Hipoteki w obcej walucie będą mniej kłopotliwe

Posiadaczom kredytów we frankach łatwiej będzie sprzedać mieszkanie i kupić nowe bez konieczności spłaty dotychczasowego zadłużenia, przeliczając na złote. Problem mają jednak te osoby, które potrzebują dodatkowych pieniędzy na droższe lokum.

Publikacja: 12.08.2015 21:00

Uproszczone zasady przenoszenia hipoteki w przypadku sprzedaży starego i kupna nowego mieszkania to

Uproszczone zasady przenoszenia hipoteki w przypadku sprzedaży starego i kupna nowego mieszkania to jeden z punktów pakietu pomocowego dla frankowiczów, który zadeklarował Związek Banków Polskich.

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Uproszczone zasady przenoszenia hipoteki w przypadku sprzedaży starego i kupna nowego mieszkania to jeden z punktów pakietu pomocowego dla frankowiczów, który zadeklarował Związek Banków Polskich.

Wprowadził je już Getin. Na finiszu przygotowań takiego procesu jest mBank, a kilka innych jest zaawansowanych w pracach.

Jak to wygląda w praktyce? W Getin Noble Banku klient, który chce skorzystać z takiego rozwiązania składa wniosek o zmianę zabezpieczenia razem z: przedwstępną umową sprzedaży nieruchomości, która jest obecnie zabezpieczeniem kredytu hipotecznego, dokumentami nieruchomości, która będzie stanowić docelowe zabezpieczenie, oraz z aktualnymi dokumentami finansowymi.

Tymczasowe zabezpieczenie

W przypadku decyzji pozytywnej bank przygotowuje pierwszy aneks do umowy kredytowej, w którym określa warunki zwolnienia dotychczasowego zabezpieczenia kredytu. Środki ze sprzedaży nieruchomości „zwalnianej” trafiają na wskazane przez bank konto w celu ustanowienia blokady. Właśnie na nich bank tymczasowo zabezpiecza swoją wierzytelność.

– Ważne jest, że w przypadku przeniesienia kredytu marża pozostaje bez zmian – deklaruje Artur Newecki z Getin Noble Banku.

Nie jest to jednak panaceum na wszystkie sytuacje związane z zakupem nowego lokum. W sytuacji, gdy klient nabywa nieruchomość za cenę wyższą niż uzyskana ze sprzedaży poprzedniego zabezpieczenia, jest zobowiązany pokryć różnicę z własnych środków. Tak będzie w innych bankach, które wdrażają tę procedurę.

– Przygotowany przez nas proces zakłada, że poziom LtV (relacja zadłużenia do wartości nieruchomości – red.) nie może być wyższy niż przy pierwotnym kredycie, nie można podwyższyć kwoty kredytu ani przyjąć niższego zabezpieczenia – tłumaczy Krzysztof Olszewski z mBanku.

Potwierdza, że bank przenosi kredyt na takich samych zasadach, na jakich został udzielony, czyli waluta kredytu, marża i okres spłaty pozostają bez zmian. – Obecnie pracujemy nad wdrożeniem. Liczymy, że po wakacjach uda nam się zakończyć ten proces – dodaje Olszewski.

– Bank Zachodni WBK zgodnie z deklaracją podpisaną z ZBP najpóźniej w IV kwartale wdroży rozwiązania systemowe, m.in. w zakresie możliwości zmiany zabezpieczenia kredytów we frankach szwajcarskich na inną nabywaną nieruchomość. Trwają w banku prace nad ustaleniem końcowego kształtu wypracowanych rozwiązań – deklaruje biuro prasowe BZ WBK.

W indywidualnych przypadkach możliwa jest zmiana zabezpieczenia kredytów we frankach na inną nieruchomość, ale obwarowana licznymi warunkami.

Marża bez zmian?

W ostatnich latach refinansowanie kredytów frankowych było śladowe, ponieważ w większości przypadków wiązałoby się z poniesieniem przez klienta straty związanej z wzrostem kursu franka, a środki ze sprzedaży mieszkania często nie pokrywałyby zadłużenia.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w 2014 roku było 14,8 tys. transakcji refinansowania kredytów, ale w tej liczbie było zaledwie 2 tysiące transakcji ze zmianą waluty z franka szwajcarskiego na złotego.

– W praktyce popularność przenoszenia hipoteki bez przewalutowania będzie zależała od podejścia banków – ocenia Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl.

– Przykładowo Getin deklaruje pozostawienie tej samej marży po zmianie docelowego zabezpieczenia. Nie wiadomo, czy inne banki również zgodzą się na zastosowanie marży bez podwyżek – wskazuje Prajsnar. – Wiele „frankowych” kredytów ma poziom LtV przekraczający 100 proc. Dla banku jest to argument za podniesieniem marży. Wspomniana stawka powinna bowiem odzwierciedlać ryzyko kredytowe – dodaje.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe