Premia za styl dla kierowcy

Link4 wprowadza aplikację, która pozwoli obniżyć składki za OC dla osób jeżdżących płynnie i bezpiecznie. W styczniu na podobny krok zdecydowała się Ergo Hestia ze startupem YU!

Publikacja: 26.04.2017 20:18

Premia za styl dla kierowcy

Foto: Bloomberg

Drugi ubezpieczyciel zdecydował się premiować bezpieczną jazdę. Link4 nagrodzi zwrotem części składki kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie. Ubezpieczyciel dodaje gratis do każdego ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub do pakietu OC+AC nawigację samochodową NaviExpert z zawartym w niej modułem Link4 Kasa Wraca.

Jazda z monitoringiem

Aplikacja na smartfony, bazująca na rozwiązaniach telematycznych, pozwala ocenić styl jazdy kierowcy – zlicza m.in. przejechany dystans, a także „płynne” oraz „bezpieczne” kilometry, a następnie klasyfikuje kierowcę do odpowiedniego profilu, co decyduje o wysokości przyznanej premii finansowej. Po roku można otrzymać do 30 proc. zwrotu składki, ale dotyczy tylko tych kierowców, którzy nie spowodowali w tym czasie żadnej szkody. W programie można wziąć udział zawierając z Link4 umowę u agentów, przez telefon lub internet.

Ubezpieczyciel przez dwa lata testował nowe rozwiązanie na blisko 20 tys. kierowców, którzy przejechali z włączoną aplikacją ponad 20 milionów kilometrów.

– Z badań wynika, że kierowcy używający aplikacji nawigacyjnej na smartfona wyposażonej w moduł analizujący styl jazdy jeżdżą bezpieczniej, powodując mniejsze zagrożenie na drodze, a w konsekwencji mniej wypadków – mówi Agnieszka Wrońska, prezes Link4.

Z badania IPSOS z lutego 2017 roku wynika, że 55 proc. kierowców zgadza się na udostępnienie ubezpieczycielowi danych o stylu jazdy w celu indywidualnego określenia składki za polisę OC.

Technologia sprzyja obniżkom

Ubiegłoroczny wzrost cen komunikacyjnych polis OC średnio o ok. 50 proc. sprawił, że towarzystwa szukają sposobów na lepsze dopasowanie cen do ryzyka związanego z konkretnymi kierowcami.

W styczniu pojawił się YU!, telemetryczny startup, który sprzedaje polisy pod własną marką, ale ryzyko ubezpieczeniowe bierze na siebie Ergo Hestia. YU!, bazując na analizie danych z aplikacji Yanosik, zbiera informacje o indywidualnym stylu jazdy każdego kierowcy i oferuje tańsze polisy OC kierowcom, którzy jeżdżą najmniej ryzykownie.

Po trzech miesiącach działania firma nie ujawnia, ilu osobom zaproponowała tanie polisy.

– Zainteresowanie ofertą YU! wyraziło 300 tys. osób. Przy skali Yanosika jest to ok. 20 proc. kierowców – mówi Witold Jaworski, współtwórca YU! – Z dotychczasowych obserwacji wynika, że ok. 60 proc. kierowców jeździ stosunkowo bezpiecznie i może otrzymać ofertę lepszą niż mieli do tej pory. Ok. 5–10 proc. kierowców jeździ naprawdę ryzykownie – dodaje Jaworski.

Prawdopodobnie to nie koniec tegorocznych nowości technologicznych wprowadzanych przez ubezpieczycieli, a mających na celu lepsze dopasowanie cen polis do ryzyka związanego z konkretnym kierowcą.

W sierpniu ma zacząć działać aplikacja Kundi, za pomocą której będzie można kupić ubezpieczenia komunikacyjne i nieruchomości oferowane przez Avivę i Compensę. Będzie to forma coraz popularniejszego na Zachodzie ubezpieczenia społecznościowego. Pomysł polega na tym, że użytkownicy współpracują w grupach, celem uzyskania wspólnych korzyści.

Po zakupieniu ubezpieczenia klient ma możliwość stworzenia grupy (lub dołączenia do istniejącej) i zaprosić do niej swoich przyjaciół, którzy też się ubezpieczą. Po zakończeniu okresu ubezpieczenia, grupa może otrzymać zwrot nawet do kilkudziesięciu procent zapłaconej składki. To, w jakiej wysokości otrzyma zwrot, zależy od szkodowości w grupie. Im mniej szkód w grupie, tym większy zwrot.

Drugi ubezpieczyciel zdecydował się premiować bezpieczną jazdę. Link4 nagrodzi zwrotem części składki kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie. Ubezpieczyciel dodaje gratis do każdego ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub do pakietu OC+AC nawigację samochodową NaviExpert z zawartym w niej modułem Link4 Kasa Wraca.

Jazda z monitoringiem

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Wielka awaria ZUS. Od rana nie działa strona zakładu ani PUE
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją