Odpoczynek od kredytu

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zawiesić spłacanie rat.

Publikacja: 17.05.2017 18:47

Urlop przyda się, żeby oderwać się od pracy, wakacje kredytowe – żeby poradzić sobie z domowymi fina

Urlop przyda się, żeby oderwać się od pracy, wakacje kredytowe – żeby poradzić sobie z domowymi finansami

Foto: Fotolia

Korzystaj tylko w ostateczności

Czasami problemem jest nie tyle brak środków, co brak płynności finansowej. Niedługo rozpocznie się sezon urlopowy. Już teraz wielu z nas zaczyna się zastanawiać, skąd weźmie pieniądze na wakacje. Problem mogą mieć szczególnie ci, którzy co miesiąc spłacają kredyt hipoteczny (w Polsce wartość tych kredytów wynosi blisko 400 mld zł, z czego 130 mld zł stanowią kredyty frankowe).

Zamiast decydować się na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, można rozważyć opcję, jaką udostępnia część banków; chodzi o skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych.

Większość banków umożliwia zawieszenie spłaty kredytu na jeden – sześć miesięcy, ale z takiej opcji możemy skorzystać nie częściej niż raz w roku – wynika z analizy przeprowadzonej przez ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych. Niektóre banki dopuszczają taką możliwość tylko raz lub dwa razy w ciągu całego okresu kredytowania. Dlatego należy dokładnie przemyśleć tę decyzję, żeby wykorzystać ulgę od spłaty kredytu wtedy, gdy faktycznie będzie to niezbędne.

– Oferowana przez banki przerwa w spłacie kredytu nie musi być oczywiście przeznaczana na sfinansowanie wakacji – tłumaczy Katarzyna Dmowska z ANG SDK. – Dodatkowe pieniądze przydadzą się zarówno przy zaplanowanych wydatkach, np. gdy wyprawiamy dzieci do szkoły, jak i w razie nieprzewidzianych problemów finansowych. Niestety, nie możemy z tej opcji korzystać w nieskończoność.

Odsetki zawsze trzeba spłacać

Na całkowitą miesięczną ratę kredytu składają się dwie części: kapitałowa i odsetkowa. Przy wakacjach kredytowych zawieszeniu podlega tylko część kapitałowa, natomiast część odsetkowa musi być zapłacona terminowo.

W całym okresie kredytowania, choć zazwyczaj decydujemy się na stałą ratę kredytu, co miesiąc zmienia się wysokość części kapitałowej i odsetkowej (po zsumowaniu dają one stałą ratę całkowitą). W celu jak najlepszego skorzystania z przerwy w spłacie kredytu, warto sprawdzić, ile wynosi część odsetkowa raty, a ile część kapitałowa. Symulacja spłat kredytu o wartości 300 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat, z oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku, pokazuje, że na początku rata kapitałowa jest zdecydowania niższa od części odsetkowej.

Jak wynika z wyliczeń ANG SDK, przy kredycie o wartości 300 tys. zł, rata stała wynosi ok. 1347 zł. Jeżeli zawiesimy spłatę w trzynastym miesiącu obowiązywania umowy, wtedy rata kapitałowa wyniesie ok. 489 zł, a odsetkowa (którą i tak musimy zapłacić) – 858 zł. Gdy zawiesimy spłatę w 25. miesiącu, wartość raty kapitałowej będzie równa 505 zł, a odsetkowej – 841 zł. Natomiast jeżeli zawiesimy spłatę po pięciu latach, rata kapitałowa wyniesie ok. 562 zł, a odsetkowa 785 zł. Dopiero po 10 latach część odsetkowa i kapitałowa są mniej więcej równe; rata kapitałowa sięga wtedy ok. 670 zł, a odsetkowa 677 zł.

Potrzebna dobra historia kredytowa

Z opcji chwilowego zawieszenia kredytu nie może skorzystać każdy klient. Banki przewidują taką możliwość tylko dla tych, którzy terminowo spłacają raty i nie mają zaległości. Warto o tym pamiętać już od pierwszych miesięcy regulowania należności wobec banku, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy zmuszeni skorzystać z takiej opcji.

– Trzeba również pamiętać, że zawieszoną ratę i tak będziemy musieli kiedyś spłacić. Niezapłacone raty kapitałowe powiększą kapitał do spłaty, a co za tym idzie – wpłyną na zwiększenie kolejnych miesięcznych rat. Wzrost będzie jednak nieznaczny. Wszystko zależy od tego, jak duża była zawieszona rata i ile czasu pozostało do końca spłaty całego kredytu – dodaje Katarzyna Dmowska.

Najwyżej parę miesięcy wakacji

– W PKO BP z wakacji kredytowych można skorzystać zarówno przy spłacie pożyczki gotówkowej, jak i kredytu hipotecznego. W każdym roku można zawiesić spłatę jednej raty kapitałowo–odsetkowej w przypadku kredytu hipotecznego, a w przypadku np. Mini Ratki – jednorazowo zawiesić spłatę trzech rat pożyczki. Wtedy pozostałe raty zostają powiększone o „zawieszoną” kwotę. O chęci skorzystania z wakacji kredytowych należy poinformować bank najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem.

– Deutsche Bank oferuje jednorazowe wstrzymanie płatności części kapitałowej raty maksymalnie na trzy miesiące. Przerwa w płatnościach rat kapitałowych nie może przekraczać sześciu miesięcy w całym okresie kredytowania (suma jednorazowych przerw w płatnościach).

– W Banku Pekao można wziąć urlop od spłacania kredytu hipotecznego nawet łącznie na 12 miesięcy, ale tylko dwa razy w ciągu całego okresu obowiązywania umowy kredytowej.

– BZ WBK pozwala wielokrotnie wnioskować o zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego (kapitału) w sumie na okres do sześciu miesięcy. Z opcji można skorzystać nie wcześniej niż po pół roku od uruchomienia kredytu.

Korzystaj tylko w ostateczności

Czasami problemem jest nie tyle brak środków, co brak płynności finansowej. Niedługo rozpocznie się sezon urlopowy. Już teraz wielu z nas zaczyna się zastanawiać, skąd weźmie pieniądze na wakacje. Problem mogą mieć szczególnie ci, którzy co miesiąc spłacają kredyt hipoteczny (w Polsce wartość tych kredytów wynosi blisko 400 mld zł, z czego 130 mld zł stanowią kredyty frankowe).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Planowanie Wydatków
Kredyty hipoteczne bez wsparcia wciąż popularne, ale nie we wszystkich bankach
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Planowanie Wydatków
„Bezpieczny Kredyt 2%” rozchwytywany. Przekroczył oczekiwania
Planowanie Wydatków
O kredyt hipoteczny coraz łatwiej
Planowanie Wydatków
O hipotekę łatwiej wszystkim. Nie tylko wnioskującym o Bezpieczny Kredyt 2%
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Planowanie Wydatków
Popyt na mieszkania eksplodował, ceny nieruchomości galopują
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej