Proste sposoby na ograniczenie strat

Bank może uznać, że klient utracił kartę z własnej winy albo ujawnił PIN. Wtedy odmówi zwrotu pieniędzy skradzionych z konta.

Publikacja: 08.07.2015 21:00

Po kradzieży czy zaginięciu karty trzeba natychmiast powiadomić o tym bank. Jeśli przy karcie  był n

Po kradzieży czy zaginięciu karty trzeba natychmiast powiadomić o tym bank. Jeśli przy karcie był numer PIN, nie uda się odzyskać skradzionych przez złodzieja pieniędzy.

Foto: Bloomberg

Obywatel Rosji zostawił swoją kartę w terminalu płatniczym na stacji benzynowej pod Pruszczem Gdańskim. – Zapomniał ją wyjąć, co wykorzystał pracownik stacji i użył tej karty do własnych płatności – opowiada asp. sztab. Marzena Szwed-Sobańska z komendy policji w Pruszczu Gdańskim.

Rosjanin dość szybko zorientował się, że stracił kartę, bo na jego komórkę przyszły esemesy z informacją o dwóch transakcjach o wartości 1 tys. zł oraz o dwóch kolejnych próbach na kwotę 2,5 tys. zł. Obcokrajowiec od razu powiadomił najbliższy komisariat. Policjanci łatwo namierzyli terminal, w którym użyto karty. Pracownikowi stacji benzynowej postawiono zarzut kradzieży, za co grozi do pięciu lat więzienia.

Co robić, gdy zgubimy kartę lub ktoś ją ukradnie?

– Po stwierdzeniu utraty karty należy natychmiast ją zastrzec – przekonuje Wojciech Małaszewicz, kierujący wydziałem kart płatniczych w Banku Millennium.

Leży to w interesie posiadacza karty, gdyż z chwilą zastrzeżenia to na banku spoczywa odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje. Klienci mogą zastrzec kartę w oddziałach swojego banku, dzwoniąc na jego infolinię, na stronie internetowej, poprzez aplikację mobilną, a także w ogólnobankowym Systemie Zastrzegania Kart pod numerem (+48) 828 828 828.

– Odpowiedzialność klienta za nieautoryzowane operacje dokonane przed zgłoszeniem utraty karty jest ograniczona do równowartości 150 euro – mówi Joanna Fatek z biura prasowego PKO BP.

Miłosz Gromski z ING Banku Śląskiego dodaje, że w przypadku transakcji zbliżeniowych limit ten wynosi 50 euro.

Może się jednak zdarzyć, że bank nie będzie chciał zwrócić skradzionych z konta pieniędzy, jeśli uzna, że to klient ponosi odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje.

– Klient ma bowiem obowiązek przechowywania karty płatniczej z zachowaniem należytej staranności. Nie wolno udostępniać karty ani jej danych czy kodu PIN osobom nieuprawnionym – tłumaczy Wojciech Małaszewicz. Jeśli więc ktoś zostawi kartę w terminalu, koło kasy czy np. na biurku w pracy, bank może to potraktować jako brak należytej staranności.

Co zrobić, by ograniczyć straty związane z utratą karty?

– Można ustalić dzienne limity wypłat gotówki i płatności przy użyciu karty, a także limity transakcji internetowych – wyjaśnia Joanna Fatek.

Dobrym rozwiązaniem są też powiadomienia SMS. Dzięki nim posiadacz karty szybko dowie się o nieuprawnionych transakcjach jego plastikiem w sklepie czy bankomacie. Jeśli ktoś obawia się płatności zbliżeniowych, może tę funkcję wyłączyć.

– Użytkownicy aplikacji ING BankMobile mogą także korzystać z bezpłatnych powiadomień push. Poza tym dostępne są dobrowolne ubezpieczenia kart – dodaje Miłosz Gromski.

Planowanie Wydatków
Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe