W Polsce żyje ponad 7 mln osób w wieku 65+. Do 2050 r. liczba ta wzrośnie do prawie 15 mln. Starszych osób szybko przybywa, ale oferta ubezpieczycieli dla tej grupy jest skromna.
Najtrudniej seniorom kupić ubezpieczenie na życie i zdrowotne. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko ubezpieczeniowe i towarzystwa niechętnie zgadzają się na objęcie ochroną osób starszych. Częste są zastrzeżenia, że polisę na życie można kupić tylko przed ukończeniem określonego wieku (np. 60 lat) i umowa nie może trwać dłużej niż do osiągnięcia np. 67 lat.
Polisy na życie i zdrowotne
Zdarza się też, że samą polisę na wypadek śmierci można mieć dłużej niż umowy dodatkowe dotyczące np. poważnego zachorowania, poważnego uszczerbku na zdrowiu, niezdolności do pracy, śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takich umowach dodatkowych próg często ustalany jest np. na 65 lat.
Brak ograniczeń ze względu na wiek deklaruje Concordia, ale w zależności od wieku zawiera się umowę na innych warunkach. Stali klienci po przekroczeniu określonego wieku mogą kontynuować ubezpieczenie aż do śmierci, przy czym zakres i sumy ubezpieczenia się zmieniają.
Starsze osoby, ale poniżej 75. roku życia, mogą kupić produkty pozwalające na oszczędzanie połączone ze świadczeniem na wypadek śmierci. Taką ofertę ma np. Prudential.