Wakacje za granicą. Gotówka czy karta, co kraj, to obyczaj

Trzy czwarte Polaków uważa, że dzięki kartom płatniczym może wygodnie podróżować po świecie – wynika z badania Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Publikacja: 09.08.2023 10:40

Urlop za granicą: gotówka czy karta?

Urlop za granicą: gotówka czy karta?

Foto: Adobe Stock

Najwięcej zwolenników płatności kartą za granicą jest wśród najmłodszych respondentów – 82 proc. wśród osób w wieku 18 24 lata i 80 proc. w przedziale od 25 do a 39 lat. Do płatności bezgotówkowych przekonują się również osoby starsze – aż 63 proc. badanych w wieku powyżej 55lat uważa, że dzięki kartom płatniczym mogą wygodnie podróżować po świecie i czują się bezpiecznie.

Czytaj więcej

Wakacje za granicą. Jak nie zbankrutować na jedzeniu

Szybko i bezpiecznie

Atutem płatności bezgotówkowych oraz mobilnych jest szybkość i łatwość oraz bezpieczeństwo transakcji. Jest to szczególnie ważne np. podczas planowania podróży, rezerwacji hoteli i lotów. Dzięki płatnościom kartą możemy liczyć także na szybszy zwrot wpłaconych środków w przypadku anulowania rezerwacji czy ewentualnego niewywiązania się sprzedającego z usług. A kiedy już na miejscu docelowym podróży, dzięki instrumentom bezgotówkowym nie musimy myśleć 
o gotówce i nosić jej w portfelu . — Karty płatnicze pozwalają np. wypożyczyć samochód i wykupić zdalnie ubezpieczenie — wskazuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Fundacja została powołana w celu podejmowania działań w zakresie rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce, w szczególności poprzez rozbudowę sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechnianie i promocję obrotu bezgotówkowego, a także działania na rzecz budowy innowacji technologicznych w płatnościach. Założyły ją m.in. Mastercard, Visa, Ministerstwo Finansów oraz Związek Banków Polskich.

Czytaj więcej

Nieczytelny bilet na pociąg i rady internautów. Wcale tak nie jest

Nie wszędzie to działa

I to nie tylko w krajach, gdzie systemy finansowe nie są rozwinięte. Według badań opublikowanych przez Merchant Machine, Norwegia, Finlandia i Nowa Zelandia to trzy kraje, które są najbliżej stania się społeczeństwami bezgotówkowymi, a tuż za nimi Hongkong, Szwecja, Dania, Szwajcaria, Wielka Brytania, Singapur i Holandia. Liczenie, że za prawie wszystko zapłacimy kartą nie sprawdzi się np. na Malcie — gdzie 77 proc. transakcji, to nadal gotówka — wynika z badania „Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE)”. Na przykład nie możemy liczyć, że w Hiszpanii wszędzie zapłacimy kartą, bo w tym kraju nadal aż 66 proc. płatności wykonywanych jest gotówką — wynika z badań. W Grecji — 62 proc. , w Portugalii 64 proc., na Cyprze — 59 proc.

Dla porównania w Polsce tylko 36 proc. respondentów dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych wybiera gotówkę (badania Opinia24 firmy Tavex). W naszym kraju np. coraz częściej zapłacimy kartą np. robiąc zakupy na bazarach.

Ale są kraje, w których bez gotówki nie ma co wychodzić z domu. W Iranie coraz popularniejszym wśród zwolenników nieoczywistych kierunków turystycznych, trzeba mieć gotówkę. Z lokalnych bankomatów jej nie wypłacimy, nie uda nam się również dokonać płatności bezgotówkowej, za pomocą karty bo zagraniczne nie są honorowane. Euro i dolary można natomiast wymieniać na riale w lokalnych kantorach — radzi Kiwi.com, wyszukiwarka tanich lotów.

Czytaj więcej

Wakacje za granicą. Jak płacić podczas wojaży. Kilka ważnych wskazówek

Kłopoty mogą być także w Indonezji. Według Kiwi na indonezyjskim archipelagu Gili są tylko 2 bankomaty. Więc jeśli już się któryś z nich dopadniemy, to warto wypłacić kwotę, która wystarczy nam na kilka dni. Z kolei w Maroku w miejscowościach turystycznych, takich jak Agadir, Marrakesz, Fez, czy położone nad Morzem Śródziemnym Saidia i Al Hoceima bankomaty są łatwo dostępne, zainstalowano są w większości hoteli. Tyle,że kiedy się stamtąd wyjedzie, rządzi już jedynie gotówka. Zresztą i tak lepiej ją mieć, bo negocjacje cenowe są o wiele łatwiejsze, niż wówczas, kiedy płacimy kartą.

Na Filipinach plastikiem można posługiwać się w większych miastach oraz w głównych kurortach turystycznych. Niektóre bankomaty akceptują międzynarodowe karty kredytowe i debetowe, w sklepach również nie powinno być problemu. Natomiast, jeśli ruszamy się dalej od miasta, zdecydowanie lepiej zabrać ze sobą wystarczającą ilość środków, oczywiście w miejscowej walucie filipińskie peso — radzi Kiwi.com.

Zresztą Polacy lubią mieć ze sobą gotówkę na zagranicznych wakacjach. Z tych samych badań Tavexa wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu zagranicą 40 proc. Polaków płaciło wyłącznie gotówką. — W krajach lubiących fizyczny pieniądz istnieje szansa, że w mniejszych miejscowościach na lokalnych targach czy w sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą – tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. — Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje. Dlatego gotówkę lepiej zabrać ze sobą z kraju – dodaje. I oczywiście dbać, aby była bezpieczna.

Zresztą gotówka to istotny instrument płatności nie tylko w naszym kraju. W strefie euro, jako kluczowe zalety respondenci wskazują anonimowość i ochronę prywatności oraz poczucie większej świadomości własnych wydatków.

Najwięcej zwolenników płatności kartą za granicą jest wśród najmłodszych respondentów – 82 proc. wśród osób w wieku 18 24 lata i 80 proc. w przedziale od 25 do a 39 lat. Do płatności bezgotówkowych przekonują się również osoby starsze – aż 63 proc. badanych w wieku powyżej 55lat uważa, że dzięki kartom płatniczym mogą wygodnie podróżować po świecie i czują się bezpiecznie.

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podróże
Uwaga na fałszywe oferty turystyczne
Podróże
Atrakcyjne kraje w Europie na urlop poza sezonem. Dokąd jechać?
Podróże
Za granicą Polacy wolą płacić gotówką. Warto pamiętać o kilku zasadach
Podróże
PKP Intercity zapowiada wielką obniżkę cen biletów okresowych
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia
Podróże
Urlop w Chorwacji nie jest tani. Lepsze ceny u sąsiadów