyskiwane z różnych źródeł, m.in. z umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, umowy zlecenia, o dzieło czy z jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezależnie od wnioskowanej kwoty kredytu klient podaje źródło i wysokość swoich dochodów. Decyzja kredytowa podejmowana jest na podstawie dokumentów przedstawionych przez klienta. Bank nie różnicuje oferty kredytu gotówkowego w zależności od źródła dochodu.