Nie tylko gotówka jest potrzebna do nadpłaty kredytu

Nadpłacasz kredyt hipoteczny, lub chcesz go spłacić wcześniej? W części banków musisz złożyć w tej sprawie dyspozycję. Bywa, że tylko w oddziale.

Publikacja: 15.03.2022 12:14

Nie tylko gotówka jest potrzebna do nadpłaty kredytu

Foto: Adobe Stock

- Klient może złożyć przez internet dyspozycję nadpłaty lub spłaty kredytu hipotecznego. I nie ma znaczenia jakie jest oprocentowanie czy stałe czy zmienne – mówi Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska.

Czytaj więcej

Ostatnia szansa na kredyt. Niektórzy mogą stracić zdolność kredytową

Przed spłatą musisz podpisać aneks

Pani Bożena, klientka jednego z dużych banków spłaca kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową.

– Chcę go nadpłacić, by zmniejszyć raty czy skrócić okres kredytowania, ale okazuje się, że muszę złożyć dyspozycję w tej sprawie w oddziale. Nie da się tego zrobić przez internet, choć mój bank dzczyci się rozwiniętymi możliwościami obsługi konta w sieci – skarży się kobieta.

I dodaje, że każdorazowo musi iść do oddziału nawet jeśli chce nadpłacić kilkadziesiąt czy kilkaset złotych.

Czy zawsze trzeba składać dyspozycję, gdy chcemy nadpłacić kredyt hipoteczny? Zawsze trzeba robić to w oddziale?

Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP przyznaje, że „każda nadpłata lub wcześniejsza całkowita spłata kredytu hipotecznego wiąże się ze złożeniem dyspozycji w tym zakresie i zapewnieniem środków na rachunku do spłaty”. Nie odpowiada na nasze pytanie, czy dyspozycję trzeba składać w oddziale banku.

Jak zauważa Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA klient posiadający już kredyt mieszkaniowy w tym banku może zawnioskować w bankowości internetowej Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay o dodatkowe czynności, takie jak np.: częściowa i całkowita spłata kredytu, zawieszenie wykonania umowy, przygotowanie zaświadczenia dotyczącego odsetek i innych. I to niezależnie od tego, czy posiada kredyt ze stałą czy zmienną stopą.

- Katalog czynności jest cały czas rozbudowywany o kolejne dyspozycje, wnioski i zaświadczenia. Częściowa spłata, zgodnie z umową, wymaga zawarcia aneksu, który jest podpisywany w oddziale – przyznaje Paweł Jurek.

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny we dwoje. Wygodniej i prościej? Kiedy to dobre rozwiązanie

Dyspozycje nie zawsze potrzebne

W Santander Bank Polska klient może złożyć przez internet dyspozycję nadpłaty lub spłaty kredytu hipotecznego.

- Nie ma znaczenia jakie jest oprocentowanie czy stałe czy zmienne – zapewnia Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku.

Jak mówi Kinga Wojciechowska-Rulka z biura prasowego mBanku można w nim samodzielnie nadpłacać nawet niewielkie kwoty w serwisie transakcyjnym.

– I nie wymaga to składania dodatkowych dyspozycji. Dotyczy to zarówno kredytów o oprocentowaniu zmiennym, jak i tych o oprocentowaniu stałym. Bank sam przelicza harmonogram po spłacie klienta – zapewnia Kinga Wojciechowska-Rulka.

Także Magdalena Ostrowska z biura prasowego ING Banku Śląskiego zapewnia, że klienci tego banku mogą w każdym momencie trwania umowy nadpłacić część kredytu i to bez względu na kwotę wpłat lub spłacić go całkowicie.

- Klienci mogą to zrobić samodzielnie w systemie bankowości internetowej Moje ING – mówi Magdalena Ostrowska.

Dodaje, że przed dokonaniem nadpłaty klienci mogą zapoznać się z kwotą pierwszej raty po nadpłacie. A po każdej nadpłacie generuje się nowy harmonogram.

Specjalny rachunek do nadpłat

Małgorzata Lener, product manager ds. produktów hipotecznych w Credit Agricole mówi, że klienci tego banku mogą wcześniej częściowo spłacić kredyt hipotecznego ze stałą jak i zmienną stopą procentową.

- Wystarczy, że wpłacą pieniądze na specjalny rachunek do nadpłat. Taki rachunek klient ma w umowie kredytowej. Może to zrobić samodzielnie, np. w CA24 eBank czy też u doradcy w placówce bankowej. Po nadpłaceniu kredytu automatycznie zmienia się wysokość raty, a okres kredytowania pozostanie bez zmian – zapewnia Małgorzata Lener.

Podkreśla, że jeśli klient nadpłaca kredyt i chce skrócić okres kredytowania, to dodatkowo powinien skontaktować się z ekspertem hipotecznym i przekazać mu tę dyspozycję.

- W obu przypadkach – przy skróceniu bądź nie okresu kredytowania – wysyłamy do klienta informację o zmianach w nowym harmonogramie – mówi przedstawicielka Credit Agricole.

Bank pani Bożeny nie odpowiedział na nasze pytania.

Planowanie Wydatków
Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe