Od niedawna jest to możliwe również w placówkach Poczty Polskiej oraz w niektórych jednostkach administracji publicznej. Blikiem podejmiesz również gotówkę z bankomatu i dokonasz natychmiastowego przelewu na numer telefonu swojego znajomego.
Co trzeba mieć, aby korzystać z takich możliwości? Po pierwsze, smartfon. Po drugie, konto z dostępem do bankowości elektronicznej w instytucji, która oferuje Blik. Po trzecie, aplikację mobilną zainstalowaną w telefonie.
Gdy po raz pierwszy płaci się Blikiem w danym sklepie internetowym, można wybrać opcję zapamiętania tego sklepu. Przy kolejnej transakcji wystarczy wtedy wybrać Blik i zatwierdzić płatność na swoim telefonie. Operacja wymaga oczywiście autoryzacji kodem PIN w aplikacji mobilnej banku, co uniemożliwia zrobienie zakupów przez osobę nieuprawnioną.
– Mechanizm działania Blika jest oparty na sześciocyfrowych jednorazowych kodach generowanych przez aplikację, służących do potwierdzania transakcji. Są one ważne tylko przez dwie minuty, co minimalizuje zagrożenie przypadkowego wykorzystania przez osoby trzecie – mówi Karolina Tomczak, ekspert w PKO BP.
Dodatkową ochronę dają użytkownikowi limity transakcyjne w aplikacji mobilnej. Dotyczą one liczby operacji oraz maksymalnej dziennej kwoty. Można zdecydować, które transakcje będą musiały być potwierdzone kodem PIN, a które nie.