Aby nie dać dziecku zbyt wysokiej kwoty niż planowaliśmy, w obawie, że mogłoby mu czegoś zabraknąć, warto zamiast tradycyjnej gotówki, którą łatwo w całości wydać lub po prostu zgubić, uposażyć pociechę w kartę płatniczą. Danie dziecku karty jest dobrym sposobem na kontrolowanie jego wydatków i daje możliwość szybkiego wsparcia finansowego, w przypadku gdy młodemu wczasowiczowi zabraknie pieniędzy.
Rodzic zakłada po to konto bankowe w wybranej instytucji. Opłaty za rachunki dla młodych nie należą do wysokich. Oscylują w granicach kliku złotych za prowadzenie w miesiącu (lub są całkowicie darmowe) oraz maksymalnie kilkudziesięciu złotych rocznie za obsługę karty płatniczej. Opłata za kartę również może być zniesiona, jeśli oczywiście bank w swoich regulacjach daje odpowiednie wytyczne do takiego zwolnienia. Może to być np. określona liczba operacji kartą lub suma wydatków plastikiem w danym miesiącu.
Karty do rachunków bankowych, jak i same rachunki, dostępne są jednak dla dzieci powyżej 13. roku życia. Do tego, to rozwiązanie nie sprawdzi się, kiedy dziecko jedzie w miejsce, gdzie utrudniony jest dostęp do bankomatów. Wtedy gotówka na pewno będzie wygodniejsza.
Podobnym rozwiązaniem, ale dedykowanym rodzicom i dzieciom poniżej 13. roku życia jest karta przedpłacona. W tym przypadku właścicielem karty jest rodzic, który może nadzorować użytkowanie karty przez dziecko poprzez dedykowaną do tego aplikację bankową. Taka karta zapewnia rodzicom kontrolę nad środkami na karcie i możliwość decydowania o wysokości kwoty zasilenia. Dorosły może również na bieżąco monitorować stan wykorzystania i przeznaczenia środków w historii rachunku karty czy zarządzać limitami dziennych i miesięcznych wydatków i wypłat z bankomatów swojej pociechy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nawet jeśli karta zostanie zagubiona lub ukradziona, obca osoba będzie miała dostęp jedynie do kwoty, jaką na nią wpłacono, a nie do całego konta.
Ciekawym rozwiązaniem są portfele cyfrowe i możliwość dokonywania płatności mobilnych. To rozwiązanie oparte o użytkowanie aplikacji w smartfonach z systemem Android i posiadających funkcję NFC. Dziecko powyżej 13. roku życia może zyskać stały dostęp do środków na koncie bankowym za pomocą swojego telefonu. Będzie mogło nim np. płacić, wypłacać gotówkę z bankomatu, szybko doładowywać telefon czy też robić przelewy. W aplikacji ustawić można limity wydatków, co pozwala rozsądnie zarządzać finansami . Do apki mają oczywiście wgląd rodzice, dzięki czemu mogą kontrolować codzienne wydatki pociechy i np. akceptować przelewy przewyższające kwotą zdefiniowane limitów.