Osoby, które ukończyły 60 lat i są właścicielami nieruchomości (domu lub mieszkania), mogą podpisać umowę z funduszem hipotecznym w sprawie comiesięcznej dożywotniej renty. Jest ona wypłacana po przekazaniu instytucji finansowej prawa własności do nieruchomości.
Z programu mogą skorzystać zarówno właściciele mieszkań hipotecznych, domów, jak i własnościowych mieszkań spółdzielczych. Obciążenie mieszkania kredytem lub pożyczką nie musi być przeszkodą; każdy przypadek rozpatrywany jest oddzielnie.
Wysokość świadczeń zależy od wielu czynników, głównie od wieku danej osoby, płci oraz wartości nieruchomości. Rozpiętość kwot jest duża, tak samo jak różne są ceny nieruchomości – zależnie od lokalizacji i standardu mieszkania czy domu.
Według Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych średnia wysokość takiej dożywotniej renty w Polsce wynosi 1000 zł miesięcznie. Ale w Warszawie, Gdańsku i innych dużych miastach zdarzają się klienci otrzymujący miesięcznie 2500 – 6000 zł. Ważne, żeby potencjalny klient zapoznał się z konkretnymi wyliczeniami przed podpisaniem umowy i dopiero na tej podstawie podjął decyzję.