Na początku roku wchodzi w życie nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Ma wzmocnić ochronę konsumentów poprzez ograniczenie ryzyka niewypłacalności towarzystwa oraz wprowadzenie kilku uregulowań prokonsumenckich.
– Nowa ustawa zawiera przepisy, które mają być środkiem zaradczym na narastające od wielu lat problemy z umowami ubezpieczenia na cudzy rachunek oraz z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym – mówi Anna Dąbrowska z Biura Rzecznika Finansowego.
Niestety, zmiana regulacji nie rozwiązuje problemów tych osób, które wcześniej zawarły niekorzystne umowy i teraz chciałyby je rozwiązać bez ponoszenia wysokich kosztów.
Maksymalnie 4 proc.
Każdy, kto wykupi ubezpieczenie powiązane z inwestycją, zgodnie z ustawą będzie miał prawo odstąpić od umowy w ciągu 60 dni od otrzymania po raz pierwszy rocznej informacji o wysokości przysługujących świadczeń (informacja taka jest przesyłana po 10–14 miesiącach od zawarcia umowy).
W razie podjęcia takiej decyzji klient musi się liczyć z możliwością pomniejszenia wartości zwracanych środków, ale w ustawie został zapisany limit; pomniejszenie może wynieść maksymalnie 4 proc. W przypadku produktów strukturyzowanych jest to liczone od wartości wpłaty, a w przypadku polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) – od wartości jednostek uczestnictwa funduszu według stanu na dzień odstąpienia od umowy.