Konta dla niezamożnych, ale żyjących nowocześnie

Co banki proponują młodym klientom.

Publikacja: 27.01.2016 21:00

Konta dla niezamożnych, ale żyjących nowocześnie

Foto: PhotoXpress

Getin Noble Bank, BGŻ BNP Paribas, Millennium oraz BZ WBK mają bardzo dobre oferty dla młodych ludzi (omawiamy je na s. G1). Ich rachunki są tanie i zapewniaj pełną mobilność, co młodzi bardzo sobie cenią. Dodatkowo np. Getin Noble przygotował program rabatowy i umożliwia korzystanie ze zniżek przy płaceniu np. za bilety w kinie. Przyznaje też premie za przelewanie na konto stypendium. Natomiast BZ WBK przyznaje 10-proc. nagrody za płacenie kartą w kinach i teatrach.

Raz w złotych, raz w euro

Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy oczekują od banku tego samego. Wybierając konto osobiste, młody człowiek powinien się kierować swoimi potrzebami. I trzeba przyznać, że ma do wyboru wiele ciekawych propozycji. Warto zwrócić uwagę na przykład na kartę wielowalutową z oferty Banku Pekao. Jest to pierwsza karta w kraju, która automatycznie „przepina się” między rachunkami prowadzonymi w złotych oraz w czterech walutach obcych: euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich. Dla studentów prowadzenie rachunku walutowego jest bezpłatne.

Jeśli zapłacimy kartą wielowalutową za kawę w Krakowie, to transakcja zostanie rozliczona z rachunku prowadzonego w złotych. Natomiast jeśli to samo zrobimy w Monachium, to transakcja zostanie rozliczona z rachunku prowadzonego w euro. Zapłacimy dokładnie tę kwotę w euro, jaka widnieje na rachunku, bez dodatkowych kosztów przewalutowania.

Credit Agricole proponuje usługę CAsaver. Polega ona na zaokrąglaniu kwoty transakcji wykonywanych kartą do wskazanej przez nas wysokości; może to być 0,50 zł, 1 zł, 5 zł. Kwoty wynikające z zaokrąglenia trafiają na Rachunek Oszczędzam.

Eurobank zwraca 5 proc. (maksymalnie 60 zł miesięcznie) wydatków na rozrywkę, sport i rekreację. Puls Bank daje możliwość obniżenia co miesiąc faktury w Plusie lub Cyfrowym Polsacie. Można też zdecydować się na otrzymywanie doładowania w Plus na Kartę lub Plus Mix. Trzeba tylko przystąpić do programu Bonus Plus i korzystać aktywnie z karty debetowej.

Wspólne cechy

Takie dodatki pozwalają się wyróżnić ofertom. Bo generalnie większość banków proponuje młodym ludziom tanie usługi. Na ogół nie są pobierane opłaty za prowadzenie rachunku i za operacje wykonywane przez internet. Karta także często może być za darmo. Czasami bank wymaga spełnienia niezbyt wygórowanych warunków, by uniknąć opłaty. W niektórych bankach nie ma dodatkowych kosztów związanych z podejmowaniem gotówki w dowolnym bankomacie.

Dostęp do banku przez internet, także za pomocą smartfona czy tabletu, to już praktycznie standard.

Powiedzieli dla „Rz”

Justyna Giżewska | wydział rachunków bieżących Banku Millennium

Wyboru konta osobistego należy dokonywać starannie. Aby wybór ten był trafny, warto pamiętać o kilku zasadach i dokładnie przyjrzeć się przede wszystkim opłatom. Najlepsze na rynku konta prowadzone są bezpłatnie. Darmowe są też często karty i przelewy, a nawet wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Dla młodego człowieka z pewnością ważne będzie wygodne korzystanie z konta w dowolnym miejscu i czasie, co jest zapewnione dzięki możliwości obsługi przez aplikację mobilną i internet. W razie potrzeby dobrze jest też mieć dostęp do oddziału otwartego w dogodnych godzinach. Warto również sprawdzić, czy bank oferuje karty z opcją płatności zbliżeniowych oraz możliwością dokonywania bezpiecznych płatności internetowych, czy udostępnia przelewy na adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Przydatne są także doładowania telefonu przez SMS, w bankomacie czy przez aplikację mobilną. Takie udogodnienia bez wątpienia zostaną docenione przez młodych ludzi. Konta dla młodych prowadzone są najczęściej do czasu, gdy klient skończy 26 lat. Istotne jest więc, co się stanie z rachunkiem potem. Godne polecenia są konta, które rosną wraz z posiadaczem i dostosowują się do zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb. Takie konto w dniu 26. urodzin może stać się w pełni „dorosłą” wersją rachunku, automatycznie i bez zbędnych formalności.

Andrzej Budasz | dyrektor Departamentu Produktów Detalicznych, BGŻ BNP Paribas

Przy wyborze konta młodzi ludzie zwracają uwagę na wysokość opłat za kartę, prowadzenie rachunku i przelewy. Chętnie korzystają z dołączonych do kont rabatów oraz promocji, dzięki którym mogą realnie zaoszczędzić. Cenią sobie również swobodę dostępu do pieniędzy: bankowość internetową, bankomaty, aplikacje mobilne. Ważna jest zrozumiała i przejrzysta oferta. Grupa ta jest bardzo wymagającym klientem. Oprócz wymienionych elementów na decyzję młodych ludzi wpływają opinie najbliższego otoczenia i mediów społecznościowych. Braliśmy pod uwagę te aspekty, tworząc Konto Praktyczne. Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, nie płacą za prowadzenie konta ani za obsługę wydanej do niego karty debetowej. Bezpłatne jest też podejmowanie gotówki z bankomatów na całym świecie. Za darmo można robić krajowe przelewy internetowe, wpłacać i wypłacać pieniądze w oddziale, realizować zlecenia stałe.

Getin Noble Bank, BGŻ BNP Paribas, Millennium oraz BZ WBK mają bardzo dobre oferty dla młodych ludzi (omawiamy je na s. G1). Ich rachunki są tanie i zapewniaj pełną mobilność, co młodzi bardzo sobie cenią. Dodatkowo np. Getin Noble przygotował program rabatowy i umożliwia korzystanie ze zniżek przy płaceniu np. za bilety w kinie. Przyznaje też premie za przelewanie na konto stypendium. Natomiast BZ WBK przyznaje 10-proc. nagrody za płacenie kartą w kinach i teatrach.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe