Analitycy prognozują, że złoty, który był ostatnio silny (a zatem waluty były względnie tanie), może się zacząć osłabiać. Zresztą jak wynika z obserwacji, waluty często drożeją w wakacje.
Dlatego zaopatrywanie się np. w euro tuż przed urlopem zagranicznym na ogół nie jest najlepszym pomysłem. Warto wcześniej pomyśleć o kupieniu waluty na letnie wojaże lub – jeszcze lepiej – o stopniowym jej dokupywaniu. Pieniądze te najlepiej trzymać na koncie bankowym lub na lokacie walutowej.
Każda waluta w innym banku
Rachunki walutowe są na ogół nieoprocentowane. Do wyjątków pod tym względem należy oferta mBanku (0,1 proc. dla funta brytyjskiego; 0,3 proc. dla dolara). Nieliczne instytucje (np. BZ WBK, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, Millennium, Nest Bank) mają w swojej ofercie konta oszczędnościowe w euro, dolarach i funtach brytyjskich. Ich oprocentowanie wynosi na ogół od 0,1 do 0,5 proc. w skali roku (w zaleności m.in. od rodzaju waluty). Duży jest natomiast wybór lokat krótkoterminowych, kończących się jeszcze przed wakacjami.
Dolary najbardziej opłaca się trzymać na Rachunku Oszczędzam w walutach w Credit Agricole. Jego oprocentowanie wynosi 0,68 proc. w skali roku. To więcej niż dostaniemy na dolarowej lokacie miesięcznej, dwu- i trzymiesięcznej. Na konto można wpłacać po minimum 20 dolarów. Systematyczne zasilanie go ma dodatkową zaletę – uchronimy się w ten sposób przed zakupem większej kwoty w czasie, gdy akurat cena waluty przejściowo wzrośnie.
Problem polega na tym, że często bank, który ma atrakcyjne warunki dla jednej waluty, zawodzi oszczędzających w innych walutach. Na przykład w Credit Agricole zdecydowanie opłaca się trzymać na rachunku oszczędnościowym dolary (oprocentowanie 0,68 proc. w skali roku), ale nie euro, ponieważ rachunek w tej drugiej walucie w ogóle nie przynosi odsetek (podobnie jest w mBanku). W Millennium oprocentowanie dolarów jest trochę niższe niż w Credit Agricole, bo wynosi 0,5 proc., ale przynajmniej za euro dostanie się 0,2 proc. Na więcej nie ma szans również w innych bankach. Posiadacze funtów najlepsze konto oszczędnościowe znajdą w BZ WBK (0,3 proc. rocznie).