Twoja karta nie musi być nudna

W kilku instytucjach klient może dostać plastik z wybranym przez siebie wizerunkiem.

Publikacja: 07.10.2017 11:25

Twoja karta nie musi być nudna

Foto: AdobeStock

Niektóre banki pozwalają klientom dowolnie wybrać wizerunek umieszczony na karcie płatniczej. Jeśli komuś zależy na takim oryginalnym obrazku, wcale nie musi czekać, aż upłynie termin ważności dotychczas używanego plastiku. Ale korzystając z opcji wyboru wizerunku zwykle trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami.

Wymianę karty można zrobić w oddziale lub za pośrednictwem bankowości internetowej. Ale nie zawsze. Jeden z klientów ING Banku Śląskiego żalił się w mediach społecznościowych, że od tego lata wizerunku na karcie nie można zmienić przez internet.

– W lipcu można było to zrobić klikając parę razy w komputerze. Karta była przysyłana do domu. Trzeba było ją aktywować, a starą zniszczyć. Teraz takiej możliwości nie ma. Nie wiem dlaczego – twierdzi klient ING Banku Śląskiego.

Usługa chwilowo niedostępna

Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku przyznaje, że teraz zmiana wizerunku istniejącej karty jest możliwa tylko w oddziale banku.

– Mieliśmy zmianę systemu. Ale do końca tego roku ponownie wprowadzimy taką możliwość również w bankowości internetowej i mobilnej Moje ING – zapewnia Miłosz Gromski.

Klienci tego banku mogą personalizować wizerunek karty debetowej Visa Zbliżeniowa. Można wybrać dowolny wizerunek lub skorzystać z katalogu banku. Są oczywiście pewne ograniczenia. Bank nie pozwala używać zdjęć z logo żadnej firmy, jeśli klient nie ma do niego praw. Natomiast własne zdjęcie jak najbardziej można wykorzystać.

W przypadku zamawiania zupełnie nowej karty wybór wizerunku jest możliwy zarówno w oddziale, jak i bankowości internetowej Moje ING (oraz w wersji mobilnej na system Android, a lada dzień również na systemach iOS). Nową kartę bank dostarczy maksymalnie w ciągu ośmiu dni roboczych. W tym czasie można dalej używać dotychczasowego plastiku.

Zarówno wymiana ważnej jeszcze karty, jak i zamawianie nowej (np. po zastrzeżeniu obecnej) kosztuje 15 zł.

– Klient w wieku 13 – 26 lat nie zapłaci za pierwszą Moją Kartę do Konta Direct albo pierwszą zmianę wizerunku karty (ze standardowego, jaki był wcześniej) – mówi Miłosz Gromski.

Nie dla wszystkich klientów

Marta Rutkowska z mBanku informuje, że tylko posiadacze określonych kont lub kart mogą wybrać własny wizerunek na plastiku lub skorzystać z galerii wzorów zaproponowanych przez bank.

– Obecnie taką możliwość mają młodzi klienci (13 – 24 lata) mający eKonto m oraz klienci, którzy zdecydowali się na kartę kredytową MasterCard Me – tłumaczy Marta Rutkowska.

Przy projektowaniu własnej karty klienci muszą pamiętać o kilku zasadach. Karta nie może zawierać znaków towarowych i logotypów, wizerunków znanych postaci, danych osobowych lub haseł, treści chronionych prawami autorskimi.

W mBanku klienci mogą zmienić wizerunek na karcie, jeśli zastrzegą swój dotychczasowy plastik i zawnioskują o wydanie nowego z nowym zdjęciem. Taka wymiana standardowo trwa tyle, ile wydanie nowej karty, czyli do dwóch tygodni. W przypadku karty kredytowej MasterCard Me za wybranie własnego zdjęcia na karcie trzeba zapłacić 10 zł. Poza tym 10 zł kosztuje wydanie nowej karty w miejsce zastrzeżonej.

Wybrać można tylko z katalogu

Niektóre banki pozwalają wybrać wizerunek tylko ze swojego katalogu. Tak jest m.in. w PKO BP czy w Banku Millennium.

W PKO BP zmianę wizerunku karty debetowej można zlecić w serwisie iPKO oraz oddziałach. Jak twierdzi Iwona Radomska z biura prasowego, do wyboru jest 18 wzorów z bankowej galerii.

Karta jest wysyłana do klienta w kolejnym dniu roboczym po złożeniu zamówienia. Wydanie plastiku z wizerunkiem z galerii kosztuje 14,99 zł. Jest to opłata jednorazowa. – Potem karta jest wydawana z wybranym przez klienta wizerunkiem już bez ponoszenia dodatkowych kosztów; dotyczy to np. wznowień po utracie ważności – mówi Iwona Radomska.

W przypadku kart kredytowych też można wziąć wizerunek z galerii banku (jest odrębna dla tego rodzaju kart). Plastik jest wysyłany pocztą po około trzech dniach od złożenia dyspozycji w oddziale.

– Nie ma opłaty za wymianę karty z innym wizerunkiem niż standardowy, ale bank pobiera 10 zł za każdorazowe wydanie i wznowienie karty (tzw. opłata za personalizację). Opłata ta nie dotyczy tylko tzw. przejrzystej karty kredytowej – informuje Iwona Radomska.

Z kolei w Banku Millennium wizerunku kart debetowych nie można zmienić, natomiast w przypadku kart kredytowych oraz prepaid klienci mogą wybrać jeden z dwóch wizerunków proponowanych przez bank.

– Zmiana jest bezpłatna. Procedura trwa około trzech dni roboczych wraz z dostarczeniem karty pod wskazany adres lub do wybranego oddziału. Nie ma jednak możliwości wykorzystania własnego zdjęcia jako wizerunku karty – mówi Agnieszka Kubajek z biura prasowego.

Klienci Credit Agricole, BZ WBK czy eurobanku nie mogą sami decydować, jak wygląda ich plastik, którym płaca za zakupy.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe