Widocznym trendem na rynku ubezpieczeń majątkowych w 2016 r. było dążenie do wyprowadzenia ubezpieczeń komunikacyjnych z poziomu cenowego, który przynosi stałe straty, oraz próba zrekompensowania tych strat ubezpieczeniami niekomunikacyjnymi. W ubezpieczeniach majątkowych innych niż komunikacyjne, zwłaszcza dla firm, ceny spadają od dwóch lat.
– Obserwowaliśmy spadki sięgające nawet 20–30 proc. – mówi Agnieszka Michałowska, broker dyrektor w Marsh Polska. – W zależności od „szkodowości” firmy klienci prowadzący działalność w praktycznie każdej branży mogli liczyć na atrakcyjne warunki: znaczące zniżki i/lub poszerzenia zakresu ubezpieczenia czy też możliwość znalezienia pokrycia na trudne ryzyka, w przeszłości wyłączane z ochrony – dodaje Agnieszka Michałowska.
Możliwe dalsze obniżki
Konkurencja w najbardziej rentownych polisach majątkowych niekomunikacyjnych – zarówno cenowa, jak i na prowizje oraz wsparcie dla sprzedaży – prawdopodobnie będzie się zaostrzać.
– Firmy będą szukać możliwości wzrostu, zwłaszcza gdy bazą będzie mocno napompowany ubezpieczeniami komunikacyjnymi przypis składki za rok 2016 i ubezpieczenia majątkowe będą naturalnym kierunkiem – uważa Andrzej Jarczyk, prezes Uniqi.
Pojemność rynku reasekuracyjnego, który wyznacza kierunki i wpływa na ceny ubezpieczeń dużych ryzyk i jednocześnie duża konkurencyjność – zarówno polskiego, jak i międzynarodowego rynku ubezpieczeniowego – podtrzymują trendy zniżkowe.