Własne auto bez kupna pojazdu

Publikacja: 06.07.2018 17:46

Własne auto  bez kupna pojazdu

Foto: pieniadze.rp.pl

Zmieniający się tryb życia społeczeństwa, podążanie za modą i trendami oraz zwiększający się konsumpcjonizm i potrzeba częstych zmian – nawet tak kosztownych rzeczy jak samochód – sprawiają, że wynajem aut osobowych wśród klientów indywidualnych z roku na rok poprawia swoje wyniki.

Samochód na własność to już nie prestiż, ale problem

Posiadanie samochodu na własność, zwłaszcza wśród osób młodych, staje się coraz mniej atrakcyjne. Auta szybko tracą na wartości, a do tego są jak studnia bez dna. Nawet jeśli tylko stoją na parkingu i rzadko ruszają w trasę, to i tak generują koszty. Oprócz wydatków na paliwo pamiętać trzeba o obowiązkowych ubezpieczeniach oraz kosztach serwisowania pojazdu (kupno i zmiana opon czy przeglądy techniczne). Kupując auto nieużywane, prosto z salonu, trzeba się liczyć z dużym wydatkiem i nierzadko obciążeniem swojego budżetu kredytem bankowym. Zakup samochodu z drugiej ręki wiąże się natomiast z ryzykiem trafienia na wadliwy model po przejściach. Osoby, które chcą tego wszystkiego uniknąć, mają wyjście – zamiast auto kupować, mogą je wynająć za kilkaset złotych miesięcznie.

Nowe auto co dwa, trzy lata

Koncepcja wynajmu długoterminowego opiera się na idei najmu fabrycznie nowego auta na okres kilku miesięcy lub lat i opłacania za tę usługę abonamentu (miesięcznego czynszu dzierżawnego). Ta formuła finansowania pozwala nie angażować dużego kapitału w posiadanie auta. To korzystna opcja dla osób niemających pełnej kwoty na zakup własnego pojazdu i jednocześnie niechcących się zadłużać. W czasie trwania umowy klient musi dbać tylko o to, by w baku była odpowiednia ilość paliwa. Wszystkie inne koszty, tj. rejestracja pojazdu, ubezpieczenia czy serwisowanie auta, pozostają po stronie wynajmującego. Wynajem długoterminowy pozbawiony jest też zwykle opłaty wstępnej. Te elementy odróżniają go od standardowego leasingu i kupna auta na własność. W obu przypadkach klient dostaje w użytkowanie auto i ponosi wszystkie koszty z nim związane.

Czytaj więcej:Zamiast posiadać samochód wynajmij

Znika problem odsprzedaży pojazdu

Kiedy umowa wynajmu samochodu wygasa, klient ma do wyboru – albo go wykupić, albo wynająć następny. Zaletą pierwszej opcji jest zwykle atrakcyjna cena, za jaką można nabyć używane przez siebie wcześniej auto, a tej drugiej, że nie trzeba się obciążać obowiązkiem sprzedaży samochodu. Dziś odchodzi się od kupowania aut na długie lata i użytkowania ich do pełnego wyeksploatowania. Możliwość zmiany pojazdu po tak krótkim czasie stanowi wielki atut dla osób, które szybko się nudzą i chcą możliwie często mieć okazję testowania kolejnego modelu.

Przejrzystość oferty przede wszystkim

Podstawowym i jedynym kryterium w wyborze właściwej firmy i oferty wynajmu długoterminowego auta nie powinna być cena. Dużo ważniejsza jest jej relacja do zakresu i jakości świadczonych usług.

Wysokość rat proponowanych za ten sam samochód w różnych firmach może być bardzo zbliżona. Może się jednak okazać, że wartość pojazdów jest zupełnie inna. Powodem są różne wersje wyposażenia aut. Nie warto więc przepłacać za niższe standardy.

Klient, decydując się na podpisanie umowy z konkretną firmą, powinien wiedzieć, jaki zakres napraw jest zawarty w ramach płaconej przez niego raty. Czy na przykład są to jedynie standardowe przeglądy, z ograniczonym zakresem części eksploatacyjnych, czy może umowa uwzględnia jakieś koszty dodatkowe. Czy auto będzie serwisowane w autoryzowanych serwisach oraz czy przy naprawach będą używane wyłącznie oryginalne części zamienne. Istotne jest również to, od jakich rodzajów ryzyka chroni ubezpieczenie.

Na koniec warto również sprawdzić, czy firma oferuje pomoc i wsparcie na drodze oraz czy dysponuje prostym procesem zgłaszania szkód i umawiania wizyt serwisowych.

Zmieniający się tryb życia społeczeństwa, podążanie za modą i trendami oraz zwiększający się konsumpcjonizm i potrzeba częstych zmian – nawet tak kosztownych rzeczy jak samochód – sprawiają, że wynajem aut osobowych wśród klientów indywidualnych z roku na rok poprawia swoje wyniki.

Samochód na własność to już nie prestiż, ale problem

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy