Wszystkie instytucje pożyczkowe prześwietlają klientów

Ocena zdolności kredytowej. Bardzo ważne jest terminowe regulowanie dotychczasowych zobowiązań

Publikacja: 04.06.2017 11:21

Wszystkie instytucje pożyczkowe prześwietlają klientów

Foto: Fotolia

Czy dobra historia kredytowa klienta ubiegającego się o nową pożyczkę ma wpływ na jej oprocentowanie?

Wioletta Pawińska z Banku Millennium tłumaczy, że zasady oceny historii kredytowej klienta, w tym sposób traktowania informacji zawartych w bazach BIK, są ustalane przez banki na podstawie bieżących analiz ryzyka kredytowego.

– W przypadku klientów o bardzo niskim prawdopodobieństwie braku spłaty zobowiązania, czyli o dobrym profilu ryzyka i pozytywnej historii kredytowej, warunki oferowane przez bank, w tym oprocentowanie, mogą być korzystniejsze – mówi Wioletta Pawińska.

Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole zapewnia, że do każdego wniosku kredytowego jego bank podchodzi indywidualnie, a ostateczne decyzje zawsze są podejmowane na podstawie szczegółowej analizy zdolności i wiarygodności kredytowej konkretnego wnioskodawcy.

– Doceniamy także lojalnych klientów. Dlatego przygotowaliśmy dla nich specjalną ofertę kredytu gotówkowego z niższą prowizją za jego udzielenie – mówi Przemysław Przybylski.

Joanna Nagierska z Alior Banku informuje, że cena kredytu (szczególnie pożyczki lub kredytu gotówkowego) w głównej mierze zależy od oceny wiarygodności kredytowej klienta, w tym od historii kredytowej. Pracownik banku, zgodnie z wewnętrznymi regulacjami, może „przymknąć oko” na zwłokę w spłacie niewielkich kwot lub opóźnienia w regulowaniu rat, które zdarzyły się kilka lat wcześniej, ale od tego czasu się nie powtórzyły.

– Klienci o bardzo dobrej historii kredytowej mogą korzystać z niższego oprocentowania lub niższej prowizji – zapewnia Joanna Nagierska.

W ING Banku Śląskim nagrody dla klientów w postaci niższych kosztów kredytu nie są stosowane, a zasady oceny ryzyka znajdują się w wewnętrznych regulacjach.

Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP przyznaje, że bank sprawdza historię kredytową klienta, w tym poprzez zapytanie w BIK, przy każdym wniosku kredytowym.

– Sposób oceny tych informacji i ich wpływ na podejmowane decyzje kredytowe stanowią naszą informację wewnętrzną – tłumaczy Grzegorz Culepa. Ewa Krawczyk z BZ WBK mówi, że historia kredytowa w BIK jest kluczowym parametrem branym pod uwagę przy ocenie zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Nieterminowe regulowanie dotychczasowych zobowiązań buduje negatywną historię w BIK, co w konsekwencji może przyczynić się do odmowy udzielenia kredytu.

A jak do informacji z BIK podchodzą firmy pożyczkowe?

– Historii kredytowej, którą pozyskujemy w bazach zewnętrznych, nigdy nie traktujemy zero-jedynkowo. Klient posiadający zadłużenie bądź negatywną historię płatniczą nie jest automatycznie wykluczany z możliwości skorzystania z pożyczki w naszej firmie, ale może dostać niższą kwotę – mówi Marcin Żuchowski, dyrektor ds. ryzyka kredytowego, członek zarządu Provident Polska.

Jak przyznaje, taka osoba może spotkać się z odmową. Decyzja zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od kwoty zadłużenia, a także od rodzaju oraz liczby instytucji, w których klient jest zadłużony. Provident inaczej podchodzi do niezapłaconego mandatu o wartości 100 zł, a inaczej do niespłaconego kredytu w wysokości kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Ten pierwszy przypadek będzie miał oczywiście o wiele większe szanse na pozytywną decyzję pożyczkową.

Provident w ramach niektórych akcji promocyjnych dla nowych klientów obniża oprocentowanie za pozytywną historię kredytową.

– Niezależnie od wpływu na cenę, informacja taka będzie miała zawsze przełożenie na wysokość i okres spłaty proponowanej klientowi pożyczki. Im lepszy wynik weryfikacji, tym zaproponowana pożyczka będzie miała wyższą kwotę lub będzie zaproponowana na dłuższy termin – twierdzi przedstawiciel Providenta. Dobrzy i lojalni klienci mogą liczyć na niższe koszty pożyczki.

Łukasz Kamiński, dyrektor ds. ryzyka w Wonga mówi, że firma sprawdza w BIK historię kredytową każdego klienta.

– Obniżamy oprocentowanie osobom z bardzo dobrą historią kredytową . Zdarza się to bardzo często – przekonuje Łukasz Kamiński. ©?

—Janina Blikowska

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: masz pytanie, wyślij e-mail do autora

Czy dobra historia kredytowa klienta ubiegającego się o nową pożyczkę ma wpływ na jej oprocentowanie?

Wioletta Pawińska z Banku Millennium tłumaczy, że zasady oceny historii kredytowej klienta, w tym sposób traktowania informacji zawartych w bazach BIK, są ustalane przez banki na podstawie bieżących analiz ryzyka kredytowego.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy