Wyzwaniem dla banków w 2018 r. będzie wiele zmian regulacyjnych. Wynikają one z wprowadzenia m.in. unijnej dyrektywy PAD (obowiązek oferowania podstawowego darmowego rachunku bankowego), MiFID II (zmiany w regulacjach dotyczących oferowania instrumentów finansowych), PSD2 (otwarcie na rynek pozabankowych usług płatniczych i możliwość łączenia rachunków z różnych banków w ramach jednej bankowości elektronicznej), a także z rozporządzenia RODO (ujednolicenie przepisów prawa ochrony danych osobowych).
Takie zmiany to dobry moment na wprowadzenie technologii i systemów nowej generacji. Czeka nas więc kolejny rok digitalizacji procesów i usług. – Banki koncentrują się na technologii biometrycznej, nowych rozwiązaniach płatniczych, narzędziach efektywnej komunikacji z klientem oraz ułatwieniach w procesie korzystania z produktów bankowych z wykorzystaniem bankowości mobilnej – wylicza Mateusz Poznański, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w Alior Banku.
FinTechy podkręcą banki do działania
Dyrektywa PSD2 w nowy sposób regulować ma rynek płatności. Dopuszczone będą do niego podmioty spoza sektora bankowego, oferujące często bardziej konkurencyjne i tańsze rozwiązania płatnicze. Zyskają one również dostęp do danych klientów banków.
– Niewątpliwie będzie to największa od wielu lat zmiana w sektorze bankowym, otwierająca zupełnie nowe możliwości obsługi klientów, ale także stawiająca niespotykane wcześniej wyzwania związane z bezpieczeństwem transakcji i danych klientów – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole.
Według Ricardo Camposa, dyrektora Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium, FinTechy są bogatym źródłem innowacji. Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń instytucje finansowe mogą znacznie szybciej udostępnić innowacyjne rozwiązania z różnych obszarów, ułatwiające użytkownikom korzystanie z usług bankowych i pozabankowych.