Nie tylko gotówka jest potrzebna do nadpłaty kredytu

Nadpłacasz kredyt hipoteczny, lub chcesz go spłacić wcześniej? W części banków musisz złożyć w tej sprawie dyspozycję. Bywa, że tylko w oddziale.

Publikacja: 15.03.2022 12:14

Nie tylko gotówka jest potrzebna do nadpłaty kredytu

Foto: Adobe Stock

- Klient może złożyć przez internet dyspozycję nadpłaty lub spłaty kredytu hipotecznego. I nie ma znaczenia jakie jest oprocentowanie czy stałe czy zmienne – mówi Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska.

Czytaj więcej

Ostatnia szansa na kredyt. Niektórzy mogą stracić zdolność kredytową

Przed spłatą musisz podpisać aneks

Pani Bożena, klientka jednego z dużych banków spłaca kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową.

– Chcę go nadpłacić, by zmniejszyć raty czy skrócić okres kredytowania, ale okazuje się, że muszę złożyć dyspozycję w tej sprawie w oddziale. Nie da się tego zrobić przez internet, choć mój bank dzczyci się rozwiniętymi możliwościami obsługi konta w sieci – skarży się kobieta.

I dodaje, że każdorazowo musi iść do oddziału nawet jeśli chce nadpłacić kilkadziesiąt czy kilkaset złotych.

Czy zawsze trzeba składać dyspozycję, gdy chcemy nadpłacić kredyt hipoteczny? Zawsze trzeba robić to w oddziale?

Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP przyznaje, że „każda nadpłata lub wcześniejsza całkowita spłata kredytu hipotecznego wiąże się ze złożeniem dyspozycji w tym zakresie i zapewnieniem środków na rachunku do spłaty”. Nie odpowiada na nasze pytanie, czy dyspozycję trzeba składać w oddziale banku.

Jak zauważa Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA klient posiadający już kredyt mieszkaniowy w tym banku może zawnioskować w bankowości internetowej Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay o dodatkowe czynności, takie jak np.: częściowa i całkowita spłata kredytu, zawieszenie wykonania umowy, przygotowanie zaświadczenia dotyczącego odsetek i innych. I to niezależnie od tego, czy posiada kredyt ze stałą czy zmienną stopą.

- Katalog czynności jest cały czas rozbudowywany o kolejne dyspozycje, wnioski i zaświadczenia. Częściowa spłata, zgodnie z umową, wymaga zawarcia aneksu, który jest podpisywany w oddziale – przyznaje Paweł Jurek.

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny we dwoje. Wygodniej i prościej? Kiedy to dobre rozwiązanie

Dyspozycje nie zawsze potrzebne

W Santander Bank Polska klient może złożyć przez internet dyspozycję nadpłaty lub spłaty kredytu hipotecznego.

- Nie ma znaczenia jakie jest oprocentowanie czy stałe czy zmienne – zapewnia Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku.

Jak mówi Kinga Wojciechowska-Rulka z biura prasowego mBanku można w nim samodzielnie nadpłacać nawet niewielkie kwoty w serwisie transakcyjnym.

– I nie wymaga to składania dodatkowych dyspozycji. Dotyczy to zarówno kredytów o oprocentowaniu zmiennym, jak i tych o oprocentowaniu stałym. Bank sam przelicza harmonogram po spłacie klienta – zapewnia Kinga Wojciechowska-Rulka.

Także Magdalena Ostrowska z biura prasowego ING Banku Śląskiego zapewnia, że klienci tego banku mogą w każdym momencie trwania umowy nadpłacić część kredytu i to bez względu na kwotę wpłat lub spłacić go całkowicie.

- Klienci mogą to zrobić samodzielnie w systemie bankowości internetowej Moje ING – mówi Magdalena Ostrowska.

Dodaje, że przed dokonaniem nadpłaty klienci mogą zapoznać się z kwotą pierwszej raty po nadpłacie. A po każdej nadpłacie generuje się nowy harmonogram.

Specjalny rachunek do nadpłat

Małgorzata Lener, product manager ds. produktów hipotecznych w Credit Agricole mówi, że klienci tego banku mogą wcześniej częściowo spłacić kredyt hipotecznego ze stałą jak i zmienną stopą procentową.

- Wystarczy, że wpłacą pieniądze na specjalny rachunek do nadpłat. Taki rachunek klient ma w umowie kredytowej. Może to zrobić samodzielnie, np. w CA24 eBank czy też u doradcy w placówce bankowej. Po nadpłaceniu kredytu automatycznie zmienia się wysokość raty, a okres kredytowania pozostanie bez zmian – zapewnia Małgorzata Lener.

Podkreśla, że jeśli klient nadpłaca kredyt i chce skrócić okres kredytowania, to dodatkowo powinien skontaktować się z ekspertem hipotecznym i przekazać mu tę dyspozycję.

- W obu przypadkach – przy skróceniu bądź nie okresu kredytowania – wysyłamy do klienta informację o zmianach w nowym harmonogramie – mówi przedstawicielka Credit Agricole.

Bank pani Bożeny nie odpowiedział na nasze pytania.

- Klient może złożyć przez internet dyspozycję nadpłaty lub spłaty kredytu hipotecznego. I nie ma znaczenia jakie jest oprocentowanie czy stałe czy zmienne – mówi Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska.

Przed spłatą musisz podpisać aneks

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe