Wakacje będą drogie. Za co i ile Polak musi zapłacić w 2023 roku

Średnio na wakacje, w przeliczeniu na osobę, Polacy zamierzają wydać w tym roku 1614 zł, podczas gdy w ubiegłym było to 1358 zł. Należy zatem liczyć się z tym, że za tegoroczne wakacje zapłacimy nawet o 20 proc. więcej niż przed rokiem.

Publikacja: 27.06.2023 08:56

Wakacje będą drogie. Za co i ile Polak musi zapłacić w 2023 roku

Foto: Adobe Stock

Wysokie ceny nie zniechęcają Polaków do planowania wakacyjnego wypoczynku. Jak wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków” przeprowadzonego na początku czerwca przez Minds&Roses na zlecenie Związku Banków Polskich, większość z nas planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju. Obecnie deklaruje tak 58 proc. ankietowanych. Co ciekawe, o 4 pp. wzrósł odsetek osób, które planują zagraniczny wyjazd. Obecnie taką chęć wyraża 22 proc. badanych. Bez wątpienia ma to związek z cenami w kraju.

Czytaj więcej

Wakacje przyjazne dla portfela. Te kraje odwiedzimy najtaniej od lat

Na podobnym, jak w ubiegłym roku poziomie, utrzymuje się liczba osób, które nigdzie nie wyjadą i letni czas spędzą w domu. Deklaruje tak obecnie 14 proc. ankietowanych. Dlaczego nie wyjadą na urlop? Przede wszystkim przez obecną sytuację finansową. O 9 pp. urósł odsetek osób, które wskazują na jej pogorszenie. Deklaruje tak już 41 proc. badanych w skali kraju. Ograniczają wydatki i rezygnują z wypoczynku, bo ich na niego nie stać.

Na pogorszenie sytuacji ekonomicznej wskazują badani ze wszystkich grup wiekowych. Najbardziej odczuwają je osoby w przedziale wiekowym 45-54 lat – aż 73 proc. wskazań. Przy czym sytuacja jest zróżnicowana w skali kraju. I tak np. w województwie dolnośląskim wszyscy badani deklarują pogorszenie sytuacji finansowej, a w lubuskim, łódzkim i świętokrzyskim – 67 proc. Z kolei biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania, najgorzej sytuacja wygląda w największych miastach, czyli tych powyżej 500 tys. mieszkańców – 83 proc. wskazań, a najlepiej w miastach do 10 tys. mieszkańców. Tu pogorszenie sytuacji finansowej odczuwa tylko 8 proc. ankietowanych.

Także liczba niezdecydowanych utrzymuje się na dotychczasowym poziomie. Tak jak przed rokiem, 6 proc. badanych nie wie jeszcze, gdzie spędzi urlop i najprawdopodobniej decyzję podejmie w ostatniej chwili.

Czytaj więcej

Wakacje za granicą. Jak płacić podczas wojaży. Kilka ważnych wskazówek

Wydatki na wakacje

Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych zasobów. Podobnie było w ubiegłym roku. Aż 85 proc. deklaruje, że nie zamierza sięgać po kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie wakacyjnych planów. Tylko co dziesiąty badany rozważa taką możliwość. Potwierdzają to także wyniki Bankowego” ZBP. Bankowcy pytani o to, czy zauważają wzrost zainteresowania ofertą kredytów i pożyczek na wakacyjny wypoczynek, w zdecydowanej większości udzielili przeczącej odpowiedzi. Aż 73 proc. badanych pracowników banków nie widzi takiego zainteresowania, a 23 proc. uważa odwrotnie. 68 proc. bankowców uważa, że ich klienci sfinansują wakacyjne plany z oszczędności

Polacy zdający sobie coraz częściej sprawę ze wzrostu cen, w tym roku wzięli to pod uwagę kalkulując wakacyjne budżety. Ponad polowa badanych (52 proc.) deklaruje, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku. Jednocześnie 36 proc. nie zamierza wydawać więcej, a 13 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, jak to będzie.

– Średnio na wakacje, w przeliczeniu na osobę, zamierzamy wydać w bieżącym roku 1614 zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1358 zł. Należy zatem liczyć się z tym, że za tegoroczne wakacje zapłacimy nawet o 20 proc. więcej niż przed rokiem. Warto pamiętać, że jest to kwota uśredniona, wynikająca z przeliczenia tego, ile zamierzamy wydać i ile osób będzie nam towarzyszyć – komentuje dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Czytaj więcej

Wakacje za granicą. Jak nie zbankrutować na jedzeniu

W przeliczeniu na rodzinę w tym roku na letni wypoczynek planujemy przeznaczyć 4035 zł, podczas gdy rok wcześniej było to 3394 zł. To w jednym i drugim przypadku średnio o 19 proc. więcej niż przed rokiem.

Stosunkowo najwięcej Polaków, bo prawie co trzeci (30 proc.), deklaruje, że wakacyjny wyjazd będzie kosztował ich w przedziale między 2 500 zł a 5000 zł. 22 proc. zamierza zmieścić się w przedziale 1 500 zł a 2500 zł, 18 proc. wyda od 5 000 do 10 000 zł. 16 proc. przeznaczy na wakacje mniej niż 1500 zł, 4 proc. wyda 10 000-15 000 zł, a tych, którzy planują wydać jeszcze więcej jest tylko 2 proc.

Ile kosztuje pobyt?

Agroturystyka – w górach tygodniowy pobyt we dwoje to średnio 4 867 zł, czyli ponad dwa razy więcej niż jeszcze rok temu. Z dwójką dzieci może to być nawet 5 431 zł. W miejscowościach nadmorskich koszt wyjazdu dla dwóch osób wynosi średnio 4 546 zł, a dla rodzin z dwójką dzieci – 4 898 zł. W podobnych cenach będzie nocleg na Mazurach – 4 295 zł (dwie osoby dorosłe) i 5 714 zł (dorośli + dwójka dzieci)

Apartamenty: w Ostródzie tygodniowy pobyt w apartamencie kosztuje 4 549 zł za dwie osoby, a 4 815 zł z dwójką dzieci.

Wśród najdroższych miejscowości nadmorskich jest Świnoujście. Tygodniowy pobyt to 4 327 zł za dwie osoby dorosłe i 4 877 zł w przypadku dwóch osób dorosłych z dwójką dzieci. Natomiast na wakacje w Karpaczu wydamy 2 918 zł za dwie osoby dorosłe i 3 340 zł za czteroosobową rodzinę.

Czytaj więcej

Norwegia atrakcyjna na wakacje, bo korona mocno osłabła

Hotele: tygodniowy pobyt z wyżywieniem w Mikołajkach to średnio 6 908 zł w przypadku 2 osób dorosłych. Dla czteroosobowej rodziny będzie to 13 738 zł. We Władysławowie para zapłaci 8 322 zł, a czteroosobowa rodzina - 13 504 zł. Taniej będzie w górach. Tygodniowy pobyt w Zakopanem kosztuje średnio 4 288 zł za dwie osoby i 6 977 zł za parę z dwójką dzieci.

Pola namiotowe: na Mazurach koszt za dobę wynosi w tym roku 38 zł dla dwóch osób i 58 zł dla rodziny z dwójką dzieci. Tygodniowy pobyt kosztuje więc czteroosobową rodzinę ok. 400 zł. Nad morzem ceny pobytu pozostały niemal bez zmian – 52 zł za dwie osoby dorosłe i 88 zł za dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci. Podrożał natomiast wynajem namiotów i parking. Największy wzrost kosztów możemy zauważyć na polach namiotowych w górach, gdzie za dobę należy zapłacić 50 zł w przypadku dwóch osób dorosłych i 90 zł, jeśli podróżujemy z dwójką dzieci.

Podróże
Uwaga na fałszywe oferty turystyczne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Podróże
Atrakcyjne kraje w Europie na urlop poza sezonem. Dokąd jechać?
Podróże
Za granicą Polacy wolą płacić gotówką. Warto pamiętać o kilku zasadach
Podróże
PKP Intercity zapowiada wielką obniżkę cen biletów okresowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Podróże
Urlop w Chorwacji nie jest tani. Lepsze ceny u sąsiadów