Reklama
Rozwiń

Hasła i kody odchodzą do lamusa

W tym roku przebojem w bankach ma stać się biometria.

Publikacja: 22.02.2017 19:35

Biometria ma sprawić, że płatności telefonem staną się jeszcze bardziej bezpieczne i wygodne

Biometria ma sprawić, że płatności telefonem staną się jeszcze bardziej bezpieczne i wygodne

Foto: 123 rf

Ataki hakerskie na konta bankowe mnożą się jak grzyby po deszczu. Jednocześnie rośnie liczba transakcji w internecie oraz zainteresowanie bankowością mobilną. Żeby skutecznie chronić dane i pieniądze swoich klientów, banki wprowadzają coraz nowocześniejsze rozwiązania. Należy do nich biometria. Większość tego typu udogodnień ogranicza się jednak do możliwości korzystania z bankomatów z czytnikami linii papilarnych lub naczyń krwionośnych palca. Natomiast wykorzystanie biometrii głosowej na razie pozostaje głównie w planach.

Tropem prekursora

Rewolucja biometryczna w bankach rozpoczęła się równo dwa lata temu, kiedy posiadacze smartfona i rachunku w Banku Smart (dzisiejszy Nest Bank) dostali możliwość logowania się do konta za pomocą głosu. Na początku ubiegłego roku o możliwości uwierzytelniania poprzez biometrię głosową informował BZ WBK.

Autoryzacja biometryczna to bardzo wygodne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo. Nie trzeba pamiętać szeregu cyfr, bankowych identyfikatorów czy haseł zawierających określoną liczbę znaków.

Wpływ na brzmienie naszego głosu ma rozmiar, kształt i grubość strun głosowych oraz budowa narządów mowy. Niewielka jest szansa, żeby ktoś wszystkie te cechy miał identyczne z naszymi. Specjaliści zgodnie twierdzą, że nie da się wypowiedzieć tego samego zdania dwa razy w identyczny sposób. Szansa na to, że ktoś dokładnie sparodiuje nasz głos też jest niewielka. Przy próbie podrobienia głosu system się blokuje.

Biometryczny drogowskaz

Ricardo Campos, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium, podkreśla, że biometria wyznacza kierunek rozwoju aplikacji i płatności mobilnych, zarówno z punktu widzenia technologii, jak i bezpieczeństwa. – Bez wątpienia technologia ta sprawi, że płatności elektroniczne staną się jeszcze bardziej wygodne i bezpieczne, co w znacznym stopniu wpłynie na ich popularność – podkreśla Ricardo Campos.

Klienci Millennium mogą logować się do aplikacji mobilnej za pomocą odcisku palca. Warunkiem jest posiadanie telefonu z czytnikiem linii papilarnych. Może to być Apple z funkcją TouchID lub posismartfon z Androidem – SamsungPass albo Android Fingerprint ID (rzadszy na rynku). Jednak to nie ta usługa, dość popularna w innych bankach, jest najważniejsza.

– Przełomowe w ostatnim czasie było udostępnienie przez Bank Millennium możliwości potwierdzenia odciskiem palca płatności 3D Secure. To usługa wykorzystywana w płatnościach kartami w internecie, realizowana przy użyciu dodatkowego zabezpieczenia – tłumaczy Ricardo Campos. – Dotychczas transakcje 3D Secure akceptowane były za pomocą haseł SMS lub kodu PIN. Możliwość zatwierdzania tego typu operacji odciskiem palca to pierwsze takie rozwiązanie na rynku. Można założyć, że wyznaczy kierunek, w którym będą się rozwijać aplikacje i płatności mobilne.

Bank testuje także inne rozwiązania, w tym wykorzystanie biometrii głosowej jako nowej metody weryfikacji klienta.

Będzie bezpieczniej

Metodę uwierzytelniania za pomocą palca wprowadziły m.in.: Alior Bank, Eurobank, mBank, ING Bank Śląski, Getin Noble Bank i Citi Handlowy. PKO BP planuje w tym roku testowanie, a w przyszłym wdrożenie kompleksowych stanowisk wykorzystujących technologie biometryczne. Natomiast mBank wprowadza dodatkową ochronę operacji finansowych poprzez zastępowanie SMS autoryzacyjnych przy transakcjach mobilnych powiadomieniami push.

– Zgodnie ze strategią na lata 2016-2020 bankowość mobilna pozostaje wiodącym kierunkiem rozwoju. Oferujemy naszym klientom bezpieczne i innowacyjne w skali globalnej rozwiązania, pozwalające zwiększyć wygodę codziennych czynności bankowych i dopasować je do stylu życia mobilnego klienta. Liczymy, że mobilna autoryzacja zyska uznanie klientów dzięki prostocie i wygodzie – tłumaczy Marcin Piwowarczyk z mBanku, współodpowiedzialny za wdrożenie powiadomień.

Bank zapewnia, że autoryzacja transakcji bankowych przy pomocy aplikacji mobilnej to jedno z pierwszych tego typu wdrożeń na świecie i pierwsze w Polsce. Na razie można wziąć udział w programie pilotażowym. Wystarczy pobrać najnowszą aplikację mBanku w AppStore lub Google Play i złożyć wniosek o przystąpienie do pilotażu.

Nad mobilną autoryzacją pracuje również BZ WBK.

W innych bankach najpopularniejsza jest biometria linii papilarnych lub bardziej nowoczesny czytnik Finger Vein, umożliwiający skanowanie przepływu krwi w układzie naczyń krwionośnych.

Rozwiązania z bliskiej przyszłości

– Biometria jest postrzegana przez większość konsumentów jako bezpieczne i skuteczne zabezpieczenie operacji bankowych. Dzięki niej korzystanie z usług instytucji finansowych jest szybsze. Zostają wyeliminowane takie niedogodności jak konieczność pamiętania kodów PIN, haseł czy noszenia ze sobą dokumentów potwierdzających tożsamość.

– Jak pokazują badania Banku Millennium, nowoczesnymi rozwiązaniami szczególnie zainteresowana jest najmłodsza grupa odbiorców. Logowanie się do konta za pomocą odcisku palca znalazło uznanie 50 proc. najmłodszych respondentów (16 – 19 lat).

– Z raportu „Pokolenie Millennium w świecie finansów i nowych technologii na tle generacji X i Z”, przygotowanego przez IQS Online dla Banku Millennium, wynika, że mimo rozwoju bankowości mobilnej i zabezpieczeń związanych z dostępem do usług bankowych za pomocą telefonu, wciąż ponad 55 proc. Polaków w wieku 16 – 40 lat woli logować się na konto standardowo, ale już 38 proc. wybrałoby logowanie za pomocą biometrii, gdyby miało taką możliwość. Wśród młodszych (16 – 19 lat) połowa ankietowanych preferuje logowanie się przy wykorzystaniu biometrii.

– Badania te dowodzą, że to, co dzisiaj jest uznawane za nowinki technologiczne, dla młodszych pokoleń będzie naturalnym rozwiązaniem ułatwiającym życie, a jednocześnie chroniącym przed hakerami.

Planowanie Wydatków
Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku