Zanim karta kredytowa straci ważność

Wznowiony plastik przysłany przez bank można aktywować w dowolnym momencie.

Publikacja: 29.10.2017 08:44

Zanim karta kredytowa straci ważność

Foto: AFP

Pan Krzysztof ma kartę kredytową Citi Handlowego. Jej ważność upływa w październiku tego roku. – Już w lipcu bank przysłał mi nową kartę, ale nie aktywowałem jej, bo stara jest jeszcze ważna – opowiada czytelnik. – W pierwszej połowie października chciałem zrobić przelew z karty i miałem z tym problem, chociaż jest to jedna z droższych transakcji, bo bank pobiera 8 proc. wartości przelewu.

Jak się okazało, w Citi Handlowy do momentu aktywacji nowej karty nie ma możliwości realizowania przelewów internetowych za pośrednictwem serwisu Citibank Online. Podczas próby realizacji takiego transferu system weryfikuje status nowej karty i pojawia się komunikat o konieczności jej aktywowania. Ostatecznie klient złożył dyspozycję przelewu z rachunku karty kredytowej podczas rozmowy z pracownikiem banku.

Pomijając tę specyficzną operację, w zasadzie we wszystkich bankach, w tym także w Citi Handlowy, nie powinno być żadnych kłopotów z używaniem karty kredytowej aż do ostatnich minut jej ważności. Jeśli na plastiku widnieje data: 10/2017, oznacza to, że karta jest aktywna do 31 października 2017 r., do godziny 23.59.

– Do tego czasu klient może wykonywać wszystkie płatności, jeśli oczywiście wcześniej nie aktywuje nowej karty, która została wysłana przez bank – mówi Marcin Domagała, dyrektor Departamentu Zarządzania Produktem Karta Kredytowa w Citi Handlowy.

Bank ten na trzy miesiące przed upływem terminu ważności karty sprawdza, czy klient spełnia warunki niezbędne do wydania kolejnej karty. Jeśli spełnia, bank wysyła mu nowy plastik, jeśli nie – podobna weryfikacja może być przeprowadzona jeszcze dwa razy, w dwóch następnych miesiącach.

Wszystkie banki udostępniają klientowi kolejną kartę z dużym wyprzedzeniem. – Kilka tygodni przed upływem terminu ważności przygotowujemy nową kartę i wysyłamy ją do klienta – wyjaśnia Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Klient może aktywować wznowioną kartę w dowolnym momencie, nawet po wygaśnięciu ważności dotychczasowej. Jednak banki zalecają, żeby z tym nie zwlekać, bo po prostu możemy zapomnieć. Będzie to szczególnie dotkliwe, gdy ważność starej karty skończy się w czasie podróży zagranicznej.

Najczęściej jest tak, że po aktywowaniu nowej karty stara jest automatycznie unieważniana. Ale niektóre banki wprowadziły inne zasady. – Jeśli klient wcześniej aktywuje przysłaną przez bank kartę, to w tzw. „miesiącu zakładkowym” może korzystać z obu. Po upływie terminu ważności stara karta przestaje działać – wyjaśnia Agnieszka Gorzkowicz z Credit Agricole.

Gdy aktywujemy nową kartę, automatycznie zostanie na nią przeniesione dotychczasowe saldo zadłużenia. Klient jest zobligowany spłacić je zgodnie z terminem podanym na wyciągu.

– Karta jest tylko środkiem płatniczym do obsługi danego rachunku. Jej wznowienie nie ma wpływu na rachunek karty kredytowej. Klient nie musi spłacać zadłużenia przed wznowieniem karty – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego BZ WBK. —blik

Ile płaci się za kartę kredytową

– Citi Handlowy

nie pobiera opłaty za wznowienie karty; nie ma opłaty rocznej za kartę kredytową Citi Simplicity

– Credit Agricole

opłaty za kartę mogą być roczne lub miesięczne – w zależności od jej rodzaju; opłata nie jest pobierana, jeśli klient wykona w danym okresie rozliczeniowym transakcje gotówkowe i bezgotówkowe o łącznej wartości minimum 400 zł; w przeciwnym razie opłata wynosi 4,90 zł miesięcznie

– PKO BP

roczna opłata za używanie karty jest warunkowa; zwolnienie przysługuje po przeprowadzeniu w ciągu roku transakcji o określonej wartości; w zależności od rodzaju karty kredytowej i sumy średniomiesięcznych operacji opłata może wynieść od zera do 800 zł

– ING Bank Śląski

nie ma opłaty za wznowienie karty, ale są warunkowe opłaty roczne za jej obsługę; opłata jest pobierana, gdy wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie uprawnia do zwolnienia; opłata wynosi od 35 zł w przypadku zwykłej karty kredytowej do 650 zł w przypadku platynowej

– BZ WBK

za wznowienie karty bank pobiera 15 zł; opłata jest naliczana w momencie wysyłki karty do klienta; opłata miesięczna za używanie karty kredytowej 123 wynosi 10 zł.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe