Pożyczka nie tylko z banku

Firmy pożyczkowe, które działalność zaczynały od wspomagania klientów indywidualnych, coraz chętniej otwierają się nie tylko na małe i średnie spółki, ale nawet na start-upy.

Publikacja: 01.05.2017 08:57

Pożyczka nie tylko z banku

Foto: Fotorzepa/Adam Burakowski

Oferta jest bardzo zróżnicowana. Można pożyczyć od 300 zł do kilkuset tysięcy złotych, a nawet milion. Wszystko zależy od wielkości firmy i jej przychodów.

Niski kredyt, wysoka opłata

Najmniej można pożyczyć w Providencie, bo już 300 zł, w innych dolne granice zaczynają się od tysiąca. W takich przypadkach wystarczy oświadczenie. O 20-30 tys. zł można wnioskować przy przedstawieniu zaświadczeń o niezaleganiu w US i ZUS. Niewielkie formalności są przy staraniu się również o 50 tys. zł. Credit Banque akceptuje nawet niską punktację w BIK, a jeżeli prowadzi się firmę dłużej niż sześć miesięcy i przynosi ona dochody, Credit Banque nie będzie wymagał żadnych zabezpieczeń. Na oświadczenie można dostać od 5 tys. zł do 35 tys. zł na trzy lata.

Start-upy mogą liczyć na maksymalnie 10 tys. zł w BOSS pożyczce. Formalności można załatwić przez internet. Wystarczy mieć zarejestrowaną firmę w Polsce i nie figurować w rejestrze dłużników BIG. Oprocentowanie, zgodnie z obowiązującym prawem nie jest wysokie, ale wysoka jest opłata przygotowawcza. Dla pożyczek od 2 do 10 tys. zł wynosi 20 proc. liczone od kapitału pożyczki plus dodatkowe 2 proc. Pożyczenie 5 tys. zł na 18 miesięcy będzie kosztowało 3 196,35 zł, przy czym odsetki wyniosą zaledwie 396,35 zł a 2,8 tys. zł opłata przygotowawcza. Opłata przygotowawcza jest największym kosztem również w innych firmach. A różnice mogą być bardzo duże.

Profi Credit nowym firmom pożycza do 15 tys. zł, starszym do 25 tys. zł. Krakowski Lemon Finance oferuje pożyczki początkującym firmom bez ZUS i US do 30 tys. zł. W MultiMoney do 30 tys. zł potrzebne jest tylko oświadczenie o niezaleganiu w ZUS i US. Na pożyczkę mogą liczyć również mikroprzedsiębiorstwa, które często są zaniedbywane przez banki, a popyt z ich strony na dofinansowanie jest duży.

Nie tylko dla małych

Wielu pośredników kredytowych oferuje coraz wyższe kredyty, ale mają też swoje wymogi. Credit Banquier oferuje do 1 mln zł w rachunku bieżącym bez zabezpieczeń, ale tylko firmom na pełnej księgowości i prowadzącym działalność od co najmniej 24 miesięcy – młodsze mogą liczyć na połowę mniej. Kredyt można dostać na rok i przedłużyć na kolejny okres. Wysokość kredytu zależy od wpływów na rachunek bankowych w ostatnich 6 lub 12 miesiącach i może wynosić do trzykrotności średniomiesięcznych wpływów. Firma zapewnia, że istnieje możliwość uzyskania kilku kredytów bez zabezpieczeń. Na najwyższe pożyczki nie mogą jednak liczyć firmy, które mają złą historię w BIK lub nie przedstawią zaświadczeń z ZUS i US. Dodatkowo muszą funkcjonować od minimum roku.

Janvest udziela pożyczek od 20 tys. zł do 1 mln zł pod zastaw nieruchomości – do 60 proc. jej wartości. Nie wymaga przy tym żadnych dokumentów z ZUS, US, nie sprawdza też BIK, wystarczy oświadczenie. Wymagań innych ma jednak sporo. Trzeba przedstawić odpis księgi wieczystej lub podać jej numer, mieć wypis i wyrys z rejestru gruntów, zaświadczenie o braku zaległości czynszowych lub o ich wysokości, akt prawny będący podstawą nabycia nieruchomości oraz jej fotografie z krótkim jej opisem. Pozostałe dokumenty, takie jak: zaświadczenie z Ewidencji Działalności Gospodarczej, ewentualnie aktualny odpis KRS, NIP, Regon – są już oczywiste. Kredyt pod zastaw nieruchomości jest jednak związany z bardzo dużym ryzykiem. W razie niemożności spłacenia wszystkich zobowiązań, można dużo stracić. Zwłaszcza że umowa zawierana jest na sześć miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne okresy sześciomiesięczne. Możliwość to jednak nie pewność.

Procenty się mnożą

Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z otrzymaniem finansowania w banku, mogą również skorzystać z oferty Funduszu Pożyczkowego Inicjatywa Mikro. To alternatywa dla tzw. chwilówek. Pożyczyć można do 600 tys. zł na pięć lat, a finansowane są nawet start-upy. Zaletą oferty jest możliwość skorzystania z wakacji pożyczkowych nawet do 12 miesięcy. Firma zapewnia, że można np. zawiesić spłaty na trzy miesiące, potem znowu spłacać i zawiesić na dwa kolejne miesiące. I tak na zmianę. Dodatkowo można wykupić ubezpieczenie pożyczki na wypadek niespodziewanej sytuacji życiowej, ale to dodatkowy koszt.

Pożyczka z instytucji pozabankowej do tanich nie należy. O wszystkie te szczegóły trzeba wypytać i poprosić o wyliczenie wszystkich kosztów dla konkretnej kwoty i wnioskowanego okresu spłaty. Trzeba się też liczyć z tym, że za pożyczkę zapłaci się nawet kilkadziesiąt procent. W Providencie pożyczenie 15 tys. zł na 24 miesiące będzie kosztowało 15 151 zł a RRSO, czyli całkowity koszt, wyniesie 114,05 proc. W Inicjatywie Mikro opłata administracyjna też nie jest niska – wynosi 30 proc., a to nie wszystko. Tabela opłat i prowizji ma 22 pkt.

Zaletą pożyczek pozabankowych jest udzielanie finansowania w ciągu kilku dni, ale czy warto się spieszyć kosztem wysokich opłat, każdy przedsiębiorca musi ocenić sam.

Kapitał na platformie

Niewielkie przedsiębiorstwa mogą również poszukać kapitału na internetowych platformach pożyczek społecznościowych – social lending jest bowiem dostępny również dla nich. Ich twórcy kojarzą pożyczkobiorców i inwestorów, a oprocentowanie bywa niewiele wyższe od bankowego, choć marża może wynosić 3-5 proc. Zainteresowani muszą zarejestrować się na wybranej platformie i opisać projekt, na który potrzebują funduszy. Nie musi to być specjalna innowacja, wystarczy rozwijanie działalności. Inwestycję może sfinansować jeden pożyczkodawca lub kilku a nawet kilkunastu – wszystko zależy od potrzeb i przekonania wykładających pieniądze, że inwestycja będzie rentowna. ©?

Oferta jest bardzo zróżnicowana. Można pożyczyć od 300 zł do kilkuset tysięcy złotych, a nawet milion. Wszystko zależy od wielkości firmy i jej przychodów.

Niski kredyt, wysoka opłata

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży