Wszystkie instytucje pożyczkowe prześwietlają klientów

Ocena zdolności kredytowej. Bardzo ważne jest terminowe regulowanie dotychczasowych zobowiązań

Publikacja: 04.06.2017 11:21

Wszystkie instytucje pożyczkowe prześwietlają klientów

Foto: Fotolia

Czy dobra historia kredytowa klienta ubiegającego się o nową pożyczkę ma wpływ na jej oprocentowanie?

Wioletta Pawińska z Banku Millennium tłumaczy, że zasady oceny historii kredytowej klienta, w tym sposób traktowania informacji zawartych w bazach BIK, są ustalane przez banki na podstawie bieżących analiz ryzyka kredytowego.

– W przypadku klientów o bardzo niskim prawdopodobieństwie braku spłaty zobowiązania, czyli o dobrym profilu ryzyka i pozytywnej historii kredytowej, warunki oferowane przez bank, w tym oprocentowanie, mogą być korzystniejsze – mówi Wioletta Pawińska.

Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole zapewnia, że do każdego wniosku kredytowego jego bank podchodzi indywidualnie, a ostateczne decyzje zawsze są podejmowane na podstawie szczegółowej analizy zdolności i wiarygodności kredytowej konkretnego wnioskodawcy.

– Doceniamy także lojalnych klientów. Dlatego przygotowaliśmy dla nich specjalną ofertę kredytu gotówkowego z niższą prowizją za jego udzielenie – mówi Przemysław Przybylski.

Joanna Nagierska z Alior Banku informuje, że cena kredytu (szczególnie pożyczki lub kredytu gotówkowego) w głównej mierze zależy od oceny wiarygodności kredytowej klienta, w tym od historii kredytowej. Pracownik banku, zgodnie z wewnętrznymi regulacjami, może „przymknąć oko” na zwłokę w spłacie niewielkich kwot lub opóźnienia w regulowaniu rat, które zdarzyły się kilka lat wcześniej, ale od tego czasu się nie powtórzyły.

– Klienci o bardzo dobrej historii kredytowej mogą korzystać z niższego oprocentowania lub niższej prowizji – zapewnia Joanna Nagierska.

W ING Banku Śląskim nagrody dla klientów w postaci niższych kosztów kredytu nie są stosowane, a zasady oceny ryzyka znajdują się w wewnętrznych regulacjach.

Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP przyznaje, że bank sprawdza historię kredytową klienta, w tym poprzez zapytanie w BIK, przy każdym wniosku kredytowym.

– Sposób oceny tych informacji i ich wpływ na podejmowane decyzje kredytowe stanowią naszą informację wewnętrzną – tłumaczy Grzegorz Culepa. Ewa Krawczyk z BZ WBK mówi, że historia kredytowa w BIK jest kluczowym parametrem branym pod uwagę przy ocenie zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Nieterminowe regulowanie dotychczasowych zobowiązań buduje negatywną historię w BIK, co w konsekwencji może przyczynić się do odmowy udzielenia kredytu.

A jak do informacji z BIK podchodzą firmy pożyczkowe?

– Historii kredytowej, którą pozyskujemy w bazach zewnętrznych, nigdy nie traktujemy zero-jedynkowo. Klient posiadający zadłużenie bądź negatywną historię płatniczą nie jest automatycznie wykluczany z możliwości skorzystania z pożyczki w naszej firmie, ale może dostać niższą kwotę – mówi Marcin Żuchowski, dyrektor ds. ryzyka kredytowego, członek zarządu Provident Polska.

Jak przyznaje, taka osoba może spotkać się z odmową. Decyzja zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od kwoty zadłużenia, a także od rodzaju oraz liczby instytucji, w których klient jest zadłużony. Provident inaczej podchodzi do niezapłaconego mandatu o wartości 100 zł, a inaczej do niespłaconego kredytu w wysokości kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Ten pierwszy przypadek będzie miał oczywiście o wiele większe szanse na pozytywną decyzję pożyczkową.

Provident w ramach niektórych akcji promocyjnych dla nowych klientów obniża oprocentowanie za pozytywną historię kredytową.

– Niezależnie od wpływu na cenę, informacja taka będzie miała zawsze przełożenie na wysokość i okres spłaty proponowanej klientowi pożyczki. Im lepszy wynik weryfikacji, tym zaproponowana pożyczka będzie miała wyższą kwotę lub będzie zaproponowana na dłuższy termin – twierdzi przedstawiciel Providenta. Dobrzy i lojalni klienci mogą liczyć na niższe koszty pożyczki.

Łukasz Kamiński, dyrektor ds. ryzyka w Wonga mówi, że firma sprawdza w BIK historię kredytową każdego klienta.

– Obniżamy oprocentowanie osobom z bardzo dobrą historią kredytową . Zdarza się to bardzo często – przekonuje Łukasz Kamiński. ©?

—Janina Blikowska

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: masz pytanie, wyślij e-mail do autora

Czy dobra historia kredytowa klienta ubiegającego się o nową pożyczkę ma wpływ na jej oprocentowanie?

Wioletta Pawińska z Banku Millennium tłumaczy, że zasady oceny historii kredytowej klienta, w tym sposób traktowania informacji zawartych w bazach BIK, są ustalane przez banki na podstawie bieżących analiz ryzyka kredytowego.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca