Budowa domu stała się luksusem dla zamożnych. Ile kosztuje w 2022

Sprawdzamy, ile kosztuje budowa domu na początku 2022 roku. Kalkulacje przeprowadziliśmy dla domów o powierzchni 100, 140 i 195 mkw.

Publikacja: 31.01.2022 16:36

Budowa domu w 2022. W szybkim tempie rosną koszty nie tylko działek, ale też robocizny i materiałów

Budowa domu w 2022. W szybkim tempie rosną koszty nie tylko działek, ale też robocizny i materiałów budowlanych.

Foto: Shutterstock

Całkowity koszt budowy piętrowego, 140-metrowego domu to około 780 tys. zł netto. Ponad połowę kosztów stanowi postawienie domu w stanie deweloperskim. 25 proc. to koszt działki, a około 22 proc. wszystkich kosztów ponosi się na wykończenie wnętrza i ogród. Należy zaznaczyć, że do wyliczeń zostały przyjęte średnie ceny zarówno materiałów, jak i robocizny, z początku 2022 roku. W porównaniu z majem ubiegłego roku całkowity koszt budowy domu wzrósł o ponad 14 proc. Średnia cena metra kwadratowego domy uwzględniająca jego wykończenie, koszt zakupu działki, postawienie ogrodzenia i zrobienie ogrodu wynosi prawie 5,6 tys. zł. A to i tak ostrożne kalkulacje.

780 tys. zł netto

Całkowity koszt budowy piętrowego, 140-metrowego domu w 2022 roku

pieniadze.rp.pl

Czytaj więcej

Skąd wziąć na wkład własny do kredytu. 14 sposobów

Cena działki budowlanej

Pierwszym kosztem jest bez wątpienia zakup działki. Założyliśmy, że dom stanie na 800-metrowej działce, której cena wraz z przyłączami wyniesie 200 tys. zł. Ceny działek zależą od wielu czynników: miejscowości, odległości od miasta, uzbrojenia, mody na dane region ect. Uzbrojoną działkę można kupić od 40 tys. zł do nawet miliona zł.

W ciągu roku o 62,8 proc. wzrosły ceny płyt OSB, o 12,8 proc. średnio podrożały produkty oświetlenio

W ciągu roku o 62,8 proc. wzrosły ceny płyt OSB, o 12,8 proc. średnio podrożały produkty oświetleniowe i elektryczne, a o 18,8 proc. towary należące do grupy instalacje i ogrzewanie.

Shutterstock

Jeśli działka nie jest uzbrojona, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Warto pamiętać, że wyposażenie działki w niezbędne media – wodę, kanalizację, prąd oraz gaz zajmuje trochę czasu. Uzbrojenie działki można sprawdzić w urzędzie gminy w wydziale kartografii i geodezji jeszcze przed zakupem gruntu. Koszt uzbrojenia działki w potrzebne media zależy od trzech podstawowych aspektów: mocy przyłączeniowej, liczby działek budowlanych, które znajdują się na danym obszarze oraz rejonu i właściciela sieci.

pieniadze.rp.pl

Ile kosztuje projekt i budowa domu

Podstawą budowy domu jest projekt. Można kupić gotowe projekty domów jednorodzinnych za 1800–5000 zł, czy też wykonać projekt indywidualny za 5–15 tys. zł. Założyliśmy, że szacowany projekt domu będzie miał prostą bryłę, dwuspadowy dach i brak drogich ozdobników. Jest to piętrowy dom o powierzchni 140 mkw., 2 poziomach po 70 mkw. (około 125 mkw. powierzchni użytkowej). W stanie deweloperskim dom posiadał: okna, drzwi wejściowe, bramę, elewację i ocieplenie, komplet instalacji wewnętrznych (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze), tynki, posadzki i parapety. Do obliczeń zostały wykorzystane średnie ceny netto za materiały budowlane i robociznę z początku 2022 roku. Oznacza to, że w przypadku zatrudnienia firmy budowlanej, która dostarcza materiały (z robocizną) trzeba doliczyć 8-procentowy podatek VAT, a jeżeli materiały zakupimy osobno, to VAT najczęściej wyniesie 23 proc. Trzeba zaznaczyć, że wynagrodzenie firmy budowlanej to kilkadziesiąt procent kosztów budowy domu.

pieniadze.rp.pl

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego za kilka miesięcy. Dla kogo?

Całkowity koszt netto poszczególnych etapów budowy wynosi:

- stan surowy otwarty (fundamenty, ściany, stropy, dach) – koszt 198 tys. zł, cena za mkw. – 1414 zł;

- stan surowy zamknięty (dochodzą okna, drzwi, brama garażowa) – koszt 236 tys. zł, cena za mkw. – 1686 zł;

- stan deweloperski, czyli analogiczny z mieszkaniem od dewelopera (instalacje wewnętrzne, tynki, gładź, elewacja, ocieplenie dachu, posadzki, kotłownia z piecem) – koszt 410 tys. zł cena za mkw.– 2929 zł;

Analitycy zgodnie twierdzą, że ceny materiałów i usług budowanych nadal będą rosły i trudno przewidz

Analitycy zgodnie twierdzą, że ceny materiałów i usług budowanych nadal będą rosły i trudno przewidzieć skalę wzrostu.

Shutterstock

Prace wykończeniowe

Wykończenie mieszkania to już bardzo indywidualna sprawa, koszty mogą różnić się nawet kilkudziesięciokrotnie. Przykładowo ceny paneli podłogowych zaczynają się od 15 zł za mkw., a koszt mkw. podłogi z drewna egzotycznego kosztuje 500 zł. Wszystko zależy od funduszy.

Trzeba jeszcze uwzględnić koszt ogrodu. Przykładowy koszt projektu koncepcyjnego typowego ogrodu, o powierzchni około 500 mkw., wynosi od 1600 zł do 6000 zł – za mkw. zapłacimy średnio około 3–8 zł, za projekt ogrodu oraz zakup i nasadzenie roślin zapłacimy średnio od 20 do 50 zł za mkw. Jeśli interesuje nas profesjonalna aranżacja ogrodu, powinniśmy przygotować się na wydatki około od 5000 do 30 000 zł. Koszt ogrodzenia domu zależy od materiału, z którego zostanie zrobione: kamień drewno, metal. Średnio trzeba liczyć około 120 zł za metr bieżący ogrodzenia.

Do wyliczeń przyjęliśmy, iż całkowity koszt wykończenia i wyposażenia mieszkania oraz ogrodzenia i ogrodu wynosi 170 tys. zł.

Dom a mieszkanie. Czy nadal opłaca się budować dom? 

Jak wynika z naszych wyliczeń, koszt budowy mkw. domu (stan deweloperski i działka) wynosi 4357 zł. Jeszcze taniej jest, gdy posiadamy działkę – średnio metr kwadratowy kosztuje – 2929 zł. Natomiast za metr kwadratowy mieszkania w bloku trzeba w zależności od lokalizacji zapłacić od 4700 do nawet ponad 30 tys. zł.

Czytaj więcej

Studnia głębinowa. Czy opłaca się własne ujęcie wody

pieniadze.rp.pl

Dwucyfrowy wzrost cen budowy domu

Marcin Gajewski serwis KB.pl

"Koszty budowy domu rosną nieprzerwanie od wielu lat w tempie duży wyższym niż inflacja. Nie inaczej było w roku 2021. Pomimo bardzo wysokiej inflacji w gospodarce, sięgającej ponad 8 proc., koszty budowy domu wzrosły jeszcze bardziej – o ok. 14-15 proc..

Wzrost kosztów wynika zarówno z presji płacowej w sektorze budowlanym, jak również z dużych niedoborów na rynku materiałów budowlanych. W błędzie były osoby, które po dużych wzrostach w poprzednich latach czekały na stabilizację cen w 2021. Ceny niektórych produktów, takich jak styropian, płyty OSB czy drewno wzrosły o kilkadziesiąt procent rok do roku.

Niestety rok 2022 zapowiada się podobnie. Oczekiwania płacowe we wszystkich sektorach gospodarki rosną, nie inaczej będzie w budownictwie. Nie spodziewam się też rozwiązania problemu dostępności materiałów – na dostawy niektórych trzeba czekać po kilka miesięcy. Doliczając do tego wysokie ceny paliw możemy się spodziewać ponownie dwucyfrowego wzrostu cen w skali roku."

To będzie rok podwyżek

Marzena Mysior-Syczuk Grupy PSB Handel

"Trudno przewidzieć co będzie się działo dalej z cenami materiałów. Jest wysoka inflacja. Na zmianę cen wpływa wiele składowych.

Wzrosty cen materiałów są efektem gwałtownego popytu oraz niewystarczającej podaży wywołanej zaburzeniami  na różnych etapach tradycyjnego łańcucha wytwarzania i dostaw w naszej branży (surowce, komponenty, logistyka – frachty morskie). Dodatkowo podwyżki cen energii elektrycznej, gazu, paliw, wzrost kosztów pracy oraz kursów walut będą wpływały na dostępność oraz możliwe kolejne podwyżki cen materiałów budowlanych, również tych aktualnie najbardziej deficytowych - termoizolacyjnych, ściennych, spoiw budowlanych (najdotkliwsze w zakresie cementów) oraz importowanych z Dalekiego Wschodu."

Całkowity koszt budowy piętrowego, 140-metrowego domu to około 780 tys. zł netto. Ponad połowę kosztów stanowi postawienie domu w stanie deweloperskim. 25 proc. to koszt działki, a około 22 proc. wszystkich kosztów ponosi się na wykończenie wnętrza i ogród. Należy zaznaczyć, że do wyliczeń zostały przyjęte średnie ceny zarówno materiałów, jak i robocizny, z początku 2022 roku. W porównaniu z majem ubiegłego roku całkowity koszt budowy domu wzrósł o ponad 14 proc. Średnia cena metra kwadratowego domy uwzględniająca jego wykończenie, koszt zakupu działki, postawienie ogrodzenia i zrobienie ogrodu wynosi prawie 5,6 tys. zł. A to i tak ostrożne kalkulacje.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe