Worka monet nie dostaniesz

Ze zdobyciem banknotów czy monet o pożądanych nominałach mogą być problemy.

Publikacja: 07.06.2017 19:30

Worka monet nie dostaniesz

Foto: Fotolia

Na jednym z forów bankowych pojawiły się skargi, że w oddziałach trudno podjąć kwoty w bilonie czy w banknotach o niskich nominałach.

– W bankomatach przeważnie są nominały od 50 zł w górę, a ja potrzebuję 5 zł, 10 zł, 20 zł. Gdy idę do oddziału z prośbą o wypłacenie mi z konta takich nominałów, jestem odprawiany z kwitkiem – skarży się internauta. – Ostatnio pani w okienku powiedziała mi, żebym po drobne udał się do sklepu a nie do placówki bankowej.

Można zamówić z wyprzedzeniem

Bankowcy twierdzą, że starają się wypłacać gotówkę w takich nominałach, jakich życzy sobie klient.

– Dokładamy wszelkich starań, żeby zapewnić wypłatę w nominałach zgodnie z życzeniem, ale możliwości kasjera są uzależnione od tego, czym w danym momencie dysponuje – tłumaczy Joanna Nagierska z Alior Banku.

Roman Grzyb z PKO BP dodaje, że w przypadku większych kwot, których wypłata powinna być wcześniej awizowana w banku, klient ma możliwość zamówienia odpowiednich nominałów.

– Dyspozycję awizowania gotówki wraz ze wskazaniem nominałów można zlecić za pośrednictwem e-banku. Taka dyspozycja realizowana jest w placówce wyłącznie w dni robocze. Należy ją złożyć z wyprzedzeniem co najmniej dwóch dni roboczych (minimum 48 godzin) – informuje Przemysław Przybylski z Credit Agricole.

Trzeba liczyć się z prowizją

Klienci mogą też próbować rozmienić gotówkę w oddziałach bankowych. Wszystko zależy od tego, czy żądane nominały będą akurat dostępne.

W Alior Banku taka usługa jest darmowa. W PKO BP trzeba zapłacić prowizję w wysokości 0,5 proc. rozmienianej kwoty, ale nie mniej niż 20 zł. W placówkach Credit Agricole za rozmienienie banknotów na bilon (pod warunkiem, że kasjer dysponuje odpowiednimi nominałami) płaci się 1,5 proc. wartości kwoty podlegającej wymianie, ale nie mniej niż 5 zł. Z kolei w Millennium koszt usługi wynosi 2 proc., co najmniej 20 zł.

Ale nie we wszystkich instytucjach finansowych przeprowadzimy taką, zdawałoby się prostą, operację. W ING Banku Śląskim nie rozmienią banknotów i nie wymienią monet. Podobnie jest w mBanku.

– Kwotę w złotych można wpłacić w dowolnych nominałach. Jeśli chodzi o waluty obce (euro, dolary amerykańskie), przyjmujemy wpłaty tylko w banknotach. Za wpłatę kwoty zawierającej bilon (więcej niż 20 sztuk) pobieramy prowizję, ale tylko przy wpłacie na rachunek firmowy – mówi Marta Rutkowska z biura prasowego mBanku.

Jak twierdzi Przemysław Przybylski, w Credit Agricole wpłata gotówki na rachunek może być zrobiona wyłącznie w walucie, w jakiej prowadzone jest konto. – W przypadku rachunków prowadzonych w walucie obcej wpłaty bilonu nie są możliwe – dodaje przedstawiciel Credit Agricole.

Bankomatom brakuje elastyczności

W bankomatach przy podejmowaniu pieniędzy klient nie może wybrać nominałów, jakie mu odpowiadają.

– Urządzenia wypłacają gotówkę w dostępnych nominałach (obecnie 50 zł i 100 zł). Dodatkowo mają funkcję rozmiany ostatniego banknotu w przypadku wypłat do 1000 zł włącznie. Na przykład gdy klient podejmuje 1000 zł, otrzyma dziewięć banknotów stuzłotowych i dwa o nominale 50 zł – mówi Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Szymon Ferfecki, kierujący zespołem wspomagania procesów detalicznych w Banku Millennium informuje, że bankomat sam decyduje o wypłacanych nominałach.

Urządzenia należące do PKO BP również nie mają opcji wyboru nominału banknotów, ale bank nie wyklucza, że takie rozwiązanie zostanie w przyszłości wprowadzone. Na razie żadne terminy nie są znane.

Jeśli chodzi o bankomaty, które znajdują się w placówkach Credit Agricole, to nie są one własnością tego banku. Dlatego ma on ograniczony wpływ na zakres ich funkcji. – Możliwe, że w niedalekiej przyszłości pojawi się opcja wyboru banknotów, ale w tej chwili nie potrafimy określić, kiedy to nastąpi – dodaje Przemysław Przybylski.

Spełnią prośby w miarę możliwości

1 Indywidualny klient może w zasadzie wpłacić gotówkę na swoje konto w dowolnych nominałach. Ale nie dotyczy to walut obcych – banki nie chcą przyjmować monet, akceptują wyłącznie banknoty.

2 Gdy podejmujemy gotówkę w oddziale banku, kasjer spełni naszą prośbę dotyczącą nominałów, o ile dysponuje odpowiednimi. Z doświadczeń klientów wynika jednak, że nie można mieć tu zbyt dużych oczekiwań.

3 Jeśli potrzebujemy większej kwoty gotówki, na ogół banki wymagają, by zamówić ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Wtedy najczęściej możemy zaznaczyć, jakich nominałów potrzebujemy.

4 Za rozmienienie pieniędzy w wielu bankach trzeba zapłacić prowizję. Wynosi ona mniej więcej 0,5 – 2 proc. rozmienianej sumy, przy czym dodatkowo obowiązują minimalne opłaty w złotych sięgające nawet 20 zł.

5 W bankomatach opcje wyboru nominału banknotu nie są dostępne.

Na jednym z forów bankowych pojawiły się skargi, że w oddziałach trudno podjąć kwoty w bilonie czy w banknotach o niskich nominałach.

– W bankomatach przeważnie są nominały od 50 zł w górę, a ja potrzebuję 5 zł, 10 zł, 20 zł. Gdy idę do oddziału z prośbą o wypłacenie mi z konta takich nominałów, jestem odprawiany z kwitkiem – skarży się internauta. – Ostatnio pani w okienku powiedziała mi, żebym po drobne udał się do sklepu a nie do placówki bankowej.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe