Gdzie nie przepłacisz za podjęcie gotówki

Sprawdziliśmy, które banki pozwalają za darmo korzystać z obcych bankomatów.

Publikacja: 10.02.2016 21:00

Gdzie nie przepłacisz za podjęcie gotówki

Foto: 123RF

W Polsce jest prawie 22 tys. bankomatów. Większość banków ma własne urządzenia i udostępnia je swoim klientom bez dodatkowych opłat. Nierzadko na takich samych zasadach (albo ponosząc niewysokie opłaty w granicach 1–2 zł) można korzystać także z maszyn należących do innych instytucji.

Znaczenie ma rodzaj rachunku

Ale wiele banków za podejmowanie gotówki z obcych urządzeń pobiera co najmniej kilka złotych. Prowizja stanowi określony procent wypłacanej sumy. Dodatkowo wyznaczana jest minimalna kwota w złotych; w przypadku bankomatów krajowych jest to średnio 5 zł. Zatem jeśli opłata wynosi 3 proc., ale minimum 5 zł, to podejmując w gotówce 100 zł, zapłacimy bankowi 5 zł, a jeśli weźmiemy z urządzenia 500 zł – 15 zł.

Droższa jest operacja gotówkowa za granicą. Tam minimalna prowizja to ok. 10 zł.

W niektórych bankach wysokość prowizji w obcych bankomatach zależy od posiadanego pakietu usług. W Eurobanku 3 proc., minimum 4,95 zł płacą ci, którzy mają pakiet Standard i rachunek oszczędnościowy. Natomiast w przypadku kont: Active, Classic, Prestige, Junior bank z opłaty zrezygnował.

Rodzaj konta, do którego została wydana karta, ma znaczenie także w PKO BP.

Z kolei Bank Pekao nie pobiera opłaty za dwie pierwsze operacje w miesiącu, kolejne kosztują 2 proc., minimum 5 zł. Natomiast za skorzystanie z urządzenia sieci Euronet klient tego banku płaci 1,49 zł.

W ING Banku osoba posługująca się kartą przypisaną do Konta Direct nie jest obciążana kosztami pierwszej w miesiącu wypłaty w dowolnym krajowym bankomacie (rozliczonej od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca). Natomiast każda kolejna operacja kosztuje 2,50 zł. Nie dotyczy to urządzeń Planet Cash – zawsze są za darmo.

Dodatkowe warunki

Millennium nie pobiera opłaty za podjęcie gotówki w obcych bankomatach, jeżeli są spełnione dwa warunki: miesięczne wpływy (zewnętrzne) na rachunek wynoszą co najmniej 1000 zł i klient przeprowadził kartą minimum jedną płatność bezgotówkową.

Volkswagen Bank uzależnia prowizję od podejmowanej kwoty. Gdy mamy Visę Electron i wypłacamy poniżej 400 zł, koszt wyniesie 1,5 zł, w przypadku wyższej sumy opłaty nie ma.

Czasami istnieje możliwość wykupienia usługi, w ramach której wszystkie krajowe bankomaty są za darmo. Kosztuje ona 4–10 zł miesięcznie (np. w Credit Agricole 6 zł, ale posiadacze kont Premium i Plus ze wszystkich bankomatów w Polsce korzystają bez prowizji).

Nie tylko gotówka

Czasami dodatkowe opłaty (1–2 zł) wiążą się z usługą cash back polegającą na podejmowaniu gotówki przy okazji płacenia kartą za zakupy w sklepie. W ten sposób można zasilić portfel kwotą do 300 zł.

W większości bankomatów można również sprawdzić saldo na rachunku, uzyskać wydruk ostatnich operacji, zmienić PIN do karty. Przeważnie banki nie pobierają opłat za takie czynności wykonane w swoich urządzeniach, czasami dotyczy to też sieci partnerskich. W przypadku obcych bankomatów opłaty wahają się od zera do 10 zł. Ich wysokość zależy przede wszystkim od posiadanego przez klienta pakietu usług, rodzaju karty i od bankomatu.

Opinie

Dominik Wójcicki, ekspert ds. rozwoju biznesu w Banku Zachodnim WBK

Od niedawna gotówkę z bankomatu można wypłacać nie tylko kartą, ale także za pomocą smartfona, używając do tego celu jednorazowego kodu, który wyświetli się na ekranie telefonu. W bankomacie można też np. sprawdzić saldo na rachunku, wydrukować ostatnie transakcje, spłacić kartę kredytową, doładować telefon na kartę. Coraz większą popularnością cieszą się wpłatomaty, które umożliwiają wpłacanie pieniędzy na konto o dowolnej porze. Przy okazji uwaga: banknoty wkładane do takiej maszyny powinny być równo ułożone, nie mogą być uszkodzone czy pomięte. Często zarówno wpłaty, jak i wypłaty zapewnia jedna uniwersalna maszyna. Pojawiają się nowe ciekawe rozwiązania ułatwiające korzystanie z takich urządzeń. Na przykład coraz popularniejsza staje się technologia mobilna czy czytniki zbliżeniowe. I to na pewno nie jest jeszcze ostatnie słowo.

Jarosław Bobulski, Departament Rachunków Płatności i Kart, ING Bank Śląski

W oddziałach ING Banku klienci mogą korzystać z recyclerów, czyli urządzeń dualnych umożliwiających zarówno wpłatę, jak i wypłatę gotówki. Zastosowanie ich pozwala na zwiększenie zakresu usług świadczonych klientom.

Bank oferuje 800 urządzeń wyposażonych w czytniki zbliżeniowe. Umożliwiają one szybką, wygodną i bezpieczną wypłatę gotówki; operacja trwa tylko ok. 20 sekund. Transakcja jest inicjowana poprzez zbliżenie karty do czytnika (podobnie jak w terminalu POS) i za każdym razem jest potwierdzana PIN. Klient może podjąć takie same kwoty, jakie są dostępne w standardowej transakcji.

Istnieją bankomaty dostosowane do potrzeb osób niewidomych. Transakcja jest obsługiwana za pomocą komunikatów głosowych. Klient po włożeniu słuchawek do gniazda w urządzeniu usłyszy komunikaty wskazujące kolejne kroki transakcji.

Grzegorz Culepa, Departament Komunikacji Korporacyjnej PKO BP

Bankomaty ułatwiają nam codzienne życie. Dzięki nim o każdej porze dnia i nocy, w dzień powszedni i święto mamy dostęp do gotówki zgromadzonej na własnym koncie.

Korzystanie z bankomatów jest proste, nie sprawia problemu ani nastolatkom, ani seniorom. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które powinniśmy zachować. Nie wolno udostępniać kodu PIN innym osobom, należy go zapamiętać, a nie zapisywać. Kartka z kodem w portfelu obok karty to zaproszenie do kradzieży.

Rzadko, ale zdarzają się próby kradzieży danych z karty płatniczej. Przestępcy wykorzystują do tego tzw. skimmer. Urządzenie umocowane przy czytniku karty sczytuje jej dane podczas wypłaty gotówki. O obecności skimmera mogą świadczyć doklejone do bankomatu nietypowe listwy z nawierconymi małymi otworami, elementy działające jak magnes, elementy, które można oderwać czy odkleić itd.

Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, należy niezwłocznie zawiadomić bank czy firmę, która obsługuje dany bankomat; odpowiednia informacja jest umieszczona na każdym urządzeniu. Można również powiadomić policję.

W Polsce jest prawie 22 tys. bankomatów. Większość banków ma własne urządzenia i udostępnia je swoim klientom bez dodatkowych opłat. Nierzadko na takich samych zasadach (albo ponosząc niewysokie opłaty w granicach 1–2 zł) można korzystać także z maszyn należących do innych instytucji.

Znaczenie ma rodzaj rachunku

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał