To nie będą normalne wakacje. Urlop nie będzie tani

To nie będą normalne wakacje. Linie lotnicze podnoszą się z zapaści, mamy inflację, drożeje paliwo, złoty jest dość słaby, no i jeszcze napaść Rosji na Ukrainę.

Publikacja: 10.05.2022 12:56

Cena nie powinna być głównym czynnikiem determinującym decyzje urlopowe

Cena nie powinna być głównym czynnikiem determinującym decyzje urlopowe

Foto: shutterstock

Kolejne kraje znoszą restrykcje, kolejne linie lotnicze pozwalają latać bez maseczek, które zwłaszcza przy dłuższych lotach były uciążliwe, chociaż zmniejszały ryzyko zakażenia Covid-19. Kiedy najkorzystniej można kupić pakiety wyjazdowe? Wielu powie: kupować z dużym wyprzedzeniem, bo wtedy wybór jest największy. Ale wtedy zamrażamy pieniądze, a kupując wczasy kwartał wcześniej w niepewnych czasach, nie możemy być pewni, iż rzeczywiście będziemy mogli bezpiecznie – i chcieli – pojechać właśnie w to wykupione teraz miejsce.

Może jednak lepiej poczekać na last minute? Taka „resztóweczka”, jak takie rezerwacje nazywa biuro podróży Rainbow, potrafi być rzeczywiście bardzo tania.

Czytaj więcej

Ile zapłacimy za wakacje 2022. Jak ocenić cenę, gdzie tanie wczasy

A co do bezpieczeństwa: czy kilkaset złotych, jakie wydamy na ubezpieczenie od rezygnacji z urlopu, to zmarnowane pieniądze? Raczej nie, bo jeśli zdecydujemy jednak o rezygnacji z posiadanej już oferty biura podróży, możemy sami spokojnie poszukać niedrogiego przelotu i wygodnego hotelu, które przy dużym staraniu i odrobinie szczęścia możemy wykupić taniej niż to, co mieliśmy w pakiecie. Wyżywienie też da się zorganizować na własną rękę, a wtedy zjemy to, co lubimy, a nie to, co jest przygotowane, i kiedy chcemy, zamiast wtedy, gdy organizator wypoczynku nam każe. Te oszczędności i wygody mogą być więcej warte niż owe kilkaset złotych wydane na ubezpieczenie w razie rezygnacji.

To tylko kilka rozważań, jakie warto przeprowadzić przed wakacjami czy wyjazdem na przedłużony weekend, jeśli chcemy wziąć krótki urlop na piątek i poniedziałek jeszcze przed letnim szczytem albo po nim, czyli jesienią.

Wart wzięcia pod uwagę jest też niedawny bunt warszawskich kontrolerów lotów, który spowodował groźbę drastycznego ograniczenia lotów nad Polską. Wiele osób nie wiedziało do ostatniej chwili, czy ostatecznie wyleci na majówkę, a jeśli nawet tak, to skąd. Pojawiły się np. informacje, że loty z Warszawy mogą być przekierowane na inne lotniska, w tym Poznań i katowickie Pyrzowice, gdzie kontrolerzy pracowali normalnie i były wolne tzw. sloty. Ostatecznie konflikt został zawieszony do lipca, więc wcale nie jest wykluczone, że wtedy urlopowiczów będzie czekała kolejna nerwówka.

– W razie niespodziewanego odwołania lotu, lockdownu itp. wszelkie problemy klienta biura podróży musi rozwiązać nie on sam, lecz organizator wypoczynku. Dlatego często okazuje się, że samodzielne przygotowanie wakacji zamiast oszczędności przynosi stratę czasu, sporo nerwów, a często i większe koszty niż zakupienie ich w biurze podróży – uważa Radosław Damasiewicz, prezes platformy rezerwacyjnej Travelplanet.pl.

Jego firma robiła symulacje samodzielnie przygotowanego wypoczynku i oferty biura podróży. – W szczycie sezonu, a niedługo się on rozpoczyna, i w wypadku najpopularniejszych kierunków urlopowych trudno samemu zbudować pakiet tańszy, niż oferuje biuro podróży – ocenia Damasiewicz.

Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji na wypadek choroby. To, że mamy coraz mniej obostrzeń związanych z Covid-19, nie oznacza, że pandemia zniknęła. Wiele krajów wymaga nadal szybkich testów, które mogą okazać się problemem, jeśli czujemy się dobrze, a nie chcą nas wpuścić do wymarzonego urlopowego kraju, bo test wypadł pozytywnie.

Od dekady, kiedy przez branżę turystyczną przetoczyła się fala upadłości, klienci powinni wiedzieć, że cena imprezy turystycznej nie jest czynnikiem determinującym decyzje urlopowe. Biuro, które wybierzemy, powinno być licencjonowane i cieszyć się dobrą opinią, nawet jeśli znaleźliśmy tańszą ofertę biura, o którym niewiele da się dowiedzieć.

Podróże
Majówka w tych miastach wyczyści nam portfel
Podróże
Wpisała dwa nazwiska na bilecie PKP Intercity. Kosztowny błąd
Podróże
Komunikacja miejska w Warszawie jedną z tańszych na świecie
Podróże
Euro w Chorwacji. Co to oznacza dla polskich turystów?
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podróże
Na ferie najczęściej autem, bez przygotowań przed trasą
Podróże
Kiedy utkniemy na lotnisku, warto znać swoje prawa