Samsung Electronics zaprezentował wyniki badań nad trendami, które będą miały znaczący wpływ na nasze domy, miejsce pracy, codzienne obowiązki, zwyczaje zakupowe, a nawet edukację w 2015 roku i kolejnych latach. – Technologia może się przyczynić do istotnych zmian w naszym życiu. Pojawiające się trendy, w tym niektóre całkiem nowe, doprowadzą do zmiany naszej codzienności, począwszy od sposobu życia i pracy, a skończywszy na rzeczach, które na sobie nosimy, oraz powodach, dla których je wkładamy. Trendy te są zapowiedzią przyszłości – podkreśla Ran Merkazy z Europejskiego Centrum Innowacji Produktów Samsung.

Według analityków jednym z kluczowych trendów tego roku ma być tzw. technologia ubieralna (wearables).

Według analityków jednym z kluczowych trendów tego roku ma być tzw. technologia ubieralna (wearables).

Eksperci koreańskiego koncernu przewidują, że będziemy coraz częściej korzystali z elektroniki do noszenia, ułatwiającej organizowanie czasu, dostęp do informacji oraz podnoszącej efektywność pracy.

Popraw efektywność

Inteligentny zegarek (smartwatch) sprawi, że będziemy online nawet bez smartfona w kieszeni. Badania Samsunga pokazują, że 61 proc. ankietowanych dzięki smartwatchom poprawiło już swoją efektywność. Z kolei 47 proc. korzystających z takich urządzeń uważa, że technologia ta wspomaga ich inteligencję.

Według szacunków firmy Gartner do 2017 r. około jednej trzeciej elektroniki do noszenia będą stanowiły urządzenia niewidoczne dla oka.

– Już obecnie w fazie prototypów jest kilka projektów, które mogą utorować drogę urządzeniom wearables stapiającym się z otoczeniem. Przykładem mogą być inteligentne soczewki kontaktowe czy inteligentne elementy biżuterii. Projektów tego typu jest około tuzina – wylicza Annette Zimmermann, analityk Gartnera.

Czas na odpoczynek

Do 2018 r. sprzedaż urządzeń HMD (head-mounted displays – ekrany instalowane na głowie), takich jak okulary Google czy gogle VR, ma wynieść przeszło 25 mln.

– W 2014 r. urządzenia HMD mocno zyskały na popularności. Wcześniej technologia ta nie miała szerokiej adaptacji na rynku konsumenckim. Sytuacja się zmieni wraz z wprowadzeniem designerskich okularów do gier, współpracujących z wirtualnym światem – komentuje Brian Blau z Gartnera.

Rozwój HMD do 2018 r. będzie jednak napotykał pewne trudności. Główne to brak dobrze rozwiniętych usług skierowanych do użytkowników czy kwestie związane z ochroną prywatności.

Wraz z wearables upowszechnią się nowe aplikacje, które pomogą ludziom w ustaleniu, o jakiej porze doby są najbardziej wydajni, ile potrzebują snu i na kiedy powinni zaplanować odpoczynek.

– Ludzie nauczą się identyfikować czas, kiedy potrzebują przerwy w pracy i oczyszczenia umysłu – podkreśla Lysa Clavenna, dyrektor ds. innowacyjności Samsung Europe.

Inteligentny dom

2015 r. przyniesie też inne trendy. Eksperci twierdzą, że technologia rzeczywistości wirtualnej, innowacyjne wykorzystanie ekranów i monitorów doprowadzi do powstania nowej generacji cyfrowych sklepów. Pozwoli to przezwyciężyć ograniczenia w handlu detalicznym wynikające z określonej przestrzeni i wysokich czynszów. Klienci będą mogli wirtualnie zapoznać się z szerszą ofertą produktów i usług.

Ułatwienia pojawią się również w domach wraz z upowszechnieniem się technologii smart home. Już dziś dwie na pięć osób mają w swoich mieszkaniach jakieś zautomatyzowane systemy. Najpopularniejsze to ogrzewanie i klimatyzacja (22 proc.) oraz systemy domowej rozrywki (16 proc.). Firma Samsung przewiduje, że coraz więcej ludzi będzie automatyzować domy. Stanie się to prostą i efektywną metodą sterowania urządzeniami gospodarstwa domowego i innymi systemami.

Potwierdzają to badania Ericsson ConsumerLab. Przedstawiciele firmy podkreślają w swoich prognozach na 2015 r., że coraz większym zainteresowaniem cieszą się sensory, które zaalarmują o problemach z elektrycznością, wodą lub poinformują, kiedy członkowie rodziny wchodzą i wychodzą z mieszkania.