Polacy nie potrafią oszczędzać

Wraz z rosnącymi dochodami Polaków, coraz mniejsza ich część przeznaczana jest na wydatki. Obecnie około 20 proc. budżetu domowego pozostaje w portfelach rodaków. Społeczeństwo ma więc coraz większą swobodę w rozporządzaniu środkami.

Publikacja: 24.10.2017 09:53

Polacy nie potrafią oszczędzać

Foto: Fotorzepa/Jerzy

Jak wynika z dorocznych badań „Postawy Polaków wobec finansów” zrealizowanych przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy i Fundację Think!, w ciągu ostatnich dziesięciu lat podwoiła się liczba oszczędzających regularnie. Wzrósł również odsetek osób zamożnych. – Polacy mają potencjał do odkładania, ale jeszcze nie wiedzą jak to robić. Wiele osób deklaruje, że inwestuje intuicyjnie i liczy wyłącznie na łut szczęścia. Wciąż jednak brakuje im wiedzy finansowej więc czujemy się w obowiązku, by edukować klientów – mówi Jacek Taraśkiewicz, Szef Pionu Zarządzania Produktami Detalicznymi, Usługami Maklerskimi, Segmentami i Siecią Oddziałów w Citi Handlowy.

Jak przyznają respondenci badania, wiedzę o oszczędzaniu i inwestowaniu pozyskują coraz częściej z instytucji finansowych – z broszur informacyjnych czy w toku rozmowy z doradcą bankowym. W ciągu dekady odsetek takich osób wzrósł z 17 proc. do 46 proc.

Wciąż jednak duża liczba osób nie inwestuje w produkty finansowe, a tym bardziej nie myśli o zabezpieczeniu swojej przyszłości na emeryturze. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób, które deklarują, że oszczędzają na emeryturę spadł z 21 proc. do 8 proc. Jak podkreślał Jacek Taraśkiewicz – to wynik sezonowości. Szum medialny wokół emerytur powoduje cykliczne zmiany w podejściu Polaków do tematu oszczędzania. Kiedy wiek emerytalny był podniesiony, Polacy częściej myśleli o samodzielnym odkładaniu środków na przyszłość. Teraz, kiedy ten wiek ponownie obniżono, ich entuzjazm do oszczędzania zmalał.

Rodacy nie są przyzwyczajeni do regularności – odkładają wolne środki głównie na zasadzie tzw. „ oszczędzania resztowego”. Na konto oszczędności trafia więc tylko to, co zostanie na koniec miesiąca.

W życiu codziennym o finansach najwięcej rozmawia się w domu. Do takich dyskusji najczęściej dochodzi w rodzinach posiadających dzieci, które skrupulatnie planują swoje budżety. O oszczędzaniu i inwestowaniu rozmawiają głównie pracujące kobiety w wieku powyżej 40 lat, których gospodarstwo domowe przynosi dochody powyżej 5 tys. zł. miesięcznie.

Badanie „Postawy Polaków wobec finansów” powstaje od 2008 roku. Jego celem jest poznanie postaw Polaków w wieku od 15 do 75 lat względem planowania i kontrolowania budżetu domowego, oszczędzania oraz inwestowania.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe