Zmieniający się tryb życia społeczeństwa, podążanie za modą i trendami oraz zwiększający się konsumpcjonizm i potrzeba częstych zmian – nawet tak kosztownych rzeczy jak samochód – sprawiają, że wynajem aut osobowych wśród klientów indywidualnych z roku na rok poprawia swoje wyniki.
Samochód na własność to już nie prestiż, ale problem
Posiadanie samochodu na własność, zwłaszcza wśród osób młodych, staje się coraz mniej atrakcyjne. Auta szybko tracą na wartości, a do tego są jak studnia bez dna. Nawet jeśli tylko stoją na parkingu i rzadko ruszają w trasę, to i tak generują koszty. Oprócz wydatków na paliwo pamiętać trzeba o obowiązkowych ubezpieczeniach oraz kosztach serwisowania pojazdu (kupno i zmiana opon czy przeglądy techniczne). Kupując auto nieużywane, prosto z salonu, trzeba się liczyć z dużym wydatkiem i nierzadko obciążeniem swojego budżetu kredytem bankowym. Zakup samochodu z drugiej ręki wiąże się natomiast z ryzykiem trafienia na wadliwy model po przejściach. Osoby, które chcą tego wszystkiego uniknąć, mają wyjście – zamiast auto kupować, mogą je wynająć za kilkaset złotych miesięcznie.
Nowe auto co dwa, trzy lata
Koncepcja wynajmu długoterminowego opiera się na idei najmu fabrycznie nowego auta na okres kilku miesięcy lub lat i opłacania za tę usługę abonamentu (miesięcznego czynszu dzierżawnego). Ta formuła finansowania pozwala nie angażować dużego kapitału w posiadanie auta. To korzystna opcja dla osób niemających pełnej kwoty na zakup własnego pojazdu i jednocześnie niechcących się zadłużać. W czasie trwania umowy klient musi dbać tylko o to, by w baku była odpowiednia ilość paliwa. Wszystkie inne koszty, tj. rejestracja pojazdu, ubezpieczenia czy serwisowanie auta, pozostają po stronie wynajmującego. Wynajem długoterminowy pozbawiony jest też zwykle opłaty wstępnej. Te elementy odróżniają go od standardowego leasingu i kupna auta na własność. W obu przypadkach klient dostaje w użytkowanie auto i ponosi wszystkie koszty z nim związane.
Czytaj więcej:Zamiast posiadać samochód wynajmij
Znika problem odsprzedaży pojazdu
Kiedy umowa wynajmu samochodu wygasa, klient ma do wyboru – albo go wykupić, albo wynająć następny. Zaletą pierwszej opcji jest zwykle atrakcyjna cena, za jaką można nabyć używane przez siebie wcześniej auto, a tej drugiej, że nie trzeba się obciążać obowiązkiem sprzedaży samochodu. Dziś odchodzi się od kupowania aut na długie lata i użytkowania ich do pełnego wyeksploatowania. Możliwość zmiany pojazdu po tak krótkim czasie stanowi wielki atut dla osób, które szybko się nudzą i chcą możliwie często mieć okazję testowania kolejnego modelu.