Wysokie ceny nie zniechęcają Polaków do planowania wakacyjnego wypoczynku. Jak wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków” przeprowadzonego na początku czerwca przez Minds&Roses na zlecenie Związku Banków Polskich, większość z nas planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju. Obecnie deklaruje tak 58 proc. ankietowanych. Co ciekawe, o 4 pp. wzrósł odsetek osób, które planują zagraniczny wyjazd. Obecnie taką chęć wyraża 22 proc. badanych. Bez wątpienia ma to związek z cenami w kraju.
Czytaj więcej
Tegoroczne wakacje mogą stanowić finansowe wyzwanie dla Polaków, którzy zdecydują się na spędzeni...
Na podobnym, jak w ubiegłym roku poziomie, utrzymuje się liczba osób, które nigdzie nie wyjadą i letni czas spędzą w domu. Deklaruje tak obecnie 14 proc. ankietowanych. Dlaczego nie wyjadą na urlop? Przede wszystkim przez obecną sytuację finansową. O 9 pp. urósł odsetek osób, które wskazują na jej pogorszenie. Deklaruje tak już 41 proc. badanych w skali kraju. Ograniczają wydatki i rezygnują z wypoczynku, bo ich na niego nie stać.
Na pogorszenie sytuacji ekonomicznej wskazują badani ze wszystkich grup wiekowych. Najbardziej odczuwają je osoby w przedziale wiekowym 45-54 lat – aż 73 proc. wskazań. Przy czym sytuacja jest zróżnicowana w skali kraju. I tak np. w województwie dolnośląskim wszyscy badani deklarują pogorszenie sytuacji finansowej, a w lubuskim, łódzkim i świętokrzyskim – 67 proc. Z kolei biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania, najgorzej sytuacja wygląda w największych miastach, czyli tych powyżej 500 tys. mieszkańców – 83 proc. wskazań, a najlepiej w miastach do 10 tys. mieszkańców. Tu pogorszenie sytuacji finansowej odczuwa tylko 8 proc. ankietowanych.
Także liczba niezdecydowanych utrzymuje się na dotychczasowym poziomie. Tak jak przed rokiem, 6 proc. badanych nie wie jeszcze, gdzie spędzi urlop i najprawdopodobniej decyzję podejmie w ostatniej chwili.