Tak wynika z badania Fundacji Polska Bezgotówkowa. Z kolei ponad 80 proc. respondentów przyznaje, że karta oraz aplikacje mobilne pozwalają na swobodny dostęp do pieniędzy zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba.
Najwięcej zwolenników płatności kartą za granicą jest wśród najmłodszych respondentów - 82 proc. wśród osób między 18 a 24 r.ż. i 80 proc. między 25 a 39 r.ż. Co ciekawe do płatności bezgotówkowych przekonują się również seniorzy – aż 63 proc. badanych w wieku 55+ uważa, że dzięki kartom płatniczym mogą wygodnie podróżować po świecie.
- Atutem płatności bezgotówkowych oraz mobilnych jest szybkość i łatwość oraz bezpieczeństwo transakcji. Jest to szczególnie ważne np. podczas planowania podróży, rezerwacji hoteli i lotów – dzięki płatnościom kartą możemy liczyć np. na szybszy zwrot wpłaconych środków w przypadku anulowania rezerwacji czy ewentualnego niewywiązania się sprzedającego z usług (użytkownicy kart mogą skorzystać z reklamacji, tzw. chargeback). Będąc już na miejscu w podróży, dzięki instrumentom bezgotówkowym nie musimy myśleć o gotówce i nosić jej w portfelu, co zapewnia większy spokój i komfort podróżowania. Karty płatnicze i aplikacje mobilne oferują również wiele dodatkowych funkcji - pozwalają np. wypożyczyć samochód, czy wykupić zdalnie ubezpieczenie na podróże zagraniczne. Ważną kwestią jest również możliwość przejrzystego planowania i kontrolowania naszego wakacyjnego budżetu – dzięki płatnościom elektronicznym mamy wgląd we wszystkie nasze transakcje, co pozwala lepiej prognozować budżet i wydatki - komentuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.