Ruch na polskim niebie był w sierpniu i wrześniu niemal taki sam – pod względem liczby pasażerów (odpowiednio ponad 1 217 000 i ponad 1 260 000 osób), zrealizowanych połączeń (odpowiednio 12 200 i 12 400 lotów), czy ich punktualności (80 i 79 proc.) różnice są marginalne.

Czytaj więcej

Za opóźniony lot nie zawsze dostaniemy odszkodowanie

Na pierwszy rzut oka podobnie wypada porównanie liczby zakłóconych lotów – w sierpniu było ich ponad 3100, a we wrześniu ok. 3300. W tym zestawieniu zawierają się jednak także połączenia niezrealizowane. – To tutaj należy szukać przyczyn tej sytuacji. Statystyki wskazują na bardzo dużą różnicę w liczbie lotów odwołanych – w sierpniu było ich na polskich lotniskach raptem 40, a we wrześniu aż ponad 120, co oznacza wzrost o ponad 200 procent miesiąc do miesiąca – komentuje Tomasz Pawliszyn, CEO AirHelp i dodaje, że o ile w sierpniu liczba osób, których loty zostały odwołane wyniosła ponad 5 900, to we wrześniu „uziemionych” zostało już ponad 18 000 pasażerów. Najwięcej połączeń odwołało we wrześniu lotnisko im. Chopina w Warszawie (co najmniej 45), drugi pod tym względem był port lotniczy w Krakowie (co najmniej 36), a trzeci – w Gdańsku (co najmniej 16 anulowanych lotów).

Zgodnie z unijnymi przepisami – Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 r – za opóźniony lub odwołany lot pasażerom linii lotniczych należy się odszkodowanie, wynoszące od 250 do 600 euro (w zależności od długości trasy). – Nie należy tego odszkodowania mylić z prawem do zwrotu kosztów lotu – to osobne prawo każdego pasażera. Niestety, jak wynika z naszych międzynarodowych badań, aż około 85 procent pasażerów linii lotniczych nie jest świadomych swoich praw, wobec czego odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty egzekwuje tylko niewielka część osób, którym takie pieniądze się należą – mówi Tomasz Pawliszyn.

AirHelp to największa na świecie firma specjalizująca się w prawach pasażerów linii lotniczych. Pomaga uzyskać odszkodowanie za opóźnione lub odwołane loty, jak i za odmowę przyjęcia na pokład samolotu. Każdego roku około 10 milionów pasażerów ma prawo otrzymać odszkodowanie za zakłócenie lotu, jednak 85 procent podróżujących samolotami nie zna swoich praw, a jedynie 55 procent z grona tych, którzy są ich świadomi wystąpi o odszkodowanie. Od 2013 roku, czyli od rozpoczęcia działalności, AirHelp uzyskał odszkodowania dla ponad 1,3 miliona pasażerów.