Obowiązkowe polisy sprzedawane przez wszystkie towarzystwa mają taki sam zakres, różnią się tylko składkami. Jeśli kupujemy samą polisę OC, to powinniśmy porównać składki w kilku, a najlepiej kilkunastu towarzystwach. Tylko w ten sposób możemy wybrać tanią ofertę.
Tabelę z porównaniem ofert ubezpieczeń OC można znaleźć na końcu tekstu.
Najważniejsza jest cena
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Bez względu na to, w jakiej firmie je kupujemy, zawsze ma taki sam zakres. Wynika to z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.
Jedyne różnice między ofertami towarzystw mogą dotyczyć sposobu likwidacji ewentualnej szkody. Niektórzy ubezpieczyciele proponują klientom tzw. bezpośrednią likwidację szkód (BLS). Polega to na tym, że po odszkodowanie z OC sprawcy wypadku możemy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela (tam gdzie kupiliśmy OC dla swojego samochodu), a nie do firmy, która wystawiła polisę OC sprawcy wypadku (tak jest standardowo). W większości towarzystw takie rozwiązanie jest bezpłatne i działa według zasad opracowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU). W praktyce okazuje się jednak, że kierowcy przy wyborze OC kierują się przede wszystkim ceną, a BLS traktują jako wartościowy dodatek.
Składka za OC nie jest odgórnie narzucana i każde towarzystwo może ją ustalać według własnych zasad. Efekt jest taki, że ceny polis są bardzo zróżnicowane. Ten sam kierowca może znaleźć na rynku oferty różniące się – pod względem kosztów – o kilkaset złotych.
Warto sprawdzić różne propozycje
Przed zakupem polisy OC powinniśmy porównać ceny ofert. Najprościej zrobimy to w multiagencji, która sprzedaje polisy wielu towarzystw, albo w internecie.