Zmieniają się przepisy dotyczące ubezpieczeń na cudzy rachunek. Przybędzie formalności, ale osoby ubezpieczone będą miały więcej praw. Wszystko to dzięki wchodzącej w życie 1 stycznia 2016 r. nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (niektóre przepisy zaczną obowiązywać później).
Co to są ubezpieczenia na cudzy rachunek? W uproszczeniu można powiedzieć, że są to umowy zawarte na rzecz innej osoby. Na przykład pracodawca wykupuje ubezpieczenie dla pracowników albo w banku przystępujemy do grupowego ubezpieczenia na życie. W takich sytuacjach pracodawca czy bank jest ubezpieczającym, natomiast pracownicy albo klienci są ubezpieczonymi. Można też wykupić polisę na rzecz innej osoby uprawniającą ją do uzyskania świadczenia w określonej sytuacji.
Bank w roli agenta
Nowa ustawa przewiduje, że ubezpieczający zawierający umowę na cudzy rachunek (dotyczy to zwłaszcza ubezpieczeń grupowych) nie może pobierać wynagrodzenia lub czerpać innych korzyści. Chodzi o to, żeby nie łączyć roli ubezpieczającego i pośrednika finansowego.
– Zakaz nie dotyczy umów zawieranych na rzecz pracowników lub osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz członków ich rodzin, a także umów zawartych na rachunek członków stowarzyszeń, samorządów zawodowych lub związków zawodowych – wyjaśnia Ewa Jezierewska, dyrektor Biura Prawnego Grupy Ergo Hestia.
Według nowych przepisów banki nie będą już stroną umowy ubezpieczenia, tylko staną się agentami. Ich rola będzie bardziej przejrzysta.