Ubezpieczenie podróżne chroni przed dużymi kosztami

Rozpoczął się okres wyjazdów. Coraz więcej osób przy planowaniu podróży pamięta o ubezpieczeniu.

Publikacja: 14.05.2019 17:52

Ubezpieczenie podróżne chroni przed dużymi kosztami

Foto: Shutterstock

Wartość składek przypisanych z ubezpieczeń turystycznych od 2012 roku podwaja się co pięć lat. To tempo może jeszcze wzrosnąć – zwiększa się liczba osób, które stać na wyjazdy i które są świadome, że ubezpieczenie w podróży może je uchronić przed dużymi kosztami w razie wypadku, zachorowania czy zgubienia bagażu.

Warto sprawdzić: Polisa na wielomiesięczną podróż życia

Stres na bok

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy, osoby, które wyjeżdżają na urlop, najbardziej martwią się o swoją własność – 46 proc. ankietowanych obawia się zgubienia, zniszczenia lub kradzieży pieniędzy, bagażu lub dokumentów. O własne zdrowie na wyjeździe – choroby lub poważne urazy – martwi się 41 proc. osób.

Można jednak tego uniknąć. Ubezpieczenie turystyczne w formie podstawowej obejmuje koszty leczenia i transportu medycznego oraz usługi assistance, które obejmują transport ubezpieczonego do szpitala lub miejsca zamieszkania, pokrycie kosztów hotelu dla osoby towarzyszącej w razie dłuższej hospitalizacji, powrót dzieci do domu czy opiekę nad psem lub kotem. Każdy klient, zgodnie z własnymi potrzebami, może rozszerzyć ten zakres ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które powstaną w trakcie podróży, odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, bagaż podróżny, sprzęt sportowy czy koszty odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej. Ci, którzy lubią spędzać czas aktywnie, mogą rozszerzyć zakres ochrony o ryzyka związane z uprawianiem sportów zimowych, letnich z nurkowaniem i innych sportów wysokiego ryzyka.

EKUZ to tylko minimum

Ubezpieczenie turystyczne wyraźnie różni się od kart EKUZ, które wydaje NFZ. Te karty umożliwiają korzystanie z opieki medycznej za granicą na takich samych zasadach jak obywatele państwa pobytu. Oznacza to dostęp wyłącznie do publicznych placówek medycznych, a bardzo często także częściową lub pełną odpłatność za niektóre usługi – np. transport karetką czy ratownictwo medyczne, wizytę u lekarza czy zakup leków. Proste zabiegi medyczne za granicą mogą być o wiele droższe niż w Polsce, a najdroższe interwencje medyczne w przypadku poważniejszych wypadków czy urazów mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Zakres polisy turystycznej jest o wiele szerszy, dzięki czemu turysta może liczyć na refundację wszystkich kosztów związanych z leczeniem, transportem, ratownictwem czy rehabilitacją.

Święty spokój za niewielką cenę

Barierą w zakupie ubezpieczenia nigdy nie powinna być cena, która de facto stanowi niewielką część ogółu wydatków związanych z podróżą. Najważniejszy jest zakres ubezpieczenia, czyli warunki określające, kiedy i w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej, a jakie zdarzenia wykraczają poza zakres ochrony. Im zakres jest bogatszy, tym cena również może być wyższa. Polisę można kupić już za kilka czy kilkadziesiąt złotych za dzień pobytu za granicą.

– Dzienny koszt tygodniowego pobytu we Włoszech z sumą ubezpieczenia na koszty leczenia i usługi assistance w wysokości 100 tys. zł na osobę, sumą ubezpieczenia w ubezpieczeniu NNW 20 tys. zł na osobę i sumą gwarancyjną w ubezpieczeniu OC 200 tys. zł na osobę to ok. 6 zł – wylicza Katarzyna Ruman, dyrektor departamentu rozwoju produktów UNIQA.

W TU Europa dzienny koszt takiej polisy uzależniony jest od wybranego produktu, zakresu ubezpieczenia i kraju wyjazdu. – Przykładowo dzienny koszt ubezpieczenia turystycznego ITravel do Grecji to 4 zł w wariancie Basic, 6,50 zł w wariancie Comfort i 10,80 zł w wariancie All Inclusive. Natomiast dzienny koszt dodatkowego ubezpieczenia Car Assistance to 7 zł za dzień – dodaje Mariusz Gawrychowski, rzecznik prasowy TU Europa.

Koszt indywidualnej polisy dla osoby dorosłej w Allianz zaczyna się od 15 zł dzienne. W ofercie dostępne są także propozycje dla rodzin z dziećmi lub grup zorganizowanych.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie turystyczne. Gdy braknie pieniędzy na leczenie

Polisa na lotnisku

Najwięcej polis turystycznych sprzedaje się w internecie. Zwykle podróżni dokonują kupna na kilka dni przed wyjazdem. Ciekawostką jest, że Link4 jako jedyny ubezpieczyciel w Polsce posiada polisomat na lotniku w Modlinie. To urządzenie, które pozwala szybko i sprawnie wykupić ubezpieczenie na podróż. Na dotykowym ekranie urządzenia wyświetlają się proste komunikaty, które krok po kroku prowadzą klienta do zakończenia procesu zakupu ubezpieczenia. Polisomat wyposażony jest w terminal do płatności kartą. Po opłaceniu polisa zostaje wysłana na adres e-mail ubezpieczonego. W ten sposób nawet tuż przed odlotem można wykupić ubezpieczenie wyjazdu.

Wartość składek przypisanych z ubezpieczeń turystycznych od 2012 roku podwaja się co pięć lat. To tempo może jeszcze wzrosnąć – zwiększa się liczba osób, które stać na wyjazdy i które są świadome, że ubezpieczenie w podróży może je uchronić przed dużymi kosztami w razie wypadku, zachorowania czy zgubienia bagażu.

Warto sprawdzić: Polisa na wielomiesięczną podróż życia

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Wielka awaria ZUS. Od rana nie działa strona zakładu ani PUE
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży