Klienci instytucji finansowych od początku roku mogą korzystać z pozasądowego rozstrzygania sporów w nowej formule, a instytucje finansowe nie mogą odmówić wzięcia udziału w mediacjach.
Pozasądowe rozstrzyganie sporów (funkcjonujące też pod nazwą ADR – Alternative Dispute Resolution) oznacza korzystanie z pomocy osoby trzeciej, neutralnej i niezaangażowanej w sprawę. Dla klientów instytucji finansowych (banków, ubezpieczycieli czy funduszy inwestycyjnych) od 1 stycznia tego roku osobą taką może być rzecznik finansowy. Co ważne, instytucje finansowe nie mogą odmówić udziału w takim postępowaniu. W praktyce oznacza to, że muszą przynajmniej ponownie przeanalizować sprawę klienta.
Jeśli stronom nie uda się dojść do porozumienia, rzecznik sporządzi opinię, w której przedstawi m.in. ocenę prawną stanu faktycznego. Będzie to dla poszkodowanego przydatny dokument, który będzie można wykorzystać w ewentualnym procesie sądowym.
Szeroki krąg uprawnionych
Pozasądowe postępowanie przed rzecznikiem finansowym może być wszczęte wyłącznie po wyczerpaniu drogi reklamacyjnej. Klient musi się więc wcześniej odwołać do odpowiedniego organu instytucji finansowej. Nie można też przeprowadzić pozasądowego postępowania przed rzecznikiem, jeżeli spór był lub obecnie jest przedmiotem postępowania przed sądem lub innym uprawnionym organem.
Z wnioskiem o pozasądowe rozstrzygnięcie sporu może wystąpić do rzecznika finansowego każdy klient instytucji finansowej, czyli: