Bankomat zjadł kartę. Co dalej?

Nie tylko nieprawidłowy PIN zatrzymuje kartę w bankomacie. Przyczyn może być więcej. Na przykład karta zbyt długo była w urządzeniu, była uszkodzona, brudna czy rozmagnesowana. Czasami bank sam ją zastrzega.

Publikacja: 28.09.2016 18:51

Bankomat zjadł kartę. Co dalej?

Foto: Bloomberg

Mieszkaniec warszawskiej Woli, pan Robert, poszedł na zakupy. Chciał zapłacić kartą, ale okazało się, że terminal w sklepie jest nieczynny. Udał się więc do bankomatu Euronetu po gotówkę. Włożył kartę, wstukał PIN i czekał na dalszy ciąg transakcji. Urządzenie wydało jakieś dźwięki, a później zamiast wypłacić gotówkę, wyświetliło komunikat, że ze względów bezpieczeństwa karta została zatrzymana.

Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży w Euronet Polska tłumaczy, że najczęstszym powodem zatrzymania kart w urządzeniach jest niewyjęcie ich z czytnika.

– Urządzenie zabezpiecza kartę po około 30 sekundach od momentu jej wysunięcia. Mechanizm uniemożliwia odebranie karty przez osoby nieuprawnione – tłumaczy Ewa Miziołek.

Innym powodem może być zły stan karty, np. wygięcie czy pęknięcie. Sporadycznie zdarza się, że karta jest zatrzymywana z winy urządzenia, np. z powodu chwilowych zaników w dostawie prądu i łączności.

Joanna Fatek z PKO BP mówi, że bankomaty mogą nie wydać karty m.in. wtedy, gdy upłynął termin jej ważności, gdy trzy razy wprowadzono błędny PIN, gdy zbyt długo plastik był pozostawiony w bankomacie lub gdy doszło do awarii urządzenia. Najczęstszą przyczyną jest jednak błędne wstukanie PIN.

Anna Strompowska z Credit Agricole dodaje, że bankomat zatrzymuje plastik również w takiej sytuacji, gdy klient chce skorzystać z wcześniej zastrzeżonej karty; wtedy odzyskanie jej jest już niemożliwe.

Zdaniem Katarzyny Münnich z Pekao, pojawienie się na ekranie komunikatu o błędzie karty może oznaczać np. jej rozmagnesowanie. Ale wówczas plastik nie powinien być zatrzymany, po prostu nie da się zrealizować transakcji. Jeśli karta jest zatrzymana na polecenie banku (co się zdarza), trzeba się w tej sprawie zwrócić do jego placówki.

Według Marty Rutkowskiej z mBanku, najczęstszym powodem zatrzymania plastiku w bankomacie jest użycie karty zastrzeżonej, która miała wprowadzony do systemu kod odmowy. Robi się tak po to, by nie akceptować danej karty, bo istnieje podejrzenie oszustwa, karta została zgubiona lub skradziona, albo wprowadzono błędny PIN.

– Przez „błąd” karty można rozumieć fizyczne jej zniszczenie lub uszkodzenie, np. jeśli karta ma zagięty lub ułamany róg. Jeśli karta jest mokra lub zabrudzona, także wysunięcie jej z urządzenia może być niemożliwe – tłumaczy przedstawicielka mBanku.

Co się dzieje z kartą zatrzymaną przez bankomat? – Zgodnie z procedurami właściciela bankomatu, taka karta zostaje zniszczona, a klient dostaje nową. Musi na nią czekać maksymalnie 14 dni roboczych – tłumaczy Marta Rutkowska.

Joanna Fatek dodaje, że jeżeli karta zostanie zatrzymana, to w większości przypadków wydawana jest nowa po unieważnieniu starej.

Jak mówi Ewa Miziołek z Euronetu, to co się dzieje z kartą płatniczą zatrzymaną w bankomacie tej firmy, zależy od wielu czynników, m.in. od porozumienia z bankiem, który wydał kartę. Najczęściej zgodnie z procedurą plastik jest niszczony i odsyłany do banku, który według przepisów prawa jest właścicielem wydawanych przez siebie kart.

Proces reklamacji może różnić się w zależności od przyczyny zatrzymania karty, trybu procesu reklamacyjnego, a także umów bilateralnych między firmą Euronet a bankiem.

– Każdą nieprawidłowość związaną z przebiegiem transakcji w urządzeniach należących do sieci Euronet należy zgłaszać telefonicznie do działu obsługi klienta. W przypadku utraty lub zatrzymania karty należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem w celu uruchomienia procesu odnowienia karty – radzi Ewa Miziołek.

Pan Robert zapłacił za zakupy. Zadzwonił po kolegę, ten przyszedł i pożyczył mu gotówkę. – Zwróciłem ją przelewem, a sam czekam na nową kartę – opowiada nasz czytelnik.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe