Najwięcej zwolenników płatności kartą za granicą jest wśród najmłodszych respondentów – 82 proc. wśród osób w wieku 18 24 lata i 80 proc. w przedziale od 25 do a 39 lat. Do płatności bezgotówkowych przekonują się również osoby starsze – aż 63 proc. badanych w wieku powyżej 55lat uważa, że dzięki kartom płatniczym mogą wygodnie podróżować po świecie i czują się bezpiecznie.
Czytaj więcej
Najtańszą opcją wyżywienia się podczas zagranicznych wakacji jest oczywiście wybranie wariantu „wszystko w cenie”. Jest ona dość bezpieczna i daje gwarancję, że najemy się do syta, chociaż niekoniecznie będziemy wspominać taki pobyt z rozmarzeniem.
Szybko i bezpiecznie
Atutem płatności bezgotówkowych oraz mobilnych jest szybkość i łatwość oraz bezpieczeństwo transakcji. Jest to szczególnie ważne np. podczas planowania podróży, rezerwacji hoteli i lotów. Dzięki płatnościom kartą możemy liczyć także na szybszy zwrot wpłaconych środków w przypadku anulowania rezerwacji czy ewentualnego niewywiązania się sprzedającego z usług. A kiedy już na miejscu docelowym podróży, dzięki instrumentom bezgotówkowym nie musimy myśleć o gotówce i nosić jej w portfelu . — Karty płatnicze pozwalają np. wypożyczyć samochód i wykupić zdalnie ubezpieczenie — wskazuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Fundacja została powołana w celu podejmowania działań w zakresie rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce, w szczególności poprzez rozbudowę sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechnianie i promocję obrotu bezgotówkowego, a także działania na rzecz budowy innowacji technologicznych w płatnościach. Założyły ją m.in. Mastercard, Visa, Ministerstwo Finansów oraz Związek Banków Polskich.
Czytaj więcej
To na podróżnym koleją spoczywa obowiązek by wykupiony bilet papierowy był czytelny, a elektroniczny – w naładowanym urządzeniu, aby można było go okazać konduktorowi.