Aktualizacja: 22.11.2024 01:30 Publikacja: 16.02.2023 10:21
Foto: Adobe Stock
Zaczęła się ostatnia tura tegorocznych ferii. I choć większość uczniów błogie lenistwo lub aktywny wypoczynek ma już za sobą, to wypoczynek rozpoczynają mieszkańcy czterech województw: dolnośląskiego, mazowieckiego
opolskiego i zachodniopomorskiego. O tym, jak docierają na miejsce wypoczynku i jak przygotowują się do bezpiecznej podróży, zapytała w badaniu firma ubezpieczeniowa Wiener.
Urokliwy pensjonat z widokiem na góry, mocno przeceniona oferta last minute na tygodniowy pobyt pod palmami, tani apartament blisko centrum zabytkowego miasta – uwaga: tak mogą wabić oszuści. Wysyp takich ofert ma miejsce przed zimowymi feriami.
We wrześniu słońca i ciepłej wody w morzu wcale nie trzeba szukać w Afryce czy na Karaibach. Są w Europie kraje, które nawet poza szczytem sezonu zapewniają sprzyjające warunki do plażowania i morskich kąpieli.
Podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem 40 proc. osób płaciło wyłącznie fizycznym pieniądzem. Na bezgotówkowe transakcje zdecydowało się 14 proc. respondentów, a z obu metod korzystało 46 proc. osób.
Cięcia cen biletów kolejowych ogłosił wiceprezes państwowego przewoźnika. Bilety na kilkudziesięciu relacjach mają potanień nawet o 68 proc.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Urlop w Chorwacji nie jest tani - bardziej z powodu inflacji niż wprowadzenia w tym roku euro. Cenowo bardziej opłaca się wypocząć w sąsiedniej Czarnogórze lub Albanii.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Wynika z niego, że ferie zimowe dla pierwszych województw rozpoczną się dopiero 20 stycznia, a nie - jak dotychczas - w połowie tego miesiąca. Wiemy, skąd mogło wziąć się to przesunięcie i dlaczego warto je wziąć pod uwagę planując zimowy wypoczynek.
Zgodnie z kalendarzem, opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2024 r., a wiosenna, związana ze Świętami Wielkanocnymi, od 17 kwietnia do 22 kwietnia 2025 r.
Wyjazd na ferie zimowe planuje w tym roku 30 procent Polaków. Więcej osób może sobie na nie pozwolić, chociaż liczą się z większymi wydatkami – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Wiener „Wyjazdy Polaków na ferie”.
Zagraniczne drogi mają wiele pułapek. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami. Przyjrzyjmy się zasadom ruchu w Austrii, Czechach, Francji i Włoszech. Są one istotne dla wybierających się na ferie zimowe za granicę.
Jak co roku Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników dofinansował organizatorów ferii zimowych dla dzieci i młodzieży. - To wspieranie szarej strefy za publiczne pieniądze - wskazuje przedstawicielka branży turystycznej.
Za jazdę na nartach po spożyciu alkoholu oraz za brak kasku u młodzieży do 16 roku życia, grożą grzywny.
53 procent Polaków zadeklarowało w badaniu zleconym przez Polską Organizację Turystyczną, że tej zimy wybierze się w podróż w celach turystycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas