Młody kierowco płać

Polisa OC dla młodego kierowcy nawet jest sześć razy droższa niż ubezpieczenie dla doświadczonego.

Publikacja: 25.08.2015 18:49

Młody kierowco płać

Foto: Fotorzepa/Marcin Zubrzycki

Statystyki Policji, urzędów państwowych i ubezpieczycieli są jednoznaczne. Wynika z nich, że to młodzi kierowcy najczęściej powodują kolizje na drodze. Zgodnie z danymi Najwyższej Izby Kontroli, Polacy w wieku 20 29 lat, którzy stanowią zaledwie 15 proc. całej populacji kraju, byli sprawcami 29 proc. wszystkich wypadków (wynik z 2013 r.). Brawura nielicznych osób sprawia, że wszyscy młodzi właściciele samochodów muszą płacić wyższe składki. Różnica kosztów ubezpieczenia w stosunku do starszych i doświadczonych kierowców, może być nadspodziewanie duża.

Brak doświadczenia słono kosztuje

Analitycy Ubea.pl postanowili sprawdzić zależność między wiekiem klienta i kosztem OC. Eksperci porównali sytuację dwóch kierowców, którzy posiadają ten sam samochód.

– Pierwszy z przykładowych kierowców ma bardzo małe doświadczenie. Drugi wariant analizy dotyczy kierowcy posiadającego prawie dwudziestoletni staż „za kółkiem” i sporą zniżkę wynoszącą 50 proc. – wyjaśnia Nina Kuczyńska z Ubea.pl.

Pierwszy kierowca to dwudziestoletni klient zakładu ubezpieczeniowego posiada prawo jazdy od 14 marca 2014 r. Właściciel Skody Fabii studiuje, a swój samochód otrzymał od rodziców (w lipcu 2015 r.). Klient ubezpieczyciela jest kawalerem, nie ma dzieci i mieszka w Warszawie. Początkujący kierowca wcześniej nie użytkował żadnego pojazdu.

Kierowca numer 2 to czterdziestolatek, który posiada prawo jazdy od 10 lipca 1996 r. Właściciel Skody Fabii (zakup auta w 2012 r.), jest pracownikiem administracji publicznej. Jego obecna polisa OC właśnie się kończy. Klient ubezpieczyciela jest żonaty, ma dwoje dzieci i mieszka w Warszawie. Ubezpieczony kierowca wcześniej użytkował cztery samochody (najdłuższy okres użytkowania jednego auta to 8 lat). Do tej pory przykładowy klient firmy ubezpieczeniowej miał 18 rocznych polis. Bonus z aktualnego ubezpieczenia (w Allianz) to 50 proc.. Ostatnia szkoda spowodowana przez kierowcę, miała miejsce 6 lat temu.

Po wykonaniu przez analityków kalkulacji okazuje się, że różnica wysokości składek ubezpieczeniowych jest bardzo duża. Początkujący kierowca musi zapłacić nawet o 509 proc. (2108 zł) więcej, niż osoba posiadająca duże doświadczenie za kierownicą. Średnia różnica dla porównywanych firm wynosi 390 proc. (1960 zł).

Jak zwraca uwagę Kuczyńska średni koszt rocznego ubezpieczenia dla młodego kierowcy wynosi aż 2463 zł. Analogiczny wynik w drugim wariancie analizy to 503 zł. Na szczęście, wśród porównywanych ubezpieczycieli można znaleźć firmy, które w wariancie 1 proponują składkę niższą od 2000 zł.

Sposób na niższą składkę

jak widać składki polis mogą spustoszyć kieszeń młodego kierowcy. Istnieją jednak pewne sposoby na obniżenie kosztów ubezpieczenia dla takiego klienta.

– Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest rejestracja samochodu wspólnie z doświadczonym kierowcą np. rodzicem – wskazuje Nina Kuczyńska.

W takiej sytuacji, ubezpieczyciel zwykle uwzględnia zniżki posiadane przez starszą osobę. Doświadczony kierowca musi się jednak liczyć z większym prawdopodobieństwem utraty zniżek za bezszkodową jazdę.

Część młodych właścicieli aut wybiera jeszcze inne rozwiązanie. Polega ono na wpisaniu tylko doświadczonego kierowcy w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Mimo rejestracji auta na starszą osobę, ubezpieczyciele wymagają również podania informacji o innych użytkownikach (np. początkującym kierowcy). W związku z tym, składka nie będzie tak niska, jak w przypadku samochodu użytkowanego przez doświadczonego kierowcę.

– Warto pamiętać o tym, że zatajenie współużytkowania pojazdu przez inne osoby, ma poważne konsekwencje po kolizji – przestrzega Kuczyńska. – W takiej sytuacji ubezpieczyciel może kwestionować całkowitą odpowiedzialność za wypadek spowodowany przez kierowcę, będącego nieujawnionym użytkownikiem pojazdu – mówi ekspertka.

Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polisy i ubezpieczenia
Link4 zwiera szyki z kolejnym bankiem