Opłaty rosną. I tak już będzie

Taryfy zmieniło PKO BP i kilka innych banków. Następne się przygotowują.

Publikacja: 03.02.2016 21:00

Opłaty rosną. I tak już będzie

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Banki podnoszą opłaty i prowizje. Niewątpliwie wpływ na te decyzje mają rosnące obciążenia (np. podatek bankowy, wpłaty do BFG itp.) i malejące dochody z odsetek (m.in. z powodu niskich stóp procentowych), ale część ruchów to po prostu rutynowe dostosowywanie tabeli opłat i prowizji do warunków rynkowych.

W PKO BP podwyżki zaczną obowiązywać od początku maja. – Chcemy zachęcić klientów do korzystania z kanałów elektronicznych i mobilnych oraz wygodnych sposobów autoryzacji transakcji – tłumaczy Grzegorz Culepa z biura prasowego banku.

Jak podkreśla, zmiany dotyczą ok. 20 proc. klientów, a majowa podwyżka będzie pierwszą i ostatnią w tym roku.

Zachęta do nowoczesnych usług

Co podrożeje? Konta Aurum (z 25 do 30 zł) i Platinum (z 60 do 80 zł). Oba te rachunki adresowane są do klientów zamożnych. Opłat można uniknąć, jeśli wpływy na konto wynoszą co najmniej 9 tys. zł miesięcznie (Aurum) lub 20 tys. zł (Platinum) lub jeśli klient ulokował w banku duże kwoty (odpowiednio co najmniej 150 tys. zł i 250 tys. zł).

Poza tym z 0,10 do 0,29 zł rośnie opłata za autoryzację przelewów za pomocą kodów jednorazowych z karty-zdrapki.

– Zachęcamy klientów do zastąpienia karty bezpłatnymi SMS-ami albo mobilnym tokenem; są one wygodniejsze i bezpieczniejsze – mówi przedstawiciel PKO BP.

Bank zapłaci klientom 10 zł w zamian za rezygnację z autoryzowania transakcji za pomocą karty kodów jednorazowych. Oferta jest adresowana do klientów, którzy korzystają z serwisu transakcyjnego iPKO. Aby z niej skorzystać, wystarczy do końca kwietnia zmienić sposób autoryzacji oraz wykonać minimum jeden przelew na rachunek inny niż własny.

W PKO BP zmienią się też opłaty roczne za korzystanie z dwóch kart kredytowych: Błękitnej i Przejrzystej (dotyczy to posiadaczy kart PKO: Visa, Visa Electron i MasterCard Electronic). Wzrośnie bowiem opłata warunkowa, która wyniesie od 0,30 zł do maksymalnie 60 zł (dzisiaj 45 zł). Opłaty można uniknąć, gdy wykona się kartą transakcje bezgotówkowe (w sklepie) o wartości minimum 600 zł miesięcznie.

Wzrosną również opłaty za wydruk z bankomatu bieżącego salda rachunku (z 0,99 zł do 1,99 zł) i historii ostatnich pięciu operacji (z 1 zł do 1,99 zł). Samo sprawdzenie salda czy historii operacji pozostanie bezpłatne. Bez dodatkowych kosztów mogą to robić również klienci korzystający z serwisu transakcyjnego iPKO (bankowość internetowa dostępna również z urządzeń mobilnych) lub mobilnego IKO (aplikacja na telefonie).

Jak podkreśla Grzegorz Culepa, w ciągu ostatnich pięciu lat wynik banku z tytułu prowizji i opłat pozostaje na podobnym poziomie, a nawet maleje. W tym roku PKO BP także nie spodziewa się wzrostu przychodów z tego tytułu.

Zmiany w ofercie kredytowej

Na początku stycznia zmieniły się opłaty w mBanku związane z kredytami gotówkowymi. Jak informuje Marta Rutkowska z biura prasowego, prowizja waha się teraz od 6,49 do 17,99 proc.

Bank wprowadził też od 21 stycznia opłatę za wycenę wartości nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu (300 zł dla mieszkania i działki oraz 500 zł dla domów jednorodzinnych czy lokali użytkowych). 800 zł zapłacą nabywcy nieruchomości nietypowych. Opłaty te dotyczą osób starających się o kredyt hipoteczny. Podobnie jak opłaty za zawiadomienie ubezpieczyciela o cesji na rzecz mBanku (15 zł).

mBank podniósł też z 2,1–2,5 proc. do 2,1–5 proc. prowizję za podwyższenie limitu kredytu odnawialnego. Prowizja jest naliczana od dodatkowej kwoty.

– Wprowadziliśmy opłatę za powiadomienie mailowe lub komunikat w serwisie transakcyjnym dotyczące zadłużenia przeterminowanego na karcie kredytowej. Opłata nie będzie obowiązywać nowych klientów, którzy złożą wniosek o kartę kredytową po 4 lutego – zapowiada Marta Rutkowska.

Dodaje, że podwyżki wynikają z decyzji biznesowych banku.

Niższa marża za lojalność

Od nowego roku Credit Agricole zaoferował klientom nowe warunki udzielania kredytu hipotecznego.

– Chcieliśmy dać klientom wybór, czy wolą nie płacić prowizji za udzielenie kredytu, czy skorzystać z obniżonej marży – tłumaczy Izabela Mościcka, dyrektor Departamentu Komunikacji i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.

Podkreśla, że bank chciał też docenić lojalność i aktywność klientów. Ci, którzy częściej korzystają z jego produktów (konto z wpływem wynagrodzenia, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości, karta kredytowa czy program systematycznego oszczędzania), mogą liczyć na obniżenie marży nawet do 1,8 proc.

– W poprzedniej ofercie marże kredytu hipotecznego były uzależnione od poziomu LTV (relacja wysokości kredytu do wartości zabezpieczenia) i wynosiły maksymalnie 2,5 proc. – tłumaczy Izabela Mościcka.

Dodaje, że obecnie marże kredytu hipotecznego wynoszą: 3 proc. (w ofercie: niższa marża z możliwością obniżenia do 1,8 proc.) lub 3,2 proc. (w ofercie 0 proc. prowizji).

Opłaty za konta, bankomaty, karty

Już wcześniej informowaliśmy o nowych opłatach w ING Banku Śląskim, Citi Handlowym, Raiffeisen Polbanku. Przypominamy o niektórych.

1. Od końca stycznia w ING Banku Śląskim posiadacze konta Direct płacą za korzystanie z obcych bankomatów w kraju. Raz w miesiącu mogą podjąć gotówkę za darmo, ale kolejne takie operacje kosztują 2,5 zł. Z 3 do 6 proc. wzrosła prowizja za korzystanie z bankomatów za granicą przy użyciu większości kart debetowych.

2. Od marca osoby posiadające Citikonto w Citi Handlowy będą musiały więcej płacić za jego prowadzenie. Przy wpływach w wysokości min. 3,5 tys. zł miesięcznie opłata wyniesie 3 zł (teraz jej nie ma); przy wpływach 2 tys. zł – 8 zł (teraz 6 zł), przy niższych – 15 zł miesięcznie (12 zł). Posiadacze Citikonta więcej będą też płacić za korzystanie z obcych bankomatów: 5 zł zamiast 3 zł.

3. Od marca Raiffeisen Polbank wprowadzi opłatę w wysokości 3 zł miesięcznie za karty debetowe wydane do kont: Wygodnego, Premium i Oszczędnościowego. Bank zmieni też warunki zwalniające z opłaty w pakietach: Aktywnym i Komfortowym. Dodatkowo z Konta Komfortowego nie będzie już dwóch darmowych wypłat miesięcznie z dowolnych bankomatów. Zgodnie z nowym cennikiem każde użycie obcej maszyny będzie kosztowało 8 zł.

Banki podnoszą opłaty i prowizje. Niewątpliwie wpływ na te decyzje mają rosnące obciążenia (np. podatek bankowy, wpłaty do BFG itp.) i malejące dochody z odsetek (m.in. z powodu niskich stóp procentowych), ale część ruchów to po prostu rutynowe dostosowywanie tabeli opłat i prowizji do warunków rynkowych.

W PKO BP podwyżki zaczną obowiązywać od początku maja. – Chcemy zachęcić klientów do korzystania z kanałów elektronicznych i mobilnych oraz wygodnych sposobów autoryzacji transakcji – tłumaczy Grzegorz Culepa z biura prasowego banku.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał