Kontrowersje wokół mundialu w Katarze piętrzyły się już od 2 grudnia 2010 r., gdy Komitet Wykonawczy FIFA powierzył emiratowi rolę gospodarza turnieju w 2022 r. Traf chciał, że właśnie w 2010 r. Katar stał się wg Global Finance najbogatszym państwem na świecie, z dochodem na mieszkańca wynoszącym ponad 90 tys. dolarów. Szybko pojawiły się sugestie, a później jawne oskarżenia o korupcję przy przyznawaniu praw organizacji mundialu. Śledztwo w tej sprawie prowadziło nawet FBI - przypominają analitycy Cinkciarz.pl. Nie doprowadziło ono jednak do zmiany gospodarza mundialu. Katarczycy z rozmachem zabrali się za przygotowania i tu kolejną falę oburzenia wzbudziły doniesienia o fatalnych warunkach pracy robotników przy budowie stadionów.
Mundial w Katarze odbędzie się na ośmiu nowoczesnych, klimatyzowanych arenach. Ich powstawanie miało kosztować życie wielu osób, przede wszystkim imigrantów ze znacznie biedniejszych państw. Ilu dokładnie? Nieoficjalne szacunki mówią nawet o tysiącach.
Czytaj więcej
Turcja, Hiszpania, Portugalia, Egipt, egzotyka jak Madagaskar, Malediwy, Dominikana – takie kraje wybierają teraz Polacy. Atrakcyjna jest też Polska.
Trudno o bilety na mundial 2022
Lato bywa w Katarze zabójcze. Od czerwca do września średnie dzienne temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Noce nie przynoszą znacznej ulgi, przez cztery kolejne miesiące średnia nie spada poniżej 30 stopni. Dlatego FIFA, godząc się na mundial nad Zatoką Perską, musiała też zaakceptować nietypowy termin: 21.11–18.12.2022 r. W listopadzie w dzień temperatura wynosi średnio 24-30 stopni, a w grudniu ok. 20-25 stopni.
Obecnie jest już otwarta ostatnia oficjalna faza sprzedaży biletów na mecze (last minute) i potrwa do końca mistrzostw. Ale wejściówek jest już mało, szybko schodzą i trzeba mieć sporo szczęścia, żeby je kupić poprzez FIFA.com/tickets – podkreślają przedstawiciele Cinkciarz.pl.