Dla obu instytucji ważne są zapisy, jakie ubezpieczony zostawił w sprawie osób uposażonych np. przy podpisywaniu umowy. Jeśli ich nie ma, obowiązują przepisy ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Jeśli więc ktoś w testamencie wskazuje osoby, które mają dziedziczyć pieniądze zgromadzone w OFE i na subkoncie, to musi sprawdzić, czy to wskazanie jest takie samo jak pozostawione w funduszu emerytalnym. Inaczej spadkobiercy będą mieli problem.
Co jest w dokumentacji OFE
Konta w OFE ma ponad 16 milionów Polaków. Do niedawna dla większości pracujących (wszystkich urodzonych po 1948 r.) przekazywanie części składki emerytalnej do OFE było obowiązkowe. Każdy kto wybrał fundusz, mógł wskazać osoby, które po jego śmierci odziedziczą środki. Większość z nas to zrobiła. I ten zapis jest dla funduszu najważniejszy. Jeśli ktoś zmienił zdanie, nie wystarczy, że wyraził to w testamencie. Trzeba zmienić adnotację w OFE.
– Dla funduszy testament nie stanowi dokumentu, na podstawie którego realizowane są wypłaty osobom uprawnionym, i nie jest przez fundusze wymagany – tłumaczy Barbara Treichel, prezes zarządu MetLife PTE. – Wypłaty przekazywane są osobom uposażonym, imiennie wskazanym przez członka funduszu lub, w przypadku braku takiego wskazania, prawnym spadkobiercom (lista spadkobierców ustalana jest w postępowaniu sądowym o stwierdzenie nabycia spadku lub w formie aktu notarialnego poświadczenia dziedziczenia).