Plastik z logo sklepu: kredyt plus zniżki

Karty wydawane przez banki wspólnie z sieciami handlowymi dają dostęp do kredytu i programów lojalnościowych

Publikacja: 19.03.2016 09:59

Mając kartę kredytową wydaną przez sklep często możemy zbierać punkty lub liczyć na inne korzyści

Mając kartę kredytową wydaną przez sklep często możemy zbierać punkty lub liczyć na inne korzyści

Foto: materiały prasowe

Nie tylko supermarkety, takie jak Carrefour, Tesco, Auchan, Piotr i Paweł, ale też sklepy ze sprzętem RTV i AGD (np. Euro RTV AGD) oraz markety budowlane (np. Leroy Merlin czy Castorama) oferują karty kredytowe wydawane we współpracy z bankami. Dzięki takim plastikom klienci mają dostęp do dodatkowych zniżek, rabatów czy promocji. Mogą też płacić za zakupy i rozkładać zobowiązania na raty. Posiadanie rachunku w banku nie jest wymagane.

Sieć Tesco już w 2000 r. wydała swoją pierwszą kartę kredytową. – Obecnie klienci mogą korzystać z karty MasterCard Clubcard wprowadzonej wspólnie z Alior Bankiem – opowiada Jakub Jaremko z biura prasowego sieci. A Julian Krzyżanowski z Alior Banku dodaje, że bank ten oferuje produkty finansowe w 71 punktach zlokalizowanych w hipermarketach Tesco w Polsce. Punkty te są oznaczone logo Tesco Finanse.

– Są tam dostępne kredyty ratalne, gotówkowe, konsolidacyjne oraz karty kredytowe – tłumaczy Julian Krzyżanowski. Aby otrzymać kartę kredytową MasterCard Clubcard, wystarczy, że klient zgłosi się do punktu Tesco Finanse i wypełni wniosek. Po pozytywnej weryfikacji danych i dokumentów można podpisać umowę i na miejscu otrzymać kartę z limitem od 500 do 20 tys. zł.

– Nie pobieramy opłat za wydanie karty. Jeśli klient w ciągu danego miesiąca dokona transakcji o łącznej wartości 400 zł, to opłata za użytkowanie karty wynosi 0, a gdy wartość operacji jest mniejsza, trzeba zapłacić 10 zł miesięcznie. Oprocentowanie kredytu zaciągniętego kartą wynosi 10 proc. – wylicza Jakub Jaremko. Pierwsza niespersonalizowana karta wydawana jest na dwa lata, natomiast karta wznawiana jest już spersonalizowana i ważna przez cztery lata.

– Klient nie musi mieć rachunku w Alior Banku, aby wnioskować o kartę kredytową MasterCard Clubcard – dodaje Krzyżanowski.

Dla dorosłych ze zdolnością kredytową

Od dziesięciu lat karty kredytowe Visa ma w swojej ofercie Auchan Polska. – Karty wydawane są przez Credit Agricole Bank Polska za pośrednictwem Oney Polska – mówi Marta Artymińska, kierownik ds. komunikacji Oney.

Aby otrzymać taki plastik, trzeba być osobą dorosłą ze zdolnością kredytową. Minimalny limit na karcie Visa Auchan to 500 zł, a maksymalny 10 tys. zł. Najczęściej przyznawany jest limit w wysokości od 2 tys. do 3 tys. zł – mówi Marta Artymińska.

Opłata za wydanie takiej karty wynosi 24 zł. – Jeżeli w ciągu 75 dni klient dokona minimum dwóch transakcji o wartości przynajmniej 800 zł, opłata jest zwracana – podkreśla przedstawicielka firmy Oney.

Opłata roczna to 24 zł, ale można być z niej zwolnionym, jeśli posiadacz karty aktywnie z niej korzysta i w roku poprzedzającym naliczenie opłaty zrobi obrót na kwotę co najmniej 4,8 tys. zł. Klienci nie ponoszą opłat miesięcznych oraz za wyciągi papierowe. Obecnie oprocentowanie karty wynosi 9,88 proc. w skali roku.

Oferta na zamówienie partnerów

Karta Visa Auchan ma cechy typowej karty kredytowej z możliwością przeprowadzania transakcji na całym świecie i przez internet. Umożliwia też podejmowanie środków w bankomatach na całym świecie oraz przelewanie pieniędzy z rachunku karty na konto osobiste klienta.

Karta Visa Auchan jest jedną z kilku wydawanych przez Credit Agricole we współpracy z dużymi sieciami handlowymi. Poza Auchan bank współpracuje z Carrefourem, Castoramą, Euro RTV AGD, Leroy Merlin.

– Jesteśmy jednym z liderów rynku consumer finance, który przeszedł drogę z banku specjalizującego się w kredytach konsumpcyjnych (karty kredytowe, kredyty ratalne i gotówkowe) do banku uniwersalnego – podkreśla Piotr Dwornik, dyrektor departamentu animacji Consumer Finance. Przypomina, że jeszcze w latach 90. bank jako jeden z pierwszych wprowadził w Polsce karty kredytowe we współpracy z sieciami handlowymi. Były to wówczas karty typu private label, czyli wydawane bezpośrednio przez bank bez udziału organizacji płatniczych i z możliwością płatności wyłącznie w sklepach sieci handlowych.

– Obecnie wszystkie karty kredytowe oferowane przez nas we współpracy z sieciami handlowymi są kartami otwartymi, czyli wydawanymi z logo MasterCard lub Visa – tłumaczy dyrektor Dwornik.

Oprocentowanie kart partnerskich wynosi 10 proc. w skali roku. Okres ich ważności to trzy lata. Maksymalny limit dostępnych środków wynosi 10 tys. zł.

– W zależności od sieci handlowej, z którą wydajemy karty, opłaty są pobierane co roku albo miesięcznie – mówi Ewa Chojnacka z Credit Agricole.

Roczna opłata za wydanie karty w większości sieci wynosi 0, maksymalnie jest to 30 zł. W przypadku niektórych kart, gdy klient przeprowadzi rocznie transakcje o określonej łącznej wartości (np. minimum 4,8 tys. zł), opłata roczna nie jest pobierana. Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku karty oscyluje od 0 do 6,99 zł (w zależności do sieci). Jednak w przypadku niektórych kart, jeśli klient wykona transakcje kartą o określonej wartości (np. 500 zł miesięcznie), opłata nie jest pobierana.

Na standardowych warunkach

Bank Millennium ma w ofercie kartę kredytową Piotr i Paweł. Jest ona projektem wspólnym z siecią marketów pod tą nazwą.

– Karta jest wydawana na standardowych warunkach, czyli nie pobieramy opłaty za wydanie, nie ma też opłaty miesięcznej za kartę, jeżeli klient dokona pięciu transakcji bezgotówkowych w miesiącu – tłumaczy Magdalena Kwiatkowska, kierująca wydziałem kart płatniczych w Banku Millennium.

Podobnie jak w przypadku innych kart kredytowych tego banku okres bezodsetkowy (bez oprocentowania kredytu, pod warunkiem że całe zadłużenie zostanie spłacone w wyznaczonym terminie) wynosi do 51 dni. I dotyczy to zarówno transakcji gotówkowych, jak i bezgotówkowych. Oprocentowanie zadłużenia na karcie wynosi 10 proc.

– Karta jest wydawana na cztery lata, a jej posiadacz nie musi mieć u nas rachunku – zapewnia Katarzyna Kwiatkowska.

Banki wydają karty partnerskie nie tylko z sieciami handlowymi, ale też np. liniami lotniczymi. Tak jest w przypadku Raiffeisen Polbanku. Oferuje plastik Wizzair MasterCard. Opłata miesięczna wynosi 6 zł, a oprocentowanie kredytu 10 proc.

Mniej za paliwo i za bilet

Karty kredytowe wydawane wspólnie z sieciami handlowymi czy liniami lotniczymi mają też funkcje lojalnościowe.

Karta Piotr i Paweł daje 5 proc. zniżki na wszystkie produkty w supermarketach Piotr i Paweł przy jednorazowych zakupach powyżej 50 zł oraz 5 proc. zniżki na wszystkie zakupy w sklepie internetowym www.e-piotripawel.pl (płatność kartą online).

– Posiadacz karty może również korzystać w ramach programu Inspiracje z atrakcyjnych rabatów w blisko 1000 punktów handlowo-usługowych w Polsce. Ma też możliwość rozłożenia na raty spłaty zadłużenia na karcie – tłumaczy Magdalena Kwiatkowska.

Także karty kredytowe wydawane z sieciami handlowymi przez Credit Agricole są nośnikiem programów lojalnościowych (np. dostęp do promocyjnych rat 0 proc., premie do 2 proc. za tankowanie na konkretnych stacjach paliw, wydatki na zakupy rozłożone na pięć lub dziesięć rat) związanych bezpośrednio z konkretną ofertą danej sieci sprzedaży.

– Jest to szczególnie korzystne dla klientów, którzy często robią zakupy w sklepach naszych partnerów – uważa Piotr Dwornik z Credit Agricole.

Posiadacze karty kredytowej MasterCard Clubcard sieci Tesco mogą korzystać z rat 0 proc. na wszystkie zakupy w Tesco o wartości od 150 zł wzwyż.

– Aby mieć dostęp do tej promocji, trzeba zadzwonić pod wskazany w regulaminie numer i rozłożyć swoją transakcję na pięć, dziesięć lub więcej rat, w zależności od promocji – tłumaczy Jakub Jaremko.

Do 22 czerwca trwa promocja umożliwiająca rozłożenie na raty (maksymalnie 20) wydatków na artykuły przemysłowe o łącznej wartości 999 zł.

Na karcie można zbierać dodatkowe punkty Clubcard, również za zakupy poza Tesco. Płatności kartą kredytową w sklepach Tesco są dodatkowo premiowane, ponieważ klient otrzymuje o 50 proc. więcej punktów, niż gdyby korzystał ze zwykłej karty lojalnościowej programu Clubcard. Zebrane punkty przeliczane są na bony Clubcard, którymi można płacić w sklepach Tesco.

– Na szczególną uwagę zasługuje dodatkowa zniżka 5 gr na litrze paliwa kupionego na stacjach Tesco. Dzięki tym możliwościom karta MasterCard Clubcard cieszy się dużą popularnością wśród klientów – twierdzi Jakub Jaremko.

Karta kredytowa Visa Auchan jest jednocześnie kartą lojalnościową programu Skarbonka. W okresach promocyjnych pozwala korzystać z rat 0 proc. Klienci standardowo mogą wybrać cztery lub dziesięć rat. Poza tym mogą korzystać z lokalnych promocji związanych z programem Skarbonka oraz z programu Oney Profit (zniżki u kilkudziesięciu partnerów na terenie całego kraju, listę można znaleźć na stronie: www.oneyprofit.pl).

Z kolei Wizzair MasterCard Raiffeisen Polbanku służy do zbierania punktów. Za zakupy opłacone kartą przyznawane są punkty, dzięki którym można kupić tańsze bilety, zapłacić za bagaż czy wykupić dodatkowe usługi oferowane przez Wizzair, z wyłączeniem wypożyczenia samochodu – wylicza Anna Robaczyńska reprezentująca przewoźnika.

Za każde wydane 5 zł klient dostaje jeden punkt, a dwa za każde 5 zł wydane na stronie wizzair.com. Dodatkowo 500 punktów otrzymuje się na start za pierwszą transakcję z punktami. Poza tym posiadacze karty nie płacą za członkostwo grupowe w Wizz Discount Club o wartości 229 zł. Gwarantuje ono 45 zł zniżki na wszystkie bilety w cenie od 99 zł.

Nie tylko supermarkety, takie jak Carrefour, Tesco, Auchan, Piotr i Paweł, ale też sklepy ze sprzętem RTV i AGD (np. Euro RTV AGD) oraz markety budowlane (np. Leroy Merlin czy Castorama) oferują karty kredytowe wydawane we współpracy z bankami. Dzięki takim plastikom klienci mają dostęp do dodatkowych zniżek, rabatów czy promocji. Mogą też płacić za zakupy i rozkładać zobowiązania na raty. Posiadanie rachunku w banku nie jest wymagane.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy