– Wcześniej ochrony w podobnym zakresie poszukiwali klienci podróżujący poza Unię Europejską czy kraje położone w basenie Morza Śródziemnego, obecnie nasi agenci podkreślają, że jest to istotny czynnik decydujący o wyborze ubezpieczenia turystycznego – podkreśla Joanna Walczuk z towarzystwa ubezpieczeniowego Allianz.
U każdego co innego
Polisy turystyczne różnych ubezpieczycieli są do siebie bardzo zbliżone, ale występują różnice w zakresie ubezpieczenia, jego kwocie oraz wyłączeniach.
– Takie różnice występują również w zakresie ochrony z tytułu wystąpienia aktu terrorystycznego. Istotne informacje znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dokument ten zazwyczaj zawiera definicję aktu terrorystycznego lub aktu terroru. Dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z tymi regulacjami – mówi Tomasz Popielski z Grupy Doradczej Prawno-Medycznej.
W ubezpieczeniach turystycznych są stosowane cztery rozwiązania: całkowite wyłączenie odpowiedzialności za skutki aktów terrorystycznych bez możliwości rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej, generalne wyłączenie odpowiedzialności za skutki aktów terrorystycznych z możliwością rozszerzenia ochrony po opłaceniu dodatkowej składki, objęcie ochroną ubezpieczeniową skutków aktów terrorystycznych mających charakter niespodziewany i występujących w trakcie podróży zagranicznej (tu ochrona wygasa najczęściej po pięciu lub siedmiu dniach od zdarzenia) oraz objęcie pełną ochroną ubezpieczeniową skutków aktów terrorystycznych (tu wyłączony jest tylko aktywny udział w zamachach).
Co zapewnia polisa
Na ochronę na wypadek terroryzmu nie można liczyć w takich firmach ubezpieczeniowych jak Gothaer, Compensie, Inter Risk, Avivie, Concordii Ubezpieczenia, Inter Polska i TUW SKOK. U innych ubezpieczycieli warunki są bardziej skomplikowane.