Łatwy kredyt dla studenta na wakacje

Przy wyborze karty kredytowej ważniejsze od oprocentowania są opłaty

Publikacja: 06.08.2016 06:59

Łatwy kredyt dla studenta na wakacje

Foto: 123rf.com

Przed studentami jeszcze dwa miesiące wakacji i kolejne eskapady. W ich realizacji pomoże karta kredytowa. Ułatwi podróż, rezerwację noclegu, wypożyczenie samochodu lub skutera. Będzie też zabezpieczeniem w razie niespodziewanych wydatków. Spełni przy tym jeszcze jedną funkcję, o której niewiele osób myśli. Prawidłowo wykorzystywane karty kredytowe (terminowo spłacane zadłużenie) nie tylko ułatwiają życie, ale pomagają również w budowaniu dobrej historii kredytowej. A to może być bardzo istotne dla młodych ludzi, którzy jeszcze nie mają wysokich dochodów, a za kilka lat będą myśleli o kupnie mieszkania lub samochodu na kredyt.

Skuteczne kuszenie rabatami

Niektóre banki, np. PKO BP, mają specjalne oferty dla studentów, ale to nie musi przesądzać o wyborze właśnie ich kart. Czasem oferta skierowana do wszystkich może być odpowiednia również dla tych, którzy dopiero zaczynają wkraczać w świat finansów osobistych.

Karta kredytowa musi być przede wszystkim tania w obsłudze. Jej oprocentowanie, jeżeli nie zamierzamy się zadłużać na więcej niż pięćdziesiąt kilka dni, schodzi na drugi plan. Przy terminowych spłatach bank i tak odsetek nie naliczy.

Pamiętajmy, że karta kredytowa nie może służyć do podejmowania gotówki w bankomatach, ponieważ to zawsze kosztuje. Dobrze, jeśli jest wyposażona w dodatkowe usługi, ale nie jest to konieczne. Młodych bardziej kuszą coraz powszechniejsze programy rabatowe i dodatkowa gotówka.

Getin Bank zachęca młodych bezpłatnym kontem Getin UP Free, a Millennium również darmowym Kontem 360° Student. Pierwsze można zakładać do 28. roku życia, drugie do 26.

Getin oferuje do 9 września 10-procentowe zniżki w kinach sieci Cinema City i IMAX – również w strefie gastronomicznej; wystarczy poinformować sprzedawcę, że płaci się kartą Getin Banku. Poza tym nagradza studentów finansowo. Wszystkim, na których konto wpływa stypendium naukowe lub socjalne, zwiększa wsparcie o 3 proc. miesięcznie, nie więcej niż o 30 zł. Na początek dodaje jeszcze 50 zł na start. W ciągu 12 miesięcy promocji można dostać dziewięć takich bonusów.

Millennium udostępnia limit kredytowy w koncie osobistym – nieoprocentowany, jeśli korzysta się z niego do siedmiu dni w miesiącu. Ma też program rabatowy „Inspiracje”. Płacący kartami dostają zniżki w ponad tysiącu punktów. Bank dorzuca do tego bezpłatne Konto Oszczędnościowe z oprocentowaniem 2,7 proc. w skali roku.

Karta w promocji

BZ WBK właśnie zrezygnował ze specjalnej karty dla studentów, ale od początku sierpnia wprowadził promocję Karty Kredytowej na Start. Ciekawą propozycją jest również jego Konto Godne Polecenia w promocji „Konto na 4%”; oprocentowanie wpłat do 4 tys. zł wynosi 4 proc. w skali roku (do 30 czerwca przyszłego roku).

Kartę MasterCard Silver na Start mogą otrzymać osoby, które w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie miały w banku innych kart. Promocja polega na zwolnieniu z opłaty rocznej za kartę w pierwszym roku, z opłat miesięcznych w drugim roku. Poza tym nie ma prowizji za przewalutowanie transakcji zagranicznych. Limit zadłużenia na karcie ustalono na 1 – 4 tys. zł, a okres bezodsetkowy – 54 dni.

Zaletą karty dla potrzebujących gotówki jest możliwość zlecenia przelewu w ramach limitu kredytowego na dowolnie wybrany rachunek osobisty. Transakcja taka traktowana jest jako bezgotówkowa. Przelew jest więc bezpłatny, a zadłużenie będzie spłacane w ratach.

Zwrot wydatków

Na bonusy można także liczyć z Kartą Kredytową 1|2|3. BZ WBK zwraca 1 proc. wydatków we wszystkich supermarketach spożywczych, 2 proc. za zakupy na wszystkich stacjach paliw i 3 proc. we wszystkich restauracjach oraz fastfoodach. Warunkiem otrzymania nagrody za dany miesiąc kalendarzowy jest posiadanie ustawionej automatycznej spłaty minimalnej kwoty zadłużenia. Do wyrobienia karty nie jest potrzebne zaświadczenie o zarobkach, jeżeli limit kredytowy jest niższy niż 10 tys. zł. Z karty 1|2|3, podobnie jak z Karty na Start, można robić bezpłatne przelewy na wybrany rachunek.

PKO BP oferuje kartę kredytową PKO Student. Żeby ją otrzymać, trzeba mieć przychody powyżej 850 zł miesięcznie. Maksymalny limit kredytowy wynosi 1,5 tys. zł, a okres bezodsetkowy – 55 dni.

Karta kosztuje 19 zł rocznie, ale opłaty można uniknąć, jeżeli średnia w miesiącu łączna wartość operacji gotówkowych i bezgotówkowych (bierze się pod uwagę roczny okres) wyniesie 400 zł; jeśli wartość operacji będzie o połowę mniejsza, bank potrąci 9,90 zł.

O kartę mogą się ubiegać studenci do 26. roku życia, posiadacze Superkonta Student lub PKO Konta dla Młodych, którzy ukończyli szkołę wyższą i są przed trzydziestką.

Opłata za przesyłkę kurierską

Niewiele większe dochody – minimum 880 zł – trzeba mieć, żeby wyrobić sobie kartę przeznaczoną dla wszystkich klientów Banku Pocztowego. Limit kredytowy może wynieść aż 20 tys. zł. Jeśli założymy w tym banku konto, nie zostanie pobrana opłata wynosząca standardowo 20 zł, a później co miesiąc 4 zł. Jedynym utrudnieniem jest konieczność udokumentowania dochodów.

Dla pracujących studentów, i nie tylko dla nich, ciekawą ofertę ma Citi Handlowy. Jest to teoretycznie bezwarunkowo bezpłatna karta Citi Simplicity z 56-dniowym okresem bezodsetkowym i Citi Rabatami. Nie ma opłaty za wydanie karty, ani rocznej, ani miesięcznej, ale 30 zł kosztuje dostarczenie karty przesyłką kurierską. Klient musi mieć co najmniej 21 lat, 1,2 tys. zł dochodu oraz powinien być zatrudniony w danej firmie od co najmniej trzech miesięcy.

Co o kredytówce wiedzieć należy

1. Karta kredytowa powinna być przede wszystkim tania w obsłudze. Najlepiej, jeśli nie ma opłaty za jej wydanie i miesięcznej opłaty za używanie. Często kosztów tych można uniknąć po spełnieniu warunków dotyczących np. wartości przeprowadzonych operacji.

2. Odsetek od zadłużenia zaciągniętego kartą łatwo uniknąć. Wystarczy w terminie wyznaczonym przez bank spłacić cały kredyt, a nie tylko minimalną kwotę. Ale uwaga: dotyczy to wyłącznie zadłużenia powstałego w wyniku transakcji bezgotówkowych (np. płatność w sklepie).

3. Kartą kredytową lepiej nie podejmować pieniędzy w bankomatach. Po pierwsze, wtedy bank naliczy odsetki od zaciągniętego w ten sposób kredytu. Po drugie, prowizje za operacje gotówkowe są z reguły wysokie.

4. Przy występowaniu o kartę kredytową należy się liczyć z tym, że bank zażąda wykazania się stałymi dochodami. Może to być np. stypendium. Przyznany limit zadłużenia na karcie najczęściej jest uzależniony od miesięcznych dochodów.

Przed studentami jeszcze dwa miesiące wakacji i kolejne eskapady. W ich realizacji pomoże karta kredytowa. Ułatwi podróż, rezerwację noclegu, wypożyczenie samochodu lub skutera. Będzie też zabezpieczeniem w razie niespodziewanych wydatków. Spełni przy tym jeszcze jedną funkcję, o której niewiele osób myśli. Prawidłowo wykorzystywane karty kredytowe (terminowo spłacane zadłużenie) nie tylko ułatwiają życie, ale pomagają również w budowaniu dobrej historii kredytowej. A to może być bardzo istotne dla młodych ludzi, którzy jeszcze nie mają wysokich dochodów, a za kilka lat będą myśleli o kupnie mieszkania lub samochodu na kredyt.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe