Jeśli wypadek spowoduje kierowca bez ważnego ubezpieczenia OC lub sprawca zdarzenia nie zostanie ustalony, to odszkodowanie powinien wypłacić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wartość świadczeń ze środków UFG rośnie. Coraz więcej jest roszczeń dotyczących wypadków sprzed lat.
Wznawianie zakończonych spraw
Z szacunków wynika, że po polskich drogach jeździ około 250 tys. pojazdów bez ubezpieczenia OC, a nieubezpieczeni i nieznani sprawcy powodują około 1 proc. wszystkich wypadków komunikacyjnych w Polsce.
Do UFG w pierwszym półroczu 2015 zgłoszono ponad 3,5 tys. nowych szkód, czyli o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Ten wzrost to efekt wznawiania dawno już zakończonych spraw i występowania o kolejne odszkodowania za wypadki drogowe sprzed lat, przede wszystkim z udziałem nieznanego kierującego.
Łącznie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku Fundusz wypłacił odszkodowania za ponad 3,1 tys. szkód na sumę ponad 52 mln zł. Było to aż o 55 proc. więcej niż przed rokiem.
Coraz wyższe odszkodowania
Odszkodowania są w sumie coraz wyższe. Dzieje się tak dlatego, że w 2008 r. weszły w życie przepisy wprowadzające zadośćuczynienie za ból i cierpienie po śmierci osoby bliskiej. Natomiast stosowana od 2010 r. interpretacja przepisów rozciąga wstecz możliwość dochodzenia zadośćuczynień za śmierć bliskich. Do tego dochodzi wprowadzony w 2007 r. 20-letni okres przedawnienia roszczeń z przestępstw; umożliwiło to sięganie do szkód nieprzedawnionych w 2007 r. Poza tym zdecydowanie wzrosła świadomość ubezpieczeniowa Polaków oraz aktywność kancelarii odszkodowawczych.