Koszt budowy domu 140 mkw. Ile za co na początku 2023

Do wyliczeń zostały przyjęte średnie ceny materiałów i robocizny z początku 2023 r. Jaki obecnie jest całkowity koszt budowy piętrowego, 140-metrowego domu?

Publikacja: 13.02.2023 14:29

Średnia cena metra kw. domu uwzględniająca wykończenie, zakup działki, ogrodzenie i ogród przekracza

Średnia cena metra kw. domu uwzględniająca wykończenie, zakup działki, ogrodzenie i ogród przekracza 6 tys. zł

Foto: shutterstock

Ponad połowę kosztów stanowi postawienie domu w stanie deweloperskim, 21 proc. to koszt działki, a ok. 24 proc. wszystkich kosztów ponosi się na wykończenie wnętrz i ogród. Do wyliczeń zostały przyjęte średnie ceny materiałów i robocizny z początku 2023 r. W porównaniu ze styczniem 2022 r. całkowity koszt budowy domy wzrósł o ponad 10 proc. Średnia cena metra kwadratowego uwzględniająca wykończenie, zakup działki, postawienie ogrodzenia i zrobienie ogrodu wynosi ponad 6 tys. zł – to i tak ostrożne kalkulacje.

846 tys. zł netto

- całkowity koszt budowy piętrowego, 140-metrowego domu, na początku 2023 roku.

Czytaj więcej

Studnia głębinowa. Czy opłaca się własne ujęcie wody

Koszt budowy domu 2023 -cena działki

Założyliśmy, że dom stanie na 800-metrowej działce, której cena wraz z przyłączami wyniesie 180 tys. zł. Ceny działek zależą od wielu czynników: miejscowości, odległości od miasta, uzbrojenia, mody na dany region itp. Uzbrojoną działkę można kupić od 40 tys. zł do nawet 1 mln zł.

Jeśli działka nie jest uzbrojona, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wyposażenie działki w niezbędne media – wodę, kanalizację, prąd oraz gaz zajmuje trochę czasu. Uzbrojenie działki można sprawdzić w urzędzie gminy w wydziale kartografii i geodezji przed zakupem gruntu. Koszt uzbrojenia w media zależy od podstawowych aspektów: mocy przyłączeniowej, liczby działek budowlanych, które znajdują się na danym obszarze, oraz rejonu i właściciela sieci.

Projekt i budowa domu

Można kupić gotowe projekty domów jednorodzinnych za 2000–6000 zł albo wykonać projekt indywidualny za 7–30 tys. zł. Ostateczny koszt będzie uzależniony od specyfiki budynku. Założyliśmy, że dom będzie miał prostą bryłę, dwuspadowy dach bez drogich ozdobników. Jest to piętrowy dom o powierzchni 140 mkw., dwóch poziomach po 70 mkw. (około 125 mkw. powierzchni użytkowej). W stanie deweloperskim dom posiada okna, drzwi wejściowe, bramę, elewację i ocieplenie, komplet instalacji wewnętrznych (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze), tynki, posadzki i parapety. Do obliczeń zostały wykorzystane średnie ceny netto za materiały budowlane i robociznę z początku 2023 r. Oznacza to, że w przypadku zatrudnienia firmy budowlanej, która dostarcza materiały (z robocizną), trzeba doliczyć 8-proc. VAT, a jeżeli materiały zakupimy osobno, to VAT najczęściej wyniesie 23 proc. Wynagrodzenie firmy budowlanej to kilkadziesiąt procent kosztów budowy domu.

Całkowity koszt netto poszczególnych etapów budowy wynosi:

● stan surowy otwarty (fundamenty, ściany, stropy, dach) – koszt 282 tys. zł; cena za mkw. – 2014 zł;

● stan surowy zamknięty (dochodzą okna, drzwi, brama garażowa) – koszt 325 tys. zł; cena za mkw. – 2321 zł;

● stan deweloperski, czyli stan analogiczny jak mieszkanie od dewelopera – (instalacje wewnętrzne, tynki, gładź, elewacja, ocieplenie dachu, posadzki, kotłownia z piecem) – koszt 461 tys. zł; cena za mkw. – 3293 zł.

W roku 2022 budowa kosztowała około 410 tys. zł. Inwestycja podrożała więc o 51 tys. zł, co daje 12,4-proc. wzrost cen.

Czytaj więcej

Drugi dom w Hiszpanii. Polacy kupują nieruchomości tam gdzie słońce

Prace wykończeniowe

Wykończenie to bardzo indywidualna sprawa. Przykład: ceny paneli podłogowych zaczynają się od 15 zł za mkw. (w promocji), a koszt mkw. podłogi z drewna egzotycznego to 500–700 zł. Przykładowy koszt projektu koncepcyjnego typowego ogrodu o powierzchni około 500 mkw. wynosi od 2000 zł do nawet 8000 zł – za 1 mkw. zapłacimy średnio 4–16 zł, za projekt ogrodu oraz zakup i nasadzenie roślin – od 20 zł do 70 zł za mkw. Jeśli interesuje nas profesjonalna aranżacja, powinniśmy przygotować się na wydatki od 5000 zł do nawet 40 000 zł. Koszt ogrodzenia zależy od materiału, z którego zostanie zrobione: kamień, drewno, metal. Średnio trzeba liczyć ok. 130 zł za metr bieżący ogrodzenia.

Do wyliczeń przyjęliśmy, iż całkowity koszt wykończenia i wyposażenia mieszkania oraz ogrodzenia i ogrodu wynosi 200 tys. zł.

Dom a mieszkanie

Czy opłaca się budować dom? Jak wynika z naszych wyliczeń, koszt budowy metra kwadratowego domu (stan deweloperski i działka) wynosi ok. 6000 zł. Jeszcze taniej jest, gdy posiadamy działkę – średnio metr kwadratowy kosztuje wtedy 4700 zł.

Za metr kwadratowy mieszkania w bloku trzeba w zależności od lokalizacji zapłacić od 6000 do nawet 20–30 tys. zł.

Czytaj więcej

Co, gdzie, za ile na rynku mieszkań. Z chudym portfelem na peryferia

Koszt budowy domu 2023 - ile za co

Średnie koszty doprowadzenia domu o powierzchni 140 mkw. do stanu surowego:

● koszt wykonania elewacji i ocieplenia ścian zewnętrznych – koszt zakupu wełny i zatrudnienia ekipy wykonawców to około 51 tys. zł,

● koszt wykonania instalacji elektrycznej – w domu jednorodzinnym znajdzie się 110 punktów instalacji elektrycznej, łączny koszt robocizny oraz montażu to 19 tys. zł,

● koszt wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej – 14 punktów wodno-kanalizacyjnych (dwie łazienki), cena wykonania instalacji to 9 tys. zł

● centralne ogrzewanie i wyposażenie kotłowni – dolna kondygnacja budynku ogrzewana za pomocą podłogówki, górna kondygnacja to ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami, łączny koszt stworzenia całej instalacji to 22 tys. zł,

● kocioł gazowy z kompletnym osprzętem – łączny koszt zakupu kotła, sterowników, zasobnika do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz kompletnego wyposażenia kotłowni około 23 tys. zł,

● montaż i robocizna – za zamontowanie wszystkich niezbędnych urządzeń w kotłowni zapłacimy około 3,5 tys. zł,

● cena wykonania posadzek na dwóch kondygnacjach to około 11,8 tys. zł,

● tynki – w domu 420 mkw. tynków, cena tego przedsięwzięcia to średnio 21, 6 tys. zł,

● sufity – w budynku znajdzie się 70 mkw. sufitów podwieszanych, łączny koszt materiału oraz robocizny 14,5 tys. zł,

● montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych — sumaryczny koszt tego etapu prac to 3 tys. zł.

Źródło: kb.pl

Ponad połowę kosztów stanowi postawienie domu w stanie deweloperskim, 21 proc. to koszt działki, a ok. 24 proc. wszystkich kosztów ponosi się na wykończenie wnętrz i ogród. Do wyliczeń zostały przyjęte średnie ceny materiałów i robocizny z początku 2023 r. W porównaniu ze styczniem 2022 r. całkowity koszt budowy domy wzrósł o ponad 10 proc. Średnia cena metra kwadratowego uwzględniająca wykończenie, zakup działki, postawienie ogrodzenia i zrobienie ogrodu wynosi ponad 6 tys. zł – to i tak ostrożne kalkulacje.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe