Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją

Rosnące koszty likwidacji szkód, wzrost odszkodowań oraz rekomendacje KNF spowodują podwyżki cen polis.

Publikacja: 30.01.2023 13:53

Stabilne wydają się ceny ubezpieczeń podróżnych, które w minionym roku nieznacznie poszły w górę

Stabilne wydają się ceny ubezpieczeń podróżnych, które w minionym roku nieznacznie poszły w górę

Foto: AdobeStock

Na skutek wciąż rosnącej inflacji spodziewamy się dalszego wzrostu kosztów likwidacji szkód, co będzie przekładać się na oczekiwanie wzrostu składek OC przez ubezpieczycieli – mówi Adam Moczydłowski, dyrektor zarządzający pionu sprzedaży – sieć franczyzowa i sieci partnerskie w Uniqa.

Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, zwraca uwagę, że usługi lekarskie i szpitalne podrożały w 2022 r. aż o 15–17 proc. (według danych GUS). Taka zmiana powinna znaleźć odzwierciedlenie zarówno w składkach polis, jak i w wysokości zasądzanych odszkodowań.

Czytaj więcej

Hydraulik z polisy to spora oszczędność? Jak działa assistance

Skutki rekomendacji nadzoru

Zdaniem Łukasza Kulisiewicza, eksperta w Polskiej Izbie Ubezpieczeń, na to, jak będą kształtowały się ceny za OC komunikacyjne, istotny wpływ będą miały rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące likwidacji szkód z OC komunikacyjnego, obowiązujące od początku listopada minionego roku. Branża ubezpieczeniowa ostrzegała, że rozwiązania w nich przewidziane będą istotnym elementem prowadzącym do wzrostu kosztów OC dla wszystkich kierowców.

– W ich efekcie ceny muszą zakładać wypłatę odszkodowania zapewniającą doprowadzenie pojazdu do stanu „jak nowy” i wykorzystanie oryginalnych części. Ponadto nie mogą już uwzględniać potrącania amortyzacji. Konieczność odejścia od stosowanej dotychczas „optymalizacji” spowoduje dla ubezpieczycieli niewątpliwy wzrost kosztów funkcjonowania – tłumaczy Marcin Dyliński, dyrektor departamentu marketingu i e-commerce w CUK Ubezpieczenia.

Nie wiadomo jednak, czy do podwyżek dojdzie. Zapowiadane są od dawna, ale na razie na zapowiedziach się kończy.

Czytaj więcej

Złodzieje nie próżnują. Niepokojące statystyki włamań do domów i mieszkań

Droższe OC dla piratów drogowych

Wysoka inflacja będzie zapewne skłaniać klientów do szukania oszczędności i porównywania cen u różnych ubezpieczycieli, co zwiększy znaczenia porównywarek i agregatorów.

– Klienci mogą także przejawiać skłonność do kupowania tylko tego co konieczne (OC) i ograniczania zakupu czy zakresu dobrowolnych ubezpieczeń – spodziewa się Mariusz Skczek, dyrektor zarządzający pionu sprzedaży zdalnej w Uniqa.

Z drugiej strony w tym roku można spodziewać się pogłębienia różnicowania stawek dla ostrożnych kierowców i tych powodujących wypadki.

– W czerwcu 2022 r. roku weszły w życie regulacje dające ubezpieczycielom dostęp do danych o mandatach i punktach karnych. Dzięki temu zakłady ubezpieczeń mogą uwzględniać ten fakt przy ustalaniu składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne. Kolejne firmy zaczynają korzystać z tej możliwości, co oznacza, że kierowcy notorycznie łamiący przepisy będą płacili więcej – zauważa Monika Chłopik, analityk w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Zdrożeją polisy mieszkaniowe

Eksperci spodziewają się wyższych cen w ubezpieczeniach domów i mieszkań, głównie za sprawą rosnącej ich wartości.

– Ze względu na ten aspekt ubezpieczyciele w zeszłym roku ograniczyli ofertę polis trzyletnich – wyjaśnia Piotr Birski, dyrektor ds. rozwoju ubezpieczeń rankomat.pl.

Jak zauważa Andrzej Paduszyński, odpowiedzialny za ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w Compensie, na rynku ubezpieczeń mieszkaniowych zachodzą dość duże zmiany w zakresach produktów. Ubezpieczyciele starają się dopasowywać zakres oferowanej ochrony do bieżących potrzeb swoich klientów. Na przykład w Compensie oznacza to włączenie do ubezpieczenia nieruchomości także sprzętu powierzonego przez pracodawcę i wykorzystywanego w tzw. home office. Coraz częściej towarzystwa mają też w ofercie ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych czy coraz popularniejszych pomp ciepła. Można więc powiedzieć, że zakres ryzyk w ubezpieczeniach dla klientów indywidualnych jest coraz szerszy.

Czytaj więcej

Podróżny przezornie ubezpieczony

Polisy turystyczne kupujemy świadomie

Obecnie stabilne wydają się być ubezpieczenia podróżne, które w minionym roku nieznacznie zdrożały. Koszty usług medycznych rosną także za granicą, więc w przyszłości może odbić się to na cenie polis turystycznych.

– Patrząc z perspektywy branży ubezpieczeniowej i ubezpieczeń turystycznych, obserwujemy bardzo duży wzrost świadomości turystów i duże zainteresowanie szczególnie ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z podróży, ale również ubezpieczeniem kosztów leczenia z włączeniem zachorowań na Covid-19 i aktywności sportowych – mówi Mariusz Skoczek.

Konsumenci chętniej też sięgają po klauzulę alkoholową oraz droższe pakiety ubezpieczeń do krajów, w których koszty leczenia są najdroższe.

Modułowe polisy na życie

W ubezpieczeniach na życie zmiany zaczęły się od czasu pandemii, która zwróciła uwagę na znaczenie ochrony życia i pakiety medyczne.

– Niemniej ceny polis życiowych wzrosły w grudniu 2022 w porównaniu ze styczniem niewiele ponad 6 proc. Wydaje się, że w tym roku, także na skutek inflacji, kolejne podwyżki są nieuniknione – mówi Marcin Dyliński.

Osoby poszukujące polisy na życie patrzyły nie tylko na poziomy cen, ale również nowości w ofertach ubezpieczycieli. Istotne znaczenie dla ostatecznego wyboru stanowiły okresy karencji, a więc czasu, w którego trakcie odpowiedzialność towarzystwa jest niepełna.

– Często obserwowaliśmy też świadome ograniczanie zakresu ochrony o te ryzyka, które w opinii ubezpieczających były mniej istotne. Zaoszczędzone w ten sposób środki przekazywali następnie na wyższe sumy ubezpieczenia lub świadczenia bardziej dla nich priorytetowe – mówi Marcin Dyliński.

Wśród nich najbardziej poszukiwane były te związane z pobytem w szpitalu na skutek choroby oraz związane z narodzinami dziecka. Popularnością cieszyły się pakiety zdrowotne i wypadkowe związane z uszczerbkiem na zdrowiu oraz czasową niezdolnością do pracy. Świadczenia kupowano jednakowo dla siebie, jak i członków rodziny. Zainteresowaniem cieszyła się ponadto ochrona związana z poważnym zachorowaniem i możliwością leczenia za granicą. Jest bardzo prawdopodobne, że zainteresowanie tymi obszarami utrzyma się również w tym roku.

Poza tym w ubezpieczeniach grupowych następuje ciekawy proces stopniowego przekształcenia produktów w kierunku ich konstrukcji modułowej. Wyraźnie widać potrzebę dostosowywania polis do potrzeb indywidualnych członków ubezpieczenia.

– My to adresujemy w ofercie tzw. cegiełkami. Klienci dostrzegają korzyści, jakie niosą ubezpieczenie grupowe, takie jak niższa cena, łagodniejsza ocena ryzyka, wygoda opłacania składki potrącanej z wynagrodzenia, elastyczność podejścia do potrzeb indywidualnego klienta – podaje Konrad Zakrzewski, dyrektor zarządzający pionu sprzedaży – sieć wyłączna w Uniqa.

Na skutek wciąż rosnącej inflacji spodziewamy się dalszego wzrostu kosztów likwidacji szkód, co będzie przekładać się na oczekiwanie wzrostu składek OC przez ubezpieczycieli – mówi Adam Moczydłowski, dyrektor zarządzający pionu sprzedaży – sieć franczyzowa i sieci partnerskie w Uniqa.

Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, zwraca uwagę, że usługi lekarskie i szpitalne podrożały w 2022 r. aż o 15–17 proc. (według danych GUS). Taka zmiana powinna znaleźć odzwierciedlenie zarówno w składkach polis, jak i w wysokości zasądzanych odszkodowań.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Wielka awaria ZUS. Od rana nie działa strona zakładu ani PUE
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Polisy i ubezpieczenia
Link4 zwiera szyki z kolejnym bankiem